bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
وزیر راه و شهرسازی در جلسه مشترک با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، بر اجرایی شدن توافقات دوجانبه میان تهران و باکو در حوزه‌های مختلف اقتصادی تأکید کرد.

به گزارش بازارنیوز، رستم قاسمی در جلسه‌ای که به صورت ویدئو کنفرانس با هیئت آذربایجانی برگزار شد، ضمن تشکر از «شاهین مصطفی یف»، معاون نخست وزیر این کشور برای ارسال پیام تبریک به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و مهمان نوازی آذربایجانی‌ها در سفر اخیر خود به باکو، به مرور برنامه‌های کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان پرداخت و بر عملیاتی شدن هرچه سریع‌تر توافقات مطرح شده در سفر خود به آذربایجان تاکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به اراده‌ای که میان مسئولین ایران و آذربایجان وجود دارد، باید روابط ویژه جدیدی در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، صنعت و سایر موضوعاتی که در سفر به آذربایجان مطرح شد، شکل گیرد و در کمیسیون مشترک دو کشور نهایی شود.

پیگیری توافقات ایران و آذربایجان در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به باکو

قاسمی همچنین به آمادگی اجرای توافقات فی‌مابین و ضرورت تفاهم دو کشور در زمینه‌های دیگر از قبیل صنعت، انرژی، ساخت تجهیزات داروسازی و تراکتور و قطعات یدکی خودرو و … اشاره کرد و افزود: در صورت آمادگی هیئت آذربایجانی، می‌توانیم توافقات مشترک برای مشارکت در شهرک‌های صنعتی آذربایجان داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:
بررسی همکاری‌های دو جانبه ایران و ترکمنستان در حوزه برق
اعلام مشوق‌های صنعت برق برای ارتقای توان نیروگاه‌های حرارتی

yektanet.com
وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: نمایندگانی از ۱۰ تا ۱۵ شرکت بزرگ سازنده در اجلاس آتی حضور خواهند داشت تا پیرامون مشارکت در بازسازی آذربایجان با شرکای آذربایجانی خود مذاکره داشته‌باشند.

در ادامه این جلسه، «شاهین مصطفی یف»، معاون نخست وزیر آذربایجان درخواست برگزاری نشست مشترک میان تعدادی از صنعتگران و سازندگان دو کشور در زمینه‌های مورد توافق را مطرح کرد و گفت: کشور آذربایجان آمادگی دارد پیرامون مسئله تراکتورسازی در شرکت تراکتور سازی تبریز در منطقه ارس، تولید قطعات خودرو در منطقه نفتچالای جمهوری آذربایجان و پروژه داروسازی در شهرک صنعتی پیراللهی با ایران به توافقاتی دست یابد.

مصطفی یف ادامه داد: در مورد حضور شرکت‌های ایرانی در احیا و بازسازی قره‌باغ و مناطق آزاد شده آذربایجان، تا پایان ماه فوریه، تخصیص بودجه برای پروژه‌هایی که اسناد آن‌ها آماده است، تکمیل و به نمایندگان ایرانی ارائه خواهد شد.

معاون نخست وزیر آذربایجان از صنعتگران عرصه خودروسازی و تراکتور سازی ایران دعوت کرد تا سفری را پیش از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور به جمهوری آذربایجان داشته باشند.

در پایان دو طرف بر امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور که قبلاً آماده شده، در خلال اجلاس آتی، تاکید کردند.

همچنین مقرر شد موضوعات فی مابین مربوط به بخش حمل‌ونقل در جریان یک کمیته مشترک حمل‌ونقلی، پیش از برگزاری کمیسیون مشترک، در سطح معاونین وزرای حمل‌ونقل دو کشور مطرح شود.

در این نشست هیئت همراه ایرانی متشکل از شهریار افندی‌زاده سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور، سید میعاد صالحی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مسعود استاد حسین رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی و جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و هیئت آذربایجانی متشکل از جاوید قربان اف رئیس شرکت راه آهن، صالح محمداف رئیس آژانس راه‌های جاده‌ای و عارف محمداف رئیس آژانس دولتی هواپیمایی کشوری نزد وزارت توسعه دیجیتال و حمل و نقل آذربایجان حضور داشتند.


/برنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: