bazarnews

کد خبر: ۲۶۷۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
روحانی خطاب به نماینگان مجلس:
رئیس جمهور در صحن علنی مجلس ضمن تشکر از نمایندگان برای برگزاری حرفه ای جلسه رای اعتماد به وزرای کابینه گفت:هر دو ما یعنی مجلس و دولت بار سنگین مطالبات ملی مردم را به دوش کشیدیم.
بازار نیوز - حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی در آخرین دفاع از وزرای پیشنهادی با تشکر از نمایندگان، هیات رئیسه و رئیس مجلس که در طول این 5 روز صبح و بعد از ظهر مشغول کار بودند اظهار کرد: خوشبختانه مردم ما هم توجه ویژه ای به مذاکرات مجلس داشتند و ما شاهد یک کار حرفه‌ای توسط مجلس در این دوره بودیم.

وی ادامه داد: همیشه مجلس اصول قانونی و اخلاقی را رعایت می‌کرد و این بار بیشتر. همه نمایندگان محترمی که به عنوان موافق و مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد و عقیده و با مستندات اطلاعات انجام دادند و جز این از مجلس توقع دیگری نیست.

روحانی در ادامه یادآور شد: هر دو ما یعنی دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی این ملت رشید و بزرگ را بر دوش گرفتیم و همه ما می دانیم شرایط ما آسان نیست. هم شما نمایندگان و هم ما در دولت کاملا اطلاع داریم که راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست. در شرایط امروز دنیا در قاره اروپا، آمریکا و آسیا و دیگر قاره‌ها هم مسیر حکمرانی ساده و هموار نیست، چه رسد به ما در این منطقه پرآشوب و مشکلاتی که در گذشته برای همه ما باقی مانده است.

وی با اشاره به رقم بودجه تصویب شده خاطر نشان کرد: بودجه ما حدود 300 هزار میلیارد تومان است. البته رقم بالاتری تصویب شده، اما درآمد حاصله ما حدود همین قدر است و براساس محاسبات هم به سازمان برنامه گفته‌ام شرایط جدید را به وزرا ابلاغ کنند. ما در سال گذشته 40 هزار میلیارد تومان برای صندوق های بازنشستگی دادیم در حالی که این صندوق‌ها مربوط به دولت و بودجه نیست و خودش باید متکفل باشد. من می گفتم خزانه خالی تحویل گرفتیم ولی دیدیم صندوق‌ها هم خالی بود.

رئیس دولت دوازدهم افزود: هیچ صندوقی امروز قادر نیست به تعهداتش عمل کند. وقتی 40 هزار میلیارد تومان ناچار برای صندوق‌ها برود بالای 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه داده شود و نمایندگان تصویب کردند 60 هزار میلیارد هم به صندوق توسعه بریزیم این خودش 140 هزار میلیارد تومان می‌شود یعنی نصف بودجه رفت. اگر بخواهیم بدهکاری دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک مرکزی هم حساب کنیم دیگر چیزی ته آن باقی نمی ماند.

روحانی خاطر نشان کرد: خداوند توفیق و فرصتی به ما داده تا به مردم خدمت کنیم. گاهی خداوند فرصتی را به بشر می‌دهد و بار مسئولیتی بر دوشش می گذارد که به یک ملت و منطقه و گاهی به یک جهان کمک کند. این توفیق بزرگ نیز به دوش وزرا، معاونین، دولت و مجلس گذاشته شده است.

وی ادامه داد: این که شما نمایندگان به وزرا رای اعتماد می دهید یعنی اینکه ما با هم کاری را شروع کرده ایم. من از مجلس عزیز خواهش می کنم همانطور که وظایف نظارتی خود را به خوبی انجام می دهد به همان نسبت هم به وزرای خود در رای اعتماد دادن کمک کند. وزرا نیازمند کمک‌های مادی و معنوی شما هستند؛ کمک‌های مادی همان رای اعتماد و کمک معنوی روحیه‌ای است که به آنها می دهید.

رئیس جمهور سپس گفت: شما نمایندگان طی 5 روز گذشته نکات فراوانی را بیان کرده‌اید. من موفق نشدم همه آنها را بشنوم، اما خلاصه گزارش‌ها را خواندم و از همه کسانی که مخالف، موافق، منتقد و یا پیشنهاد دهنده بودند ممنونم؛ چرا که به وزرای ما کمک کردید تا برنامه خود را بهتر پیش ببرند.

وی ادامه داد: خدا را شکر صدا و سیمای ما این بار در دوران انتخابات هر روز در برنامه‌هایش به مردم خاطر نشان می‌کرد که مردم شما به فرد رای نمی‌دهید بلکه باید به برنامه‌ها رای بدهید. درست است که در دوران گذشته این تبلیغات را انجام نمی دانند اما خدا را شکر این بار در این راستا عمل کرده‌اند. حالا شما نمایندگان هم به برنامه‌های وزرا رای  داده و مورد بررسی قرار می دهید.

روحانی گفت: وزرا برنامه‌ای را خدمت شما ارائه می دهند. شما آن را نقد می‌کنید. بسیاری از نقدهای شما بر ایرادات برنامه است که خوب است بار دیگر وزرا براساس صحبت‌های نماینده ها برنامه‌هایشان را تصحیح و تکمیل کنند. ان‌شاءالله که به هه 17 وزیر رای قاطعی خواهید داد تا ما کارمان را زودتر شروع کنیم.

وی در حمایت از وزرای معرفی شده اظهار کرد: من نمی خواهم بگویم وزیر معرفی شده بی نقص است، اما همه تلاشم را به کار گرفته‌ام، با همه کسانی که لازم می‌دیدم مشورت کردم، حرف بسیاری را به جان خریدم و با فراکسیون‌های سه گانه مجلس نشستم و از نکات ارزشمندی که طرح می‌کردند استفاده کردم. همه این ها را کنار هم قرار دادم تا بهترین‌هایی را که می توانستم را معرفی کنم.

رئیس جمهور در همین راستا افزود: خداوند را شاهد می‌گیریم و جلوی شهدای مجلس که عکسشان اینجاست و روحشان هم حضور دارد، می گویم اگر فرد اصلح تری بود حتما او را معرفی می‌کردم؛ هیچگاه فرد را براساس اینکه دوستم است یا در دولت قبل نزدیک بوده‌ایم، انتخاب نکردم.

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم دولتی فراتر از جریانات سیاسی اصلاح طلبی و اصولگرایی است، گفت: اصل دولت دوازدهم رعایت اصول، اصلاح و اعتدال با هم است و حتما اصول،‌اصلاح و اعتدال را در نظر می گیرد. ما بهتر از این افرادی که معرفی کرده‌ایم در نظر نداشته ایم. ای کاش می شد مثل بسیاری از کشورها رئیس جمهور یک هیاتی را معرفی می‌کرد و نمایندگان یا به آن هیات رای داده یا به کلش رای نمی‌دادند. البته شرایط فعلی هم نکات مثبت خودش را دارد.

روحانی با اشاره به ضرورت تشکیل هر چه سریعتر دولت گفت: ما امیدواریم هر چه سریعتر دولت دوازدهم کار خود را شروع کند. باید همه مصالح کشور را کنار هم ببینیم و بسنجیم. اگر وزیر وزارتخانه‌ای رای نیاورد، رئیس جمهور مجبور است چند ماهی را سرپرست بگذارد تا بتواند مجدد فردی را معرفی کند. خود به خود چند ماه کار عقب می‌افتد. مصالح کشور را در نظر بگیریم. اولویت اول ما سرعت برای تشکیل دولت است.


نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: