bazarnews

کد خبر: ۲۶۰۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
یک پایگاه اینترنتی با اشاره به اقدامات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا نوشت، دونالد ترامپ به دنبال از بین بردن برجام و توقف ناگهانی سرمایه‌گذاری‌ها در ایران است.
بازار نیوز -  پایگاه اینترنتی بلومبرگ در گزارشی با عنوان «رؤیای ترامپ برای انزوای ایران» نوشت تحریم‌های چند دهه‌ای که مانع از هرگونه تعامل شرکت‌های نفت آمریکا با ایران شده بود به همراه انزجار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از برجام، یک جو حاصلخیز برای رقبای آمریکا در کشور ایران به وجود آورده است.

بلومبرگ سپس اینگونه توضیح داد، در حالیکه ایران از آزادی اقتصادی خود بهره می‌برد، شرکت‌های نفت آمریکا شاهد آن هستند که تمامی فرصت‌هایی که می‌توانند در ایران داشته باشند، توسط شرکت‌های چین، روسیه و اروپا تصاحب شده است.

طبق این گزارش، شرکت‌های آمریکایی برای حدود 40 سال است که از سرمایه‌گذاری در ایران یا خرید نفت این کشور منع شده اند و اوضاع بعد از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) برای آنها تغییری نکرد و شرکت‌های نفت آمریکا بزرگترین بازندگان این توافق بودند.

بلومبرگ ادامه داد، نمی‌توان گفت که هیچ شرکت آمریکایی سودی از این توافق نبرده است. یک استثنا در این قضیه وجود دارد و آن سازندگان هواپیما و قطعات تجاری هستند و شرکت بوئینگ حدود 120 هواپیما از دو شرکت هواپیمایی ایران سفارش گرفته است که البته این قرارداد تحت بررسی خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

بلومبرگ ادامه داد نمی توان گفت که اگر بخش نفت آمریکا هیچ مزیتی از کاهش تحریم‌های بین‌المللی ایران دریافت نکند، دیگر شرکت های سراسر جهان نیز سودی نمی‌برند.

این گزارش سپس توضیح داد، در ماه ژانویه، ایران لیستی از 29 شرکت خارجی که صلاحیت آنها برای شرکت در پروژه‌های نفتی و گازی ایران تأیید شده بود را منتشر کرد و در ماه ژوئن نام 5 شرکت دیگر به این شرکت‌های اضافه شد.

با اینحال شرکت « BP Plc » تصمیم گرفت که به دنبال ورود به پروژه‌های نفت و گاز ایران نباشد زیرا تابعیت آمریکایی مدیر اجرایی این شرکت و بسیاری از مدیران ارشد این شرکت، فرایند ورود این شرکت به بازار سرمایه گذاری ایران را با مشکل روبرو کرد.

این گزارش سپس ادامه داد که مخالفت شفاهی ترامپ با برجام موجب شده است که تردیدهایی درباره پایداری برجام در بین شرکت‌های خارجی به وجود آیند و این مسئله به طور قطع سرعت سرمایه‌گذاری در ایران را کند می‌کند.

این گزارش نوشت، شرکت‌های بیمه نیز به دنبال این مخالفت‌ها، تمایلی برای تحت پوشش قرار دادن کشتی‌های ایران که قصد رفتن به بنادر اروپایی را داشتند، از خود نشان ندادند.

بنا بر این گزارش، نگرانی بانک‌ها از بازگشت سریع تحریم های ایران یکی از موانع پروژه‌هایی است که هم‌اکنون در دست بررسی قرار دارد.

بلومبرگ با اشاره به این موارد نوشت، ترامپ احتمالاً آرزو دارد که به برجام پایان دهد و طرح‌های سرمایه گذاری را نیز به طور ناگهانی متوقف کند.

براساس این گزارش، وی به طور قطع ماه گذشته به از بین بردن برجام نزدیک شد اما برای بازسازی ائتلاف بین المللی که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای اعمال فشار به ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای اش به وجود آورد، دچار مشکل خواهد بود.

این گزارش اینگونه ادامه داد، در حالیکه ممکن است کشورهای اروپایی با اکرhه با اقدام آمربکا برای لغو برجام همراه شوند اما نمی‌توان انتظار داشت که روسیه و چین در این اقدام، آمریکا را همراهی کنند.

بلومبرگ در پایان با اشاره به این موارد نوشت، این حق واشنگتن است که بخواهد شرکت‌های خود را خارج از ایران نگه دارد، اما کار دشواری است که بخواهد دیگر شرکت‌های سراسر جهان را از ورود به بازار ایران منع کند.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: