bazarnews

کد خبر: ۲۶۶۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
رئیس فدراسیون واردات از افزایش ۴۳ درصدی واردات خودرو در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: تصمیم اشتباه وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا باعث شد که این میزان افزایش واردات صورت گیرد، چرا که همه واردکنندگان نگرانی از دست دادن قابلیت واردات‌شان را داشتند.

بازار نیوز - فرهاد احتشام‌زاد ،‌گفت:‌ در چهار ماه اول امسال میزان واردات خودرو ۲۶ هزار و ۶۰۳ دستگاه بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی افزود: این افزایش واردات ناشی از دو موضوع اصلی است؛ یکی بحث عدم تمدید ثبت سفارش‌های جدید که باعث شد از تمام ثبت سفارش‌هایی که از قبل موجود بوده استفاده شود و قبل از تیرماه که پایان اعتبار آن‌ها بود، همگی به کشور وارد شوند.

رئیس فدراسیون واردات ادامه داد: این اتفاق عملا برخلاف سیاست ارزی ما بوده است. یعنی سیاستی اتخاذ شد برای اینکه واردکنندگان غیر نمایندگی امکان واردات نداشته باشند تا مصرف ارز کاهش یابد ولی تصمیم اشتباه وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا باعث شد که ۴۳ درصد افزایش واردات اتفاق بیفتد، چرا که همه نگرانی از دست دادن قابلیت واردات‌شان را داشتند.

احتشام زاد عنوان کرد:‌ بخشی دیگر از مسئله هم به ترخیص خودروهای آسیایی و اروپایی که صرفا مونتاژ آمریکا بودند بر می‌گردد. این‌ خودروها در گمرک به طور متوسط هفت ماه باقی مانده بودند تا تعیین تکلیف و از گمرک ترخیص شدند.

وی تصریح کرد: اتفاقی که اکنون با آن روبرو هستیم این است که چون ۵۰ درصد تامین کنندگان بازار، واردکنندگان غیر نمایندگی بودند آخرین فرصت واردات آن‌ها تا تیرماه بوده است و بعد از آن دیگر امکان واردات ندارند. بعد از آن ثبت سفارش برای نمایندگی‌های رسمی انجام شد ولی تقریبا تا ابتدای ماه جاری و در حال حاضر امکان ثبت سفارش برای نمایندگی‌های رسمی وجود ندارد.

احتشام زاد اضافه کرد: دلیل این مسئله ابتدا اعلام شد که مشکل از سایت ثبت سفارش برای گزارش‌گیری آمار واردات بوده است بعد از آن اعلام شد که هدف به روز رسانی وب سایت بوده است و متاسفانه به تازگی معاون وزیر اعلام کرده که سایت را بسته‌ایم و تا زمانی که قانون جدید تدوین نشود، سایت را باز نخواهیم کرد که این موضوع بر خلاف قوانین و مقررات است.

ایسنا
برچسب ها: واردات ، خودرو ، پشت پرده
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: