bazarnews

کد خبر: ۲۶۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
معاون وزیر کار در امور روابط کار از آغاز به کار سامانه‌های «ثبت قراردادهای کار» و «ثبت دادخواست» از دو هفته آینده خبر داد.
بازار نیوز - معاون وزیر کار در امور روابط کار از آغاز به کار سامانه‌های «ثبت قراردادهای کار» و «ثبت دادخواست» از دو هفته آینده خبر داد.

احمد مشیریان  درباره زمان آغاز به کار سامانه جامع روابط کار که اخیرا رونمایی شد، گفت: در راستای راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار به زودی طی حدود دو هفته آینده دو سامانه «ثبت قراردادهای کار» و «ثبت دادخواست‌ها» در یک یا دو استان به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی نقاط ضعف در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

معاون وزیر کار در پاسخ به این سوال که چرا مدت زمانی برای قراردادهای موقت کار تعیین نشده است گفت: بر اساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار که کارهای با ماهیت مستمر تعریف شده، بخشنامه‌ای از طرف اداره کل روابط کار وزارت کار صادر شده بود که در آن اعلام شده بود در صورتیکه قرارداد کار به صورت صریح و ضمنی تجدید شود دائم تلقی می‌شود اما این بخشنامه توسط دیوان عدالت اداری نقض شد.

وی با بیان اینکه تعیین مدت زمان برای قراردادهای موقت تابع مقررات و آیین‌نامه‌ است افزود: به همین دلیل در نظر داریم در مرحله اول با تعیین حداکثر مدت موقت برای کارهای با «ماهیت غیرمستمر» ساماندهی قراردادهای کار را کلید بزنیم.

 هفته گذشته سامانه جامع روابط کار با حضور وزیر کار رونمایی شد.ذیل سامانه جامع روابط کار بیش از ۳۰ نرم افزار و سامانه طراحی شده که یکی از این نرم افزارها مربوط به ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست‌ها است.با رونمایی از سامانه ثبت قراردادهای کار در آینده نزدیک تمام کارفرمایان موظف به ثبت قراردادهای منعقده خود با نیروی کار در این سامانه خواهند بود.مهمترین مزیت سامانه ثبت قراردادها، تفکیک نوع قراردادها اعم از دائم و موقت از یکدیگر است که امکان شناسایی و ساماندهی قراردادهای کار را به وزارت کار می دهد.در عین حال با رونمایی از سامانه ثبت دادخواست، امکان ثبت هر گونه شکایت و دادخواست از سوی کارگران بدون مراجعه حضوری به مراجع حل اختلاف فراهم می‌شود.

مهر
برچسب ها: سامانه ، فعالیت ، قرارداد
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: