bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۰۸۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
تولید فولاد ایران در ماه دسامبر، پس از ۳ ماه کاهش، با ۱۵.۱ درصد افزایش همراه شد و بخش اعظمی از افت تولید خود را جبران کرد و میزان تولید در مجموع در سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۵ میلیون تن رسید.

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۵.۱ درصدی به ۲.۸ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با کاهش ۵.۲ درصدی به ۲.۷ میلیون تن، در ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۰) با کاهش ۱۵.۳ درصدی به ۲.۲ میلیون تن رسیده بود.

تولید فولاد ایران در ماه سپتامبر (شهریور ۱۴۰۰) برای نخستین بار در دوره شیوع کرونا منفی شده و نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با کاهش ۵۱.۴ درصدی به ۱.۳ میلیون تن رسیده بود. (جزئیات بیشتر)

به این ترتیب، آمار‌های ماه‌های مهر و آبان نشان می‌دهد که بخش اعظمی از این کاهش‌ها جبران (جزئیات بیشتر) و در ماه آذر روند تولید فولاد کشور، افزایشی شده است.

* ایران در سال گذشته ۲۸.۵ میلیون تن فولاد تولید کرد

همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

*  ایران همچنان در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون و با وجود سه ماه روند کاهشی، این جایگاه را حفظ کرده است. (جزئیات بیشتر)

بر اساس این گزارش، ایران در سال گذشته میلادی همچنان جایگاه دهم خود را حفظ کرده است.

بر این اساس، در سال ۲۰۲۱، چین با تولید ۱۰۳۲.۸ میلیون تن، هند با ۱۱۸.۱ میلیون تن و ژاپن با ۹۶.۳ میلیون تن در رتبه‌های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.

پس از این کشورها، آمریکا با تولید ۸۶ میلیون تن، روسیه با ۷۶ میلیون تن، کره جنوبی با ۷۰.۶ میلیون تن، ترکیه با  ۴۰.۴ میلیون تن، آلمان با ۴۰.۱ میلیون تن، برزیل با ۳۶ میلیون تن و ایران با ۲۸.۵ میلیون تن، جایگاه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

با شروع همه‌گیری ویروس کرونا در جهان از دسامبر سال ۲۰۱۹، صنایع، کارخانه‌ها و تقریبا تمامی کشور‌ها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بی‌شماری در جهان به بار آورد، اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی از کشور‌ها در حال بازیابی نسبی خود هستند.

البته ایران در تمامی این مدت روند افزایشی خوبی داشت، اما برای نخستین بار در ماه شهریور، تولید ایران کاهشی شد و در مهر و آبان ماه نیز با وجود کاهشی بودن، بخش اعظمی از این کاهش جبران و در آذر ماه روند افزایشی شد.

البته گفته می‌شود، احتمال دارد این کاهش تولید در شهریور ماه به علت قطعی برق کارخانه‌های تولید فولاد در شرایط کمبود برق در کشور بوده باشد.

* ۶۹ درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در دست ایران

تولید فولاد در غرب آسیا که تحت تاثیر افت تولید ایران، کاهشی شده بود، با مثبت شدن تولید فولاد ایران در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲.۱  درصد افزایش یافت و به ۳.۹ میلیون تن رسید.

* ایران بار دیگر بیشترین رشد تولید ماهانه را از آن خود کرد

بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران نسبت به ماه دسامبر سال گذشته میلادی ۱۵.۱ درصد افزایش یافته است.

پس از آن تولید فولاد آمریکا و ژاپن نسبت به ماه نوامبر سال گذشته میلادی به ترتیب ۱۱.۹ و ۵.۴ درصد افزایش یافته و در جایگاه دوم و سوم افزایش تولید قرار گرفتند.

در این ماه، چین، ترکیه و برزیل نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ کاهش تولید داشتند و میزان تولید روسیه تغییری نکرده است.

از زمان شیوع کرونا در جهان، با وجود اینکه در دوره‌ای رشد تولید سایر کشور‌ها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی ماند.

ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) با ثبت رشد ۱۱.۵ درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به فوریه ۲۰۲۰ در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد.

ایران در فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸) نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود.

* افزایش تولید فولاد جهان در سال ۲۰۲۱

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه دسامبر ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد کاهش یافته است و به ۱۵۸.۷ میلیون تن رسیده است؛ اما در مجموع در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد ۳.۶ درصدی بوده و به ۱۹۱۱.۹ میلیون تن رسیده است.

* تولید فولاد مناطق مختلف در ماه دسامبر

تولید فولاد در کشور‌های اتحادیه اروپا در ماه دسامبر با کاهش ۱.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۱.۱ میلیون تن، در کشور‌های آسیا و اقیانوسیه با کاهش ۴.۴ درصدی به ۱۱۶.۱ میلیون تن، در کشور‌های آمریکای شمالی نیز با ۷.۵ درصد افزایش به ۹.۷ میلیون تن و در کشور‌های مستقل مشترک‌المنافع در این بازه زمانی با ۳ درصد کاهش به ۸.۹ میلیون تن رسیده است.

کشور‌های آمریکای جنوبی نیز با ۸.۷  درصد کمتر تولید فولاد در ماه دسامبر، ۳.۵ میلیون تن تولید داشته‌اند

* تولید فولاد مناطق مختلف در سال ۲۰۲۱

به این ترتیب، تولید فولاد در قاره آفریقا در سال ۲۰۲۱ رشد ۲۶.۷ درصدی، قاره آسیا و اقیانوسیه رشد ۰.۶ درصدی، کشور‌های مشترک المنافع رشد ۵.۶ درصدی، ۲۷ عضو اتحادیه اروپا رشد ۱۵.۴ درصدی، سایر کشور‌های اروپا رشد ۱۱.۶ درصدی، غرب آسیا رشد ۱.۲ درصدی، آمریکای شمالی رشد ۱۶.۶ درصدی، آمریکای جنوبی رشد ۱۷.۸ درصدی در سال ۲۰۲۱ ثبت کرده‌اند.

برچسب ها: فولاد ، تولید ، ایران
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: