bazarnews

کد خبر: ۲۵۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
بازار سرمایه در ماه‌های اخیر با توجه به توقف طولانی مدت برخی از سهام‌ها به خصوص سهام مربوط به گروه‌های خودرویی و بانکی نوسانات چندان مثبتی را تجربه نکرده
بازارنیوز- بازار سرمایه در ماه‌های اخیر با توجه به توقف طولانی مدت برخی از سهام‌ها  به خصوص سهام مربوط به گروه‌های خودرویی و بانکی نوسانات چندان مثبتی را تجربه نکرده و به علاوه شاهد صف‌های فروش طولانی در تالار شیشه‌ای هستیم که این امر موجب تشدید نارضایتی سهامداران نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار شده است.

ریسک توقف نماد و ممنوع شدن معاملات سهام شرکت‌ها، در واقع دو جنبه متفاوت دارد که ابتدا توقف نماد می‌تواند تا حدودی حاکی از عدم کارآیی اطلاع‌رسانی بازار باشد، اما توقف معاملات سهام در هر بازار بین‌المللی نیز می‌تواند، رخ دهد.

ما هم برای اطلاع بیشتر به سراغ دو تحلیل گر بورس رفتیم تا اطلاعات بیشتری دراین زمینه کسب کنیم.
نگرانی سرمایه گذاران نسبت به توقف نماد‌ها

علی موسوی تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به توقف نماد‌های بانک و خودرویی و نارضایتی سهامداران اظهار داشت: باید توجه داشت که بسیاری از بانک‌ها به مدت طولانی بسته بوده و همین امر عامل نگرانی سرمایه گذاران شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه نقدشوندگی در بازار وجود دارد، به مراتب ریسک سرمایه گذاری هم بالا می‌رود، چراکه نرخ بهره هم بالا رفته و قطعاً نمی‌تواند به نفع سرمایه گذار باشد.

این تحلیل گر بازار سرمایه تصریح کرد: گزارش‌های متعددی از سایپا رسیده که  باعث چالش بین سازمان و سایپا گردیده و همین امر عاملی شده برای بسته شدن این نماد که به مراتب ریسک سرمایه گذار را نیز بالا می‌برد.

موسوی با بیان اینک نماد خودرویی‌ها نسبت به سال گذشته بهتر بوده، اما نسبت به صنایع دیگر هنوز دارای مشکل است، عنوان کرد: فلزات و صنایعی که با بازار‌های جهانی مرتبط هستند، وضعیت بهتری نسبت به خودرویی‌ها دارند.
علت توقف نمادها در بورس چیست؟

همایون دارابی تحلیل گر بازار سرمایه  نیز در این باره اظهار داشت: دربازار یکسری مشکلات در بازگشایی و توقف نماد‌ها وجود دارد که برای رفع آن دستور العمل‌هایی صادر گردیده و امیدواریم راه حل مناسبی برای توقف این نماد‌ها ارائه شود.

این تحلیل گر بازار سرمایه افزود: در حال حاضر بانک صادرات و بسیاری از بانک‌ها یک سال است که متوقف هستند، که یکی از این علل را می‌توان مشکلات در صورت‌های مالی نام برد.

دارابی اظهار داشت: مشخص است که یکسری معاملات درون گروهی ایجاد شده و توانسته زیان‌هایی را درپی داشته باشد، این درحالی است که سازمان حسابرسی باید اقدامات لازم را دراین زمینه داشته باشد.

 براساس این گزارش، در اقتصاد کشور، ایجاد دلایل کافی برای توقف معاملات سهام یک شرکت طبیعی به نظر می‌رسد، اما جنبه دوم ریسک توقف نمادها، بستگی قابل توجهی به مدت زمان توقف دارد و هر چه دوره توقف معاملات به طول انجامد، فشار‌های احتمالی بر سرمایه‌گذاران افزایش خواهد یافت.
باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها: خودرو ، بانک ، سهام
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: