bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۷۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
درحالی‌ معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر از دستور وزیر برای کاهش ۴۰ تا ۴۵ درصدی کود های شیمیایی برای سال آینده داده است یکی از مسئولان این وزارتخانه گفت: در صورت تصویب این طرح در شورای اقتصاد احتمال دارد با سرشکن شدن یارانه کود اوره صورت گیرد.

موضوع افزایش قیمت کود های شیمیایی در 2 سال گذشته به شدت بر روی قیمت تمام شده محصولات کشاورزی اثر گذاشته است.

این افزایش قیمت به حدی بود که قیمت بعضی از این کود ها 4 تا 7 برابر گران شد به همین منظور برخی از کشاورزان اقدام به بد مصرفی یا کم مصرفی کود های کشاورزی کردند به طوری که تنها کود هایی نظیر اوره را خریداری کردند که  گران نشده و یارانه ای بود و در نتیجه بر روی کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی اثر گذاشت.

بنابر این گزارش مهاجر  معاون وزیر جهاد کشاورزی چندی پیش خبر از کاهش 40 تا 45 درصدی کود های کشاورزی داد که اتفاقی مهم برای بخش کشاورزی به حساب می آید.

این مقام مسئول با بیان اینکه در دو سه سال اخیر به دلیل گرانی کودهای پتاس و فسفر نتوانستیم کود مورد نیاز در مزارع استفاده شود، تصریح کرد: به دستور وزیر جهاد کشاورزی 40 تا 45 درصد قیمت کودها کاهش خواهد داشت.

به گفته وی از ابتدای سال آینده کشاورزان می‌توانند کودهای ارزان‌قیمت را تهیه کنند که این موضوع سبب افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی خواهد شد.

برای پیگیری این موضوع به سراغ وزارت جهاد کشاورزی رفتیم یکی از مسئولان این  وزارتخانه در این ارتباط اظهار داشت: قیمت کودهای شیمایی دولتی ممکن است تا 45 درصد در سال آینده کاهش یابند و هنوز جزئیات آن مشخص نیست.

وی افزود: این پیشنهاد از وزارت جهاد کشاورزی باید در شورای اقتصاد مصوب شود که تا اردیبهشت ماه سال آینده نرخ ها در شورای اقتصاد، مشخص و مصوب  خواهد شد.

این مقام مسئول اظهار داشت: احتمال دارد که از یارانه اوره سرشکن شود تا قیمت های کود های پتاس و فسفر کاهش یابد اما هنوز مشخص نیست و این موضوع به طور زود هنگام اعلام شده است زیرا این قیمت مصوب نشده و حتی ممکن است کاهش  قیمت این کودها در شورای اقتصاد تصویب نشود.

قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران نیز در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی ما را در جریان جزئیات کاهش 40 تا 45 درصدی کود های شیمیایی قرار نداده است و ما اطلاعاتی در این ارتباط نداریم.

تسنیم/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: