bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۴۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، با اشاره به ابتلای کودکان و نوزادان به اومیکرون، گفت: مقرر شد تعداد تخت‌های بیمارستانی در مراکزی که دارای بخش‌های NICU و PICU هستند، افزایش یابد.

به گزارش بازارنیوز؛ حمیدرضا جماعتی، در حاشیه پنجاه و نهمین نشست کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در مطالعات زیادی نشان داده شده که افرادی که سه دوز واکسن کرونا را تزریق می‌کنند تا بیش از ۸۰ درصد از بستری شدن در بیمارستان، بخش‌های مراقبت‌های ویژه جلوگیری می‌شود. در حال حاضر در بخش‌های بستری و مراقبت‌های ویژه، تمامی بیماران مبتلا به اومیکرون یا دچار نقص سیستم ایمنی هستند، زمینه بدخیمی دارند، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند و یا افرادی هستند که متأسفانه واکسن تزریق نکرده اند و با درگیری نسبتاً وسیع ریوی، بستری و تحت مراقبت قرار دارند.

وی افزود: در جلسه روز گذشته گزارش‌هایی از سویه اومیکرون و موارد کووید ۱۹ در اطفال و گروه سنی کمتر از ۱۸ سال، مطرح شد. تعدادی از افرادی که در بخش‌های بستری و مراقبت‌های ویژه اطفال بستری شده اند، در سنین پایین بوده اند بنابراین توصیه و تاکید کمیته علمی کشوری کرونا بر تقویت واکسیناسیون مادران باردار است.

جماعتی ادامه داد: لازم است که واکسیناسیون مادران باردار حتماً به صورت کامل انجام شود و اثبات شده که واکسیناسیون مادران باردار می‌تواند باعث ایجاد ایمنی در خود این افراد و فرزندان شأن تا چند ماه بعد از تولد شود و همین امر موجب می‌شود که گرفتاری اطفال در سنین پایین‌تر بر اثر اومیکرون به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه در نشست دیروز در خصوص لزوم تقویت بخش‌های مراقبت‌های ویژه کودکان(PICU) و نوزادان(NICU) بحث‌هایی مطرح شد، گفت: مقرر شد که تعداد تخت‌های بیمارستانی در مراکزی که دارای بخش‌های NICU و PICU هستند توسط معاونت درمان وزارت بهداشت افزایش یابد. توصیه بر وبینارها و کلیپ‌های آموزشی توسط کمیته علمی کشوری کرونا و معاونت درمان برای آشنایی بیشتر با درمان کووید ۱۹ در گروه سنی پایین برای متخصصان اطفال و بیهوشی که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه اطفال و نوزادان مشغول به کار هستند، مطرح شد.

جماعتی خاطرنشان کرد: نماینده سازمان غذا و دارو در کمیته علمی عنوان کرد پس از تهیه پروتکل‌های مربوطه توسط سازمان غذا و دارو برای ساخت واکسن علیه سویه های جدید، دو شرکت داخلی، مطالعات خود را برای تولید واکسن علیه اومیکرون به پایان رسانده و وارد مرحله بالینی شده اند که در صورت تأیید کمیته ملی اخلاق در پژوهش، فاز بالینی این دو شرکت به سرعت در کشور انجام می‌شود و این نشان می‌دهد که ایران همزمان با کشورهای پیشرفته و شرکت‌های مطرح واکسن سازی در دنیا، ساخت این واکسن را آغاز کرده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر در موج ششم بیماری کرونا با سویه اومیکرون قرار داریم و تجمع افراد در مراکز واکسیناسیون می‌تواند عامل انتشار ویروس باشد به همین دلیل توصیه بر این شد که واکسیناسیون فعال در دستور کار وزارت بهداشت قرار گیرد البته معاونت بهداشت وزارت بهداشت، شرایط واکسیناسیون فعال را فراهم کرده و این کار در قالب طرح شهید سلیمانی و با مشارکت نیروهای مردمی و بسیج در حال انجام است که نیاز به تقویت واکسیناسیون فعال در کشور وجود دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بحث‌هایی در مورد مرخصی ۵ روزه نیروهای بهداشتی و درمانی در صورت ابتلاء به اومیکرون و نوع خفیف آن مطرح شده بود که چرا ۵ روز باشد، باید گفت که در مطالعات انجام شده، این نکته اثبات شده که ویروس اومیکرون بر خلاف دلتا و انواع دیگر سویه ها، خیلی زودتر از بدن پاک می‌شود و بعد از ۵ روز اگر فرد، علائم خفیف یا بدون علامت باشد و زمینه بیماری‌های بدخیمی نداشته و تحت درمان داروهای سرکوب کننده ایمنی و در سنین بالا نباشد، ویروس از بدن پاک می‌شود و به همین دلیل، مدت ۵ روز در نظر گرفته شده است.

برچسب ها: کودکان ، کرونا ، کووید ۱۹
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: