bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به جابه‌جایی روزانه ۲۱۰ میلیون لیتر سوخت مایع در کشور، گفت: با وجود سرمای هوا در زمستان، اما تامین پایدار سوخت مایع بدون وقفه انجام شد.

به گزارش بازارنیوز، «کرامت ویس‌کرمی» امروز (شنبه) در مراسم امضای تفاهم‌نامه نوسازی و تقویت ناوگان سوخت‌رسانی جاده‌ای افزود: صنعت حمل و نقل یکی از زیر ساخت‌های کلیدی در توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه‌داد: سوخت رسانی همواره از طریق حمل و نقل جاده‌ای انجام شده و هر اتفاقی در این زمینه سوخت رسانی را مختل می‌کند.

وی بیان‌داشت: در هر شبانه روز ۲۱۰ میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی در کشور جابه‌جا که عمده آن توسط بخش حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی افزود: اگر ناوگان جاده‌ای مشکل پیدا کند، اثر خود را بر سوخت رسانی می‌گذارد.

وی ادامه‌داد: این ناوگان در سال‌های گذشته تضعیف شد، اما در دولت سیزدهم با افزایش کرایه حمل و نقل سوخت، این ناوگان افزایش پذیرش داشت.

۱۰هزار و ۵۰۰ دستگاه تریلی، یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه ۱۰ چرخ و یک‌هزار دستگاه ۶ چرخ، در مجموع ۱۳ هزار دستگاه نفتکش مجموعه حمل و نقل جاده‌ای شرکت پخش است.

ویس‌کرمی در ادامه به سرمای هوا در زمستان امسال اشاره کرد و گفت: با این حال سوخت‌رسانی در هیچ بخشی از کشور مشکل نداشت و تامین سوخت مایع پایدار بود.

وی تاکید کرد: تعدادی از مجموعه ناوگان تعهد کار با شرکت داشته باشند و به مرور به افراد واگذار می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی به نوسازی چهار هزار دستگاه تریلی با تفاهم با بانک ملت اشاره کرد و افزود: در اجرای این تفاهم نامه از ظرفیت داخلی استفاده خواهد شد.

در این مراسم، «رضا دولت‌آبادی» مدیرعامل بانک ملت نیز گفت: نظام تامین مالی در کشور بانک‌محور است و هیچ طرحی در کشور وجود ندارد که تامین مالی بخش از آن توسط نظام بانکی انجام نشده باشد.

وی بیان‌داشت: به دلیل شرایط تحریم عمده تامین مالی کشور بر منابع ریالی بانک‌ها متمرکز شده است.

دولت‌آبادی به تفاهم نامه نوسازی و تقویت ناوگان سوخت رسانی جاده‌ای اشاره کرد و افزود: به ازای هر نفتکش، ۳.۵ میلیارد تومان منابع مالی اختصاص پیدا خواهد کرد.

وی همچنین به تامین مالی پروژه‌های نفتی توسط این بانک اشاره و خاطرنشان‌کرد: با نوسازی این ناوگان، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا محقق خواهد شد. همچنین تولید داخل مورد توجه بوده است.

با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه که طی آن، بانک ملت متعهد می‌شود برای نوسازی هر دستگاه کشنده تا ۳.۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند، حدود چهار هزار دستگاه نفتکش حمل فرآورده در کشور نوسازی و تحویل شرکت‌های پیمانکار خواهد شد. در مرحله اول اجرای این تفاهم نامه ۳ جانبه، با سرمایه گذاری ۱.۷ هزار میلیارد تومان، ۵۰۰ دستگاه نفتکش در ۲ ماه نوسازی و تقویت خواهد شد.

روزآمد کردن ناوگان انتقال فرآورده در زنجیره تأمین و توزیع فرآورده کشور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در دستور کار قرار گرفته است.

هم‌اکنون حدود ۶۵ درصد فرآورده موردنیاز بخش نیروگاهی با نفتکش ارسال و حمل می‌شود و حدود ۱۲ هزار نفتکش در زنجیره توزیع فرآورده فعالیت می‌کنند که نوسازی این ناوگان، نقش مهمی در تسهیل و به‌روزرسانی فرآیند‌های این عملیات، افزایش ضریب ایمنی و استاندارد‌های زیست‌محیطی ایفا خواهد کرد.

/ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: