bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۹۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱
رشد دو رقمی قیمت جهانی کالاهای اساسی در یک روز، زنگ هشداری است تا برنامه ریزان بخش کشاورزی به خوداتکایی و افزایش ضریب امنیت غذایی کشور بیشتر توجه کنند.

قیمت کالا‌های اساسی در بازار‌های جهانی امروز با رشد‌های عجیب و غریب خود شگفتی ساز شد، خوراک دام، گندم، دانه‌های روغنی، کاکائو همه دو رقمی افزایش قیمت داشتند.

کالا‌های اسای همانطور که از اسمشان پیداست بیشترین تاثیر را در سبد خانوار و امنیت غذایی کشور‌ها دارد و هر چه توان خرید مردم با بالا رفتن قیمت کمتر می‌شود، فشار بر معیشت مردم هم بیشتر می‌شود.

در آخرین روز کاری بازار‌های جهانی، قیمت ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود ۱۰.۷۵ دلار افزایش یافت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۳۶ دلار معامله شد.

خوراک دام حدود ۷۰ درصد هزینه تمام شده تولید محصولات پروتئینی را تشکیل می‌دهد.

قیمت گندم هم ۹.۲۵ دلار رشد قیمت داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۷۸۶ دلار و ۲۵ سنت به فروش رفت.

دانه ها‌ی روغنی دیگر محصولی بود که از افزایش قیمت‌ها عقب نماند و تقریبا رکورد جدیدی را به ثبت رساند، ۲۱.۷۵ دلار رشد قیمت سویا در یک روز به ثبت رسید از این محصول برای استحصال روغن استفاده می‌شود و از کنجاله یا همان تفاله آن برای خوراک دام استفاده می‌شود.

قیمت کاکائو هم رشد ۴۳ دلاری را در یک روز در کارنامه خود ثبت کرد و هر تن به قیمت ۲۴۹۴ دلار به فروش رفت.

قیمت دام هم که بین کشور‌ها برای تامین گوشت صادر می‌شود، رشد داشت به طوری که دام زنده ۱.۴۸ دلار و دام پرواری ۱۳ سنت رشد قیمت را تجربه کرد.

چند دلیل برای افزایش قیمت کالا‌های اساسی وجوددارد:

نخست اینکه زمین کشاورزی قابل کشت برای تولید محصولات زراعی در جهان محدود است و تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین، آب شدن یخ‌های قطبی سال به سال این محدودیت‌ها را بیشتر می‌کند در دیگر سو تقاضا برای غذا هم با رشد جمعیت جهان بیشتر می‌شود.

دوم؛ شیوع ویروس کرونا باعث اختلال عرضه در جهان شده است، از یک سو پروتکل‌های بهداشتی و قوانین سختگیرانه که کشور‌ها وضع کرده اند شرایط عرضه را تنگ کرده است از سوی دیگر کشور‌های صادر کننده تامین نیاز داخل خودشان را در اولویت قرار داده اند و صادرات متوقف و یا بسیار محدودتر شده است.

ایران در تامین نیاز داخل ۹۰ درصد وابسته به واردات است و برنامه‌های خودکفایی در چند دهه گذشته برای کاهش وابستگی به واردات روغن راه به جایی نبرده است.

بیش از ۷۰ درصد خوراک دام کشور هم وارداتی است علاوه بر آن امسال ۸ میلیون تن گندم برای تامین نیاز کشور باید وارد می‌شد.

افزایش قیمت محصولات اساسی بازار‌های جانی زنگ هشداری است به مسئولان داخلی که به تولید داخل و افزایش ضریب امنیت غذایی بیشتر توجه کنند.

ایران به گواه آمار ۱۲۵ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دارد و این خبر خوبی است، اما خبر ناخوشایند این است که در عمده محصولات اساسی وارد کننده هستیم. ۹۰ درصد نیاز روغن، ۷۰ درصد خوراک دام، ۱۵۰ میلیون گوشت، یک میلیون تن برنج و امسال ۸ میلیون تن گندم وارد می‌کنیم.

در مقابل جایگاه بسیار خوبی در تولید هندوانه، خربزه و محصولات صیفی داریم که به گفته کارشناسان آب زیادی مصرف می‌کنند.

روند افزایشی قیمت محصولات اساسی از دو سال پیش با دور تندی پیش می‌تازد و سازما خوارو بار جهانی اعلام کرده است که «دوران غذای ارزان به سر آمده است.»

/فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: