bazarnews

کد خبر: ۲۶۸۷۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت از پیشرفت ۲۲ درصدی اتصال راه‌آهن کرمانشاه به مرز خسروی خبر داد.

بازار نیوز - علی ذاکری با اعلام این خبر گفت: طرح راه‌آهن غرب کشور که یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آن در شهر کرمانشاه به پایان کار ریل‌گذاری خود رسید، گامی مهم در راستای اتصال کشور همسایه عراق دارد که در این چهارچوب برنامه‌ریزی برای پیگیری این پروژه از چند سال قبل آغاز شده و با قدرت پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح ریلی کرمانشاه- مرز خسروی ۲۶۳ کیلومتر طول دارد، توضیح داد: در گام نخست برنامه شرکت ساخت این است که راه‌آهن از کرمانشاه به منطقه اسلام آباد غرب برسد که طبق پیش‌بینی‌ها و برآوردهای صورت گرفته این بخش تا اواخر سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت ادامه داد: پس از اتصال اسلام‌آباد که یکی از گام‌های نهایی ما در تکمیل راه‌آهن غرب کشور در مرزهای داخلی به حساب می‌آید کار برای مرز خسروی ادامه پیدا می‌کند تا بتوان راه‌آهن ایران را از طریق این مرز غربی نیز به عراق متصل کرد.

ذاکری درباره چگونگی تامین مالی این پروژه نیز توضیح داد: این طرح از محل تملک دارایی و منابع مالی دولت ساخته می‌شود و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا نیز به عنوان پیمانکار پروژه فعال شده و تاکنون پیشرفتی ۲۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

وی با بیان اینکه صحبت‌ها برای استفاده از فاینانس خارجی در این پروژه نیز پیشرفت‌های مطلوبی داشته، اظهار کرد: در این راستا یک شرکت خارجی آمادگی خود برای ارائه فاینانس را مطرح کرد و در این رابطه توافق‌نامه‌ای نیز به امضا رسید که امیدواریم در آینده نه چندان دور به اجرای نهایی قرارداد و جذب قطعی فاینانس منجر شود.

به گزارش ایسنا، با توجه به اهمیت اتصال ریلی ایران به عراق برای سفر زائران ایرانی به عتبات عالیات به خصوص در ایام اربعین، وزارت راه و شهرسازی این طرح را به عنوان یکی از اولویت‌های خود در نظر گرفته است.

در کنار برنامه‌ریزی برای اتصال به عراق از طریق مرز خسروی دو کشور برای اتصال ریلی در مرز شلمچه به بصره نیز توافق‌هایی قابل توجه را به ثبت رسانده‌اند که با تکمیل کیلومترهای باقی مانده ریل‌گذاری در مرز دو لطرف و البته ساخت پل ریلی مشترک از سوی ایران می‌توان انتظار داشت اتصال ریلی به عراق از مرزهای جمهوری نیز پیگیری شود.

هر ساله در ایام اربعین چند صد هزار ایرانی از طریق مرزهای زمینی به عراق و شهرهای کربلا و نجف سفر می‌کنند.

ایسنا
برچسب ها: اتصال ، عراق ، ایران
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: