bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
مقدسی، رئیس کل گمرک گفت: در ۱۰ امسال، بیش از ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش بازارنیوز، علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران افزود: یکی از سیاست‌های مهم دولت سیزدهم، توسعه تجارت با همسایگان و تسهیل تردد محموله‌های تجاری خارجی از مسیر جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: بر اساس اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور هر ساله بایدرشد ۱۰ درصدی در ترانزیت را در کشور شاهد بودیم که متاسفانه در چند سال اخیر پس از رشدی مناسب، روند کاهشی را در ترانزیت داشتیم.

مقدسی گفت: سال ۹۳ ترانزیت کالا‌های خارجی به بیش از ۱۳ میلیون تن رسیده بود که پس از آن نه تنها رشدی در این موضوع نداشتیم بلکه در سال‌های ۹۸ و ۹۹ این میزان به هفت و نیم میلیون تن رسید.

معاون وزیر اقتصاد افزود: خوشبختانه ترانزیت در سال ۱۴۰۰ مجددا به مسیر رشد خود برگشته و در ۱۰ ماهه امسال به بیش از ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزار تن رسیده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال به ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد.

مقدسی تاکید کرد: باید همه سازمان‌های مرتبط با ترانزیت در مسیر رشد ترانزیت و کوتاه کردن زمان عبور کالا از کشور و مقرون به صرفه بودن عبور کالا از ایران تلاش کنند تا تاکیدات رهبر انقلاب اجرایی شود.

رئیس کل گمرک گفت: قرار گرفتن کشور در نقطه اتصال کریدور‌های جنوب به شمال و شرق به غرب، راه اندازی کریدور ITI بین ایران، پاکستان و ترکیه در مسیر‌های جاده‌ای و ریلی، اتصال دریای عمان به دریای سیاه، کریدور کتای، کریدور ایران، افغانستان و ازبکستان، راه اندازی eTIR بین ایران و ترکیه، ایران و آذربایجان و عملیاتی شدن موافقت نامه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه، راه اندازی کریدور امارات، ایران و ترکیه و ... اقداماتی است که می‌تواند به رشد تراتزیت کشور منجر شود.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: