bazarnews

کد خبر: ۲۵۷۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
بریگیت زیپریس:
ما به عنوان دولت نمی‌توانیم در تصمیم گیری این شرکت‌ها تاثیر گذار باشیم چراکه آنها بخش خصوصی محسوب می‌شوند.
بازار نیوز- بریگیت زیپریس وزیر اقتصاد و انرژی آلمان در ملاقات با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان که به منظور برگزاری کارگروه‌های مشترک ریلی، دریایی و بندری بنا به دعوت‌ الکساندر دوبرنیت وزیر حمل ونقل و زیرساخت‌های دیجیتال آلمان به این کشور انجام گرفت ضمن ابراز امیدواری نسبت به گسترش بیش از پیش روابط تجاری ایران و آلمان اعلا م کرد: دلیلی نمی‌بینیم که اروپا در مورد برجام به تعهداتش عمل نکند، ما به عنوان دولت و حکومت‌ها، موظف به حفظ و عمل به تعهدات و توافقات انجام شده هستیم.

وی همچنین در مورد بیم شرکت‌ها از وارد شدن به هرگونه توافقی با ایران نیز گفت: ما به عنوان دولت نمی‌توانیم در تصمیم گیری این شرکت‌ها تاثیر گذار باشیم چراکه آنها بخش خصوصی محسوب می‌شوند.

وزیر اقتصاد آلمان با بیان این نکته که ما دائما در حال گفتگو با هرمس بانک‌ها بوده و آن‌ها را  تشویق به پذیرش تعهداتشان می‌کنیم گفت: بانک‌های کوچک و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق این بانک‌های بزرگ کار می‌کنند، تاکنون از طریق هرمس حدود 500 میلیون یورو تعهد بیمه پذیرفته شده ولی در مورد بانک‌ها هنوز این رقم کمتر است.

به گفته این مقام مسئول ما تحریم‌های اخیر آمریکا را محکوم می‌کنیم، دولت آلمان این تحریم‌ها را برخلاف مقررات بین‌المللی می‌داند، متن تحریم‌های اخیر که کنگره آمریکا در مورد روسیه تصویب کرده شرکت‌های آلمانی و اروپایی را هدف قرار داده است و وقتی ما این تحریم‌ها را بر خلاف قوانین بین‌المللی می دانیم نمی‌توانیم تحت بیمه ریسک سیاسی قرار دهیم.

زیپریس در ادامه سخنان خود ضمن ابراز علاقمندی نسبت به انعقاد قرارداد بین ایران و شرکت زیمنس گفت: شرکت‌های آلمانی از نظر قیمت توان رقابت با شرکت‌های چینی را ندارند ولی کیفیت تکنولوژی و تجهیزات آلمانی قابل قیاس با موارد مشابه چینی نیست.

وی در مورد قطار اکسپرس تهران نیز بیان کرد: زمینه خوبی وجود دارد تا در سفر ماه نوامبر نمایندگان شرکت‌های متوسط ریلی به تهران، مذاکرات تامین مالی انجام پذیرد، با توجه به علاقمندی شرکت‌های آلمانی به فعالیت در ایران امیدوارم اتاق تجارت ایران-آلمان فعال شود زیرا زمانیکه خود شرکت‌ها درگیر کار می‌شوند اغلب زودتر به توافق می‌رسند.

وزیر اقتصاد و انرژی آلمان همچنین در پایان تأکید کرد: مطمئنا وزارتخانه من از فعالیت شرکت‌های آلمانی در پروژه‌های ایران به طور کامل حمایت می‌کند.

در ادامه این ملاقات همچنین اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درامور بین‌الملل اعلام کرد: همه پروژه‌هایی که در موافقت‌نامه با آنها منعقد شده از منابع فاینانس کشور و یا چینی‌ها و یا منابع فاینانس شما تامین شده است.

وی درخصوص تامین فاینانس آلمان از سوی هرمس اعلام کرد: با این وجود بانک‌ها نتوانسته‌اند پولی فراهم کنندکه تصور می‌شود یا خود هرمس همکاری کاملی انجام نداده و یا علی‌رغم اینکه حق بیمه‌ای که ما در فاینانس می‌پردازیم ریسک‌های سیاسی را هم پوشش می‌دهد بانک‌ها تصور می‌کنند تحریم‌ها جزو ریسک‌های سیاسی نیستند، بنابراین هرمس باید روشن کند که تحریم‌ها یک نوع ریسک سیاسی محسوب می‌شوند که حق بیمه آن را از مشتری دریافت می‌کند.

همچنین مهرداد تقی زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه به موضوع پروژه کریدور ریلی ایران-آلمان-چین به عنوان یک پروژه مقیاس بزرگ اشاره کرد  گفت: این پروژه چندین کشور را در بر گرفته و می‌تواند محور فعالیت‌های حمل و نقلی ایران و آلمان قرار گیرد و درحجم آن جهشی قابل توجه ایجاد کند.

وی در این‌باره افزود: ایده ما ایجاد سیستم مدیریت کریدوری ایران و آلمان با ترجیح مشارکت فعال بخش خصوصی 2 کشور از طریق بازاریابی کریدور جهت شیفت حمل و نقل تجاری آلمان و چین به این کریدور بوده و تصور می کنیم وظیفه دیگر این کریدور استفاده از توان لجستیک آلمان و کاهش هزینه‌ا از طریق ارتقای سخت افزاری سیستم حمل و نقل است.
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: