bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸
در نشست خبری مطرح شد؛
سخنگوی صنعت آب در نشست خبری با جزئیات میزان بارش باران در کشور، وضعیت آب‌های پشت سد‌ها و همچنین برنامه‌های وزارت نیرو برای تامین آب شرب و کشاورزی پرداخت.

گروه نفت و انرژی بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «عیسی بزرگ‌زاده» سخنگوی صنعت آب در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره میزان بارش باران در سال آبی جاری گفت: بر اساس آخرین برآورده‌های انجام شده تاکنون ۴۸.۲ میلیمتر بارش باران صورت گرفته که نسبت به سال آبی گذشته و همچنین در مقایسه با مقدار بارش متوسط دراز مدت ۵۵ ساله به ترتیب کاهش ۲۱ درصدی و همچنین ۴۰ درصدی داشته است.

سخنگوی صنعت آب کشور: ۲۶ استان کشور با کمبود بارش مواجه‌اند
سخنگوی تصریح کرد: در سال آبی گذشته ۶۰.۹ میلیمتر بارش انجام شده بود، اما در سال آبی امسال این عدد به ۴۸.۲ میلیمتر رسیده که نشان از کاهش ۲۱ درصدی بارش‌ها دارد.


وی در پاسخ به سوالی پیرامون جیره بندی آب در تهران هم توضیح داد: چنین چیزی پیش بینی نشده و در حال حاضر به جای جیره بندی مدیریت مصرف آب در دستور کار قرار دارد. در صورتی که مصرف‌کنندگان در مصرف آب ۱۵ درصد صرفه‌جویی کنند مشکلی پیش نخواهد آمد.


بزرگ‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت تامین آب شرب سیستان و بلوچستان و تحقق آن از طریق حق آبه هیرمند هم گفت: وزارت نیرو برای تامین آب استان سیستان و بلوچستان را به همسایه بداخلاق و بد عهد خود وا نگذاشته است.


سخنگوی صنعت آب با اشاره به اینکه  ۲۶ استان در کشور کمتر از مقادیر نرمال بارش دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: در سال آبی جاری از نظر رتبه در میان ۵۵ سال در سال چهل و پنجم قرار داریم و ۱۰ سال وجود دارد که میزان بارش در آن‌ها کمتر از سال جاری بوده است.


وی با بیان اینکه سهم بارش از کل سال ۲۸.۵ درصد بوده که ۱۸.۶ درصد رخ داده است، تصریح کرد: در دی‌ماه میزان بارش‌ها نسبت به شرایط نرمال وضعیت بدتری داشته است و در استان‌های مختلف کم‌بارشی داریم وزارت نیرو پاسخ‌های مناسبی را طرح‌ریزی کرده است، که به چند بخش تامین و مدیریت مصرف تقسیم می‌شود.


بزرگ‌زاده اظهار کرد: امیدواریم طرح‌های در نظر گرفته شده به نتیجه برسد و با مدیریت مصرف در بخش وزارت نیرو و با همکاری شهروندان بتوانیم شرایط پیش‌رو را پشت سر بگذاریم.


پایان پیام//

برچسب ها: آب ، بارندگی ، نشست خبری
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: