bazarnews

کد خبر: ۲۶۰۳۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۴
معاون اول رئیس جمهوری در دیدار نخست وزیر سوریه روابط دو کشور را ریشه دار و تاریخی توصیف کرد و گفت: ایران همواره از دولت قانونی سوریه حمایت کرده و در کنار مردم این کشور خواهد ماند.
بازار نیوز - اسحاق جهانگیری عصر امروز -یکشنبه- در دیدار «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه اظهار داشت: امام خمینی (ره) و مرحوم «حافظ اسد» سنگ بنای رابطه دو کشور را ایجاد کردند و این رابطه در طول این سالها همواره رو به رشد و در حال توسعه بوده است.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: منطقه و کشورهای اسلامی با بلیه خطرناکی به نام گروه‌های تکفیری، افراطی و تروریستی روبرو هستند و در این میان برخی از کشورهای اسلامی همچون سوریه بیش از سایرین برای مبارزه با این گروه ها هزینه پرداخته اند.
جهانگیری افزود: کسانی که در دنیا مدعی مبارزه با تروریسم هستند باید در وهله اول با تفکری که از تروریسم حمایت فکری و ایدئولوژیک می کند مبارزه کنند و سپس نسبت به قطع حمایت های مالی،‌ نظامی و لجستیکی تروریست ها اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: تا زمانی که این دو اقدام مهم که پیش نیاز مبارزه با تروریسم است انجام نشود، سایر اقدامات صرفا نمایشی است و اگر این دو کار مهم انجام شود کشورهای قربانی تروریسم خود قادر خواهند بود به تنهایی گروه های افراطی را از کشور بیرون کنند.

باید از مذاکرات اجلاس آستانه و ژنو حمایت شود
جهانگیری با تاکید بر اینکه دیدگاه ایران همچنان این است که بحران سوریه باید از طریق سیاسی حل و فصل شود، خاطر نشان کرد: باید از مذاکرات و گفت و گوهایی که در اجلاس آستانه و ژنو انجام شد حمایت شود و پشتوانه مالی تروریست ها قطع شود تا مردم سوریه بتوانند بر بحران فعلی غلبه کنند.

معاون اول رئیس جمهوری ضمن تبریک موفقیت های اخیر دولت و ارتش سوریه در مقابله با گروه های تروریستی،‌ تصریح کرد: گفت وگوهای سوری-سوری میان دولت و مخالفین، اقدامی مثبت و موثر است که می تواند به نتایج مطلوب منجر شود.

وی با تأکید بر اینکه این مردم سوریه هستند که باید تصمیم نهایی در خصوص مسائل این کشور را اتخاذ کنند، گفت: مردم باید در ساختار حکومت و تعیین حاکمان خود تصمیم گیری و همه باید از تصمیم مردم حمایت کنند.

جهانگیری اظهار داشت: همه حکومت ها و دولت ها باید برای مبارزه با تروریسم در کنار دولت و مردم سوریه قرار گیرند و جمهوری اسلامی ایران تا کنون در این مسیر حرکت کرده و ضمن حمایت از دولت قانونی سوریه، از کمک های بشر دوستانه به مردم سوریه دریغ نکرده است.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار امیدواری کرد هر چه زودتر بلیه گروه های تروریستی از سر مردم سوریه دور شود و مردم بتوانند به بازسازی کشور خود بپردازند و مسیر توسعه و پیشرفت را در پیش گیرند.

سوریه در خط مقدم مقاومت علیه رژیم صهیونیستی قرار دارد
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه سوریه در واقع هزینه خط مقدم مقاومت را پرداخت می کند، افزود: سوریه در خط مقدم مقاومت علیه رژیم صهیونیستی قرار دارد و در این مسیر پیشتاز بوده است و بخش زیادی از توطئه ها علیه سوریه ناشی از تحریک رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای غربی بوده که به فضل الهی سوریه تا کنون توانسته در برابر این توطئه ها مقاومت کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید برای دوران بازسازی سوریه همکاری جدی تری میان تهران و دمشق صورت گیرد، تصریح کرد: بخش خصوصی ایران در انتظار فرصتی مناسب برای مشارکت در بازسازی سوریه است.

سوریه پیروزی های اخیر بر ضد تروریسم را مدیون کمک های بی دریغ ایران است
«عماد خمیس» نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار با تبریک برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت: این مراسم پیامی آشکار برای دوستان و دشمنان ایران بهمراه داشت که ایران بر خلاف میل دشمنان، همچنان با نفوذ و با اقتدار به عنوان بازیگری مهم در منطقه و عرصه بین الملل ایفای نقش می کند.

عماد خمیس با بیان اینکه ایران و سوریه هر دو در یک سنگر علیه تروریسم هستند، گفت: پیروزی های اخیر سوریه در برابر تروریست ها به ایران نیز تعلق دارد چرا که سوریه این دستاوردها را مدیون حمایت های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران است.

نخست وزیر سوریه با تأکید بر اینکه رژیم صهیونیستی، آمریکا و عربستان در حال برنامه ریزی هستند تا منطقه را به سمت هرج و مرج همه گیر سوق دهند، خاطر نشان کرد: باید به دنبال رویکردی آینده نگر باشیم که از ایجاد هرج و مرج همه گیر جلوگیری کند.
وی با تأکید بر اینکه برای واکسینه کردن کشورهای خود در برابر توطئه ها راهی جز تقویت روابط فیمابین وجود ندارد، گفت: همکاری و هماهنگی های سیاسی، نظامی و لجستیکی تهران و دمشق در بالاترین سطح قرار دارد و این هماهنگی ها در رایزنی های کنفرانس های آستانه و ژنو نیز وجود داشته است.

نخست وزیر سوریه با اشاره به اینکه روسیه نیز تا کنون اقدامات مؤثری را در حل بحران سوریه انجام داده است، افزود: باید تلاش کنیم همکاری های سه جانبه ایران، سوریه و روسیه را افزایش دهیم تا بتوانیم هر چه زودتر به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

عماد خمیس همچنین با تأکید بر لزوم تقویت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، گفت: سوریه از حضور و مشارکت شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در سوریه حمایت می کند.
ایرنا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: