bazarnews

کد خبر: ۵۰۹۵۰
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۷
طبق آخرین آمار، میزان ظرفیت پالایش نفت ایران در ۹ ماه منتهی به پایان سال گذشته به یک میلیون و ۹۴۷ هزار بشکه در روز و صادرات فرآورده های اصلی به ۴۰ میلیون لیتر در روز رسیده است.

ظرفیت پالایش نفت ایران در سال ۱۳۵۷، روزانه یک میلیون و ۱۷۵ هزار بشکه بوده که این رقم با افزایش ۱.۶ برابری در ۹ ماه منتهی به پایان سال ۱۳۹۷ به یک میلیون و ۹۴۷ هزار بشکه در روز رسیده است. در فاصله سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹، روزانه ۸۵۵ هزار بشکه نفت خام در پالایشگاه های ایران پالایش می شد که این رقم با افزایش ۲.۲ برابری در فاصله سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ (۹ ماه نخست سال گذشته) به یک میلیون و ۹۰۳ هزار بشکه در روز رسیده است. کمترین مقدار نفت خام پالایش شده در ایران نیز به سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ همزمان با اوج جنگ تحمیلی با ۶۰۴ هزار بشکه در روز باز می گردد.
رشد ۴۰ برابری صادرات فرآورده های اصلی در طول ۴۰ سال
اما صادرات فرآورده های اصلی ایران در فاصله سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۸ صفر بوده است، اما این رقم با رشد صعودی با شیب بالا به روزانه ۴۶ میلیون لیتر در روز (در فاصله سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹) افزایش یافته است. رقم صادرات فرآورده های اصلی در ایران در فاصله سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ (۹ ماهه سال) با رشد ۴۰ برابری به نسبت سال ۱۳۵۷ به روزانه ۴۰ میلیون لیتر رسیده است.
کاهش ۴.۶ برابری واردات فرآورده
هم چنین در فاصله سال های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ به طور میانگین روزانه ۲۷.۲ میلیون لیتر فرآورده اصلی وارد ایران شده است که این مقدار با کاهش و افزایش های بعدی، سرانجام به روزانه ۵.۹ میلیون لیتر در فاصله سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ (۹ ماهه سال ۱۳۹۷) کاهش یافته است که کاهش ۴.۶ برابری را نشان می دهد. 

ساعت 24

برچسب ها: نفت ، صادرات ، بازارنیوز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: