bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۱۳۳
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
با تاکید وزیر اقتصاد تا پایان روز گذشته، ۸ بانک بخشنامه اعطای تسهیلات خرد را در وبگاه خود بارگزاری کردند.

به گزارش بازارنیوز، ماجرای اعطای وام بدون ضامن از جلسه رئیس جمهور با مدیران بانکی آغاز شد و به دادن تسهیلات خرد بدون ضامن به وسیله ۱۳ بانک زیر مجموعه وزارت اقتصاد، رسید.

این قول را وزیر اقتصاد در گفتگوی تلویزیونی به مردم داده است که وام‌های زیر صد میلیون تومان دیگر نیاز به ضامن نداشته و تنها با داشتن یک فیش کسر از حقوق و همچنین همراه داشتن چک و سفته میسر است. این تسهیلات جدید نیستند بلکه طبق اعتبار مصوب سالیانه بانک هاست. این بین تنها شرایط دادن وام تا حدودی آسان‌تر شده است.

یکی از ۵ دستور رئیس جمهور بعد از نشست با مدیران عامل بانک ها، لزوم تسهیل گری در پرداخت تسهیلات خرد و با اعتبارسنجی بود.

اعتبارسنجی رمز ورود به مرحله اخذ وام بدون ضامن
پس از این دستور رئیس جمهور بود که معاون امور بانکی وزیر اقتصاد اعلام کرد: تمام بانک‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد از اول بهمن تسهیلات خرد ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان را با اعتبارسنجی و بدون ضامن پرداخت خواهند کرد و در مرحله نخست این تسهیلات به کارکنان و بازنشستگان دولتی پرداخت خواهد شد.

این یعنی پله اول برای گرفتن وام بدون ضامن، داشتن رتبه اعتباری مورد تایید سیستم اعتبار سنجی است.

علی صالح آبادی نیز در اولین مصاحبه خود به سمت رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: رتبه بندی مشتریان و نظام اعتبارسنجی باید در پرداخت تسهیلات به کار گرفته شود.

سکاندار وزارت اقتصاد هم با تایید این موضوع می‌گوید: بانک‌ها باید از محوریت وثیقه و ضامن در پرداخت تسهیلات خرد به سمت اعتبارسنجی مشتریان حرکت کنند.

بانک‌ها و معضل همیشگی به نام «بخشنامه نیامده است»
در اول بهمن به بهانه ابلاغ نشدن بخشنامه مربوط به این طرح، پرداخت تسهیلات با اعتبار سنجی صورت نگرفت.

در ۳ بهمن وزیر اقتصاد تصریح کرده بود: قطع به یقین در هفته آینده اعطای تسهیلات خرد با اعتبارسنجی صورت خواهد گرفت.

اعتبارسنجی

این رتبه‌ها بر اساس خوش حسابی افراد در تمام مراودات تجاری از جمله پرداخت به موقع قبوض، اقساط تسهیلات بانکی و مواردی نظیر وصول چک بررسی می‌شود.

در ادامه فرآیند اجرای این تصمیم، روابط عمومی بانک مرکزی هم در توییتی اعلام کرده بود که ۱۳ بانک دولتی ملزم به پرداخت تسهیلات خرد با اعتبارسنجی شده اند.

طبق دستور وزیر اقتصاد ۹ بهمن موعد عمل کردن به وعده‌های داده شده بود، اما مراجعه برخی از متقاضیان به بانک‌ها و مشاهدات میدانی باشگاه خبرنگاران جوان نشان داد که بانک‌ها از بخشنامه اعلام بی اطلاعی می‌کنند.


یکی دیگر از این متقاضیان گفت: زمانی که به بانک مراجعه کردم برای وام ۵۰ میلیون تومانی، ۲ ضامن و برای وام ۱۰۰ میلیون تومانی ۳ ضامن می‌خواستند.

در همین میان خبر از به تعویق افتادن اجرا این طرح آمد که صالح آبادی در واکنش به این موضوع، بانک‌ها را ملزم به پرداخت تمام تسهیلات طبق روال گذشته و حال کرد./yjc

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: