bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۶۹۳
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
کیفیت هوای پایتخت، امروز (دوشنبه) از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۱۰۷ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز بر روی شاخص ۱۲۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۶۹، اُزن با شاخص ۲۶، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۸۹ و مونوکسیدکربن با شاخص ۳۲ بود.

ایستگاه دانشگاه شهید بهشتی با شاخص ۷۱، گلبرگ منطقه هشت با شاخص ۶۱ و شهرداری منطقه چهار با شاخص ۸۳ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، کمترین آلایندگی را به ثبت رساندند.

همچنین ایستگاه شهرداری منطقه ۱۵ و سوهانک منطقه یک با شاخص ۱۵۸، دانشگاه علم و صنعت منطقه چهار و میدان امام خمینی منطقه ۱۲ با شاخص ۱۵۵ از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را ثبت کردند.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که صبح امروز (۲۵بهمن‌ماه) نبود وزش باد مؤثر و افزایش تردد خودرو‌ها سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده‌ی ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت و افزایش نسبی تندی باد در طول روز تا حدودی پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد.

همچنین با وزش باد مؤثر تا اواخر وقت دوشنبه از غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۲ روز هوای پاک، ۲۲۳ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۹۹ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز هوای ناسالم برای همه گروه‌ها در تهران به ثبت رسیده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: