bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
مدیر کل دفتر بازرگانی داخلی کالا‌های کشاورزی گفت: برنج ایرانی به قیمت‌هایی به فروش می‌رسد که غیر واقعی است و وزارت جهاد کشاورزی برای برخورد با این موضوع ورود کرده است.

به گزارش بازارنیوز، ابراهیم زارع، مدیر کل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درباره دلایل افزایش افسار گسیخته برنج ایران در بازار اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش بی ضابطه قیمت برنج ورود کرده است زیرا قیمت هایی که اکنون در بازار به فروش می رسد، غیر واقعی است.

وی افزود: میزان تولید برنج در سال جاری 10 تا 20 درصد کاهش داشته است اما این موضوع نباید به این اندازه، قیمت برنج ایرانی را در بازار افزایش دهد.

مدیر کل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی ادامه داد: برنج های تولیدی امسال در حال حاضر از دست کشاورزان خارج شده و در بازار این محصول سوء استفاده صورت گرفته است؛ وزارت جهاد کشاورزی برای برخورد با این موضوع ورود کرده است.

وی تصریح کرد: برنج های خارجی به اندازه کافی ثبت سفارش و وارد شده است به طوری که در مقایسه با سال قبل افزایش واردات داریم اما قیمت برنج خارجی نیز افزایش مختصری نیز داشته است که به دلیل بالارفتن قیمت این محصول در مبدا تولید( هندوستان) است.

زارع اظهار داشت: وضعیت تولید برنج را برای سال آینده، هنوز نمی توانیم پیش بینی کنیم اما اگر بارش ها بهتر باشد تولید این محصول افزایش می یابد.

وی ادامه داد: تولید برنج علاوه بر استان های شمالی کشور در دیگر استان ها و استان های داخلی کشور نیز کشت می شد اما به دلیل کم آبی ها، امسال تولید برنج در این استان ها متوقف شد که این امر نیز در کاهش تولید موثر است. در سال جاری حتی در استان های شمالی نیز کاهش سطح و تولید داشته ایم.

بنابر این گزارش قیمت برنج ایرانی در بازار افزایش بی ضابطه ای داشته است به طوری که هر کیلوگرم برنج ایرانی بر اساس مشاهدات میدانی 40 تا 75 هزار تومان و برنج های خارجی 30 تا 35 هزار تومان به فروش می رسد.

برنج هندی تنظیم بازاری نیز 18500 تومان، پاکستانی 20500 تومان و برنج تایلندی 12500 تومان به فروش می رسد که افراد می‌توانند این محصولات را در برخی از فروشگاه زنجیره ای و خرید اینترنتی تحت نظارت سازمان تعاون روستایی خریداری کنند.

/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: