bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۶۹۵
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸
مشاور رئیس‌جمهور با بیان این‌که مناطق آزاد ایران در نسل اول مانده‌اند در حالی که دنیا نسل هفتم مناطق آزاد را تجربه می‌کند از درخواست یک میلیارد یورویی برای توسعه زیرساخت مناطق آزاد خبر داد.

به گزارش بازارنیوز، سعید محمد با اشاره به اینکه رمز پیشرفت کشور‌ها حکمرانی واحد در مناطق آزاد است، اظهار کرد: قانون این را پیش‌بینی کرده و در مناطق آزاد رئیس منطقه همه کاره است به غیر از مسائل نظامی و انتظامی؛ ولی برخی مداخلات باعث می‌شود که کار‌ها به راحتی انجام نشود.

وی با بیان این‌که تلاش و پیگیری کرده‌ایم بانک ارزی را در مناطق آزاد ایجاد کنیم تا خدمات ارزی و تضامین ارزی ارائه شود و فروش اوراق ارزی و تشکیل صندوق پروژه در دستور کار است، ادامه داد: ایجاد و راه‌اندازی بورس بین‌الملل را پیگیری می‌کنیم و مذاکرات خوبی داشتیم که به بورس سرزمین اصلی کمک شود و درآمد‌های ارزی ایجاد کنیم.

وی از پیگیری برای راه‌اندازی شرکت‌های تأمین سرمایه و همچنین بانک‌های داخلی در مناطق آزاد اضافه کرد: ساماندهی به رمزارز‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال و کیف پول دیجیتال را در این مناطق دنبال می‌کنیم.

وی از درخواست یک میلیارد یورویی برای توسعه زیرساخت‌ها در مناطق آزاد خبر داد و بیان کرد: با دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضائی، سازمان بازرسی، محیط زیست، منابع طبیعی، ثبت اسناد و… نشست‌هایی را داشته‌ایم و هماهنگی‌های خوبی ایجاد شده است.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به لزوم تغییر نگاه‌ها به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد در دنیا نسل هفتم خود را تجربه می‌کنند، ولی ما متأسفانه در نسل اول باقی مانده‌ایم و در تجارت هستیم و در تولید هم به ظرفیت‌ها نرسیده‌ایم. گوشه‌ای از نسل‌های مختلف را شروع کرده‌ایم، ولی کافی نیست و اگر بخواهیم در قیاس با سایر کشور‌ها نمره بدهیم باید بگوییم که در نسل اول مانده‌ایم.

محمد بیان کرد: در اقتصاد‌های برتر دنیا ۷۵ درصد تجارت در منطقه آزاد انجام می‌شود و کشور را توسعه می‌دهند.. مانند کشور‌های اطراف ما از جمله امارات که با ثبات قوانین باعث شده سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر به سرمایه‌گذاری بپردازند. در این رقابت بسیار سنگین متأسفانه از این مزیت‌های رقابتی استفاده نمی‌کنیم بلکه دست و پای سرمایه‌گذاران را هم می‌بندیم.

وی یادآور شد: علاوه بر ۱۵ منطقه آزاد ۷۹ منطقه ویژه اقتصادی توسط دولت صادر شده که ۳۲ منطقه فعال است و دو هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعال هستند.

وی با اشاره به این‌که حدود ۴۵ درصد صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می‌شود که اگر بخش نفتی را حذف کنیم عدد خیلی کمتر می‌شود، اضافه کرد: واردات در مناطق آزاد ۱.۲ میلیارد دلار و ۳ تا ۴ میلیارد دلار در مناطق ویژه است که ۷ تا ۸ درصد کل واردات کشور است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه برخی اظهار نظر‌ها مبنی بر اینکه مناطق آزاد محل واردات است حرف اشتباهی است و موجب حمله به مناطق آزاد می‌شود گفت: می‌خواهیم حرف‌هایی بزنیم که واقعیت باشد.

سعید محمد گفت: مناطق آزاد ما سالانه ۱.۲ واردات داشته‌اند که ۵۰ درصد آن هزینه تولیدکنندگان در همین مناطق است و بخشی هم کالای همراه مسافر بوده که یک حُسن است. بخشی هم شامل مواد اولیه ساکنان سکونت‌گاه‌های مناطق آزاد است. سالانه ۵۰ میلیارد دلار واردات در کشور داریم و ۱.۲ عدد بالایی در این واردات نیست.

وی بیان کرد: برخی اوقات هم گفته می‌شود منطقه آزاد محل ورود قاچاق است. هفت درصد از قاچاق از مناطق آزاد است. این هفت درصد هم زیاد است و یک درصد را هم نمی‌پذیریم و، چون دقت و رصد بالا است این میزان ثبت شده است.

مشاور رییس جمهور با بیان این‌که سالانه ۸۳۰ میلیون دلار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سرمایه‌گذاری شده است، افزود: مناطق آزاد ما ظرفیت خوبی برای کشور است و اگر با آن درست برخورد شود می‌تواند موتور پیشران کشور شود و نباید دید منفی نسبت به مناطق آزاد ایجاد شود بلکه باید بدانند که ظرفیتی است که به رشد کشور کمک می‌کند. اگر در یک منطقه تخلفی شده باید -با آن- برخورد شود و نباید دود این مسائل در چشم تولیدکننده اصلی برود.

محمد با بیان اینکه قوانین تو در تو و خلق‌الساعه تولید را تحت تأثیر قرار می‌دهد افزود: امروز تولیدکنندگان دغدغه‌مند هستند و مشکلات فراوانی دارند و کسانی که در حال تولید قانون هستند رعایت حال تولیدکنندگان را نمی‌کنند.

/ تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: