bazarnews

کد خبر: ۵۱۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰
استاندار خوزستان با اشاره به روند کاهشی ورودی سدهای خوزستان، گفت: اگر قرار باشد روستا یا شهری تخلیه شود اعلام خواهد شد، فعلا اقدامات دیگری در حال انجام است تا از تخلیه شهرها جلوگیری شود.

 غلامرضا شریعتی در گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: در حال حاضر شرایط با  مدیریت پیش می‌رود. جلسات مفصلی در این زمینه برگزار شده و تصمیمات مهمی اخذ شده است.

وی افزود: شورای تامین خوزستان، مسئولین سازمان آب و برق خوزستان و وزارت نیرو تا صبح امروز جلسه تشکیل دادند و تصمیم‌های لازم را اتخاذ کردند.

اسناندار خوزستان گفت: اکنون ورودی سدهای خوزستان رو به کاهش است؛ اگرچه هنوز میزان ورودی به سدهای خوزستان قابل ملاحظه است اما روند کاهشی را سیر می‌کند که این روند امیدوارکننده است.

شریعتی با بیان اینکه تاکنون شرایط کنترل شده است، گفت: در سد کرخه با شرایط افزایش چندگانه‌ای مواجه بودیم اما از امروز صبح روند کاهشی ورودی به سد کرخه را داشتیم.

شریعتی ادامه داد: فعلاً شرایط مدیریت شده است اما به شهرهای خوزستان اعلام آماده‌باش داده‌ایم.

استاندار خوزستان عنوان کرد: به شهرهای پایین دست کرخه از جمله سوسنگرد، رفیع و بستان اعلام آماده‌باش شده است و به روستاهای حاشیه کرخه نیز اعلام کرده‌ایم که تخلیه شوند.

وی تاکید کرد: اگر قرار است روستا یا شهری تخلیه شود اعلام خواهد شد، فعلا اقدامات دیگری در حال انجام است تا از تخلیه شهر جلوگیری شود.

مسدود شدن پایانه شهری شهید فهمیده اهواز در پی طغیان کارون

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری اهواز با اشاره به بالا آمدن آب رودخانه کارون، گفت: پایانه درون شهری شهید فهمیده در بلوار ساحلی مسدود شده و مسافران این پایانه باید از پایانه میدان بسیج تردد کنند.

بر اساس این گزارش، سید کوروش حسینی‌زاده اظهار کرد: به دلیل بالا آمدن سطح رودخانه کارون و مجاورت پایانه درون شهری شهید فهمیده با رودخانه و بسته شدن بلوار ساحلی، کلیه مسیرهای منتهی به این پایانه، به میدان بسیج (فلکه ساعت) انتقال یافت.

وی افزود: شهروندانی که می‌خواهند از اتوبوس‌های مسیرهای پایانه شهید فهمیده استفاده کنند می‌توانند از پایانه آزادگان واقع در ابتدای خیابان‌آزادگان به صورت رایگان به میدان بسیج رفته و از آنجا با اتوبوس مورد نظر به مسیر خود ادامه دهند.

حسینی‌زاده به آماده‌باش کامل پرسنل سازمان اتوبوسرانی شهرداری اهواز اشاره کرد و گفت: خدمت‌رسانی به شهروندان اهوازی از ساعت ۶ صبح الی ۲۲ شب بدون تعطیلی ادامه دارد و سیلاب و آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه اثری بر کیفیت سرویس‌دهی نخواهد گذاشت.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری اهواز تصریح کرد: در حال حاضر پایانه میدان بسیج (فلکه ساعت) جایگزین پایانه شهید فهمیده شده است و همشهریان برای تردد خود هیچگونه نگرانی نداشته باشند.

وی اظهار کرد: زمانبندی اتوبوس‌ها براساس برنامه قبلی بوده و هیچگونه تغییری ایجاد نشده است و سازمان اتوبوسرانی شهرداری اهواز به خدمات‌دهی مستمر ادامه خواهد داد.

آماده‌باش دامپزشکی جهت پیشگیری از شیوع بیماری‌های دامی در سیل خوزستان

مدیرکل دامپزشکی خوزستان از آماده‌باش کامل جهت پیشگیری و کنترل بیماری‌های دام و طیور در مناطق سیل‌زده و در معرض سیل خبر داد.

مصطفی کنارکوهی با اشاره به بازدید از مناطق سیل‌زده و در معرض سیل اظهار کرد: با توجه به سیلاب، اقدامات پیشگیرانه و کنترل بیماری‌های دام، طیور و چگونگی جلوگیری از تلفات احتمالی در دام، طیور و آبزیان در دستور کار اداره‌کل دامپزشکی خوزستان قرار گرفته است.

وی با اشاره به آماده‌باش کامل مجموعه دامپزشکی خوزستان، افزود: تاکنون بیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ مترمربع از اماکن دامی و یک هزار و ۲۷۰ راس دام مورد سمپاشی و ضدعفونی قرار گرفته‌اند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان بیان کرد: همچنین ۲۱۵ مورد عملیات پایش و بررسی بیماری‌ها انجام شده و ۵۴۰ دام تحت درمان رایگان قرار گرفته‌اند. همچنین واکسیناسیون بر علیه بیماری‌های شاربن علامتی، لمپی اسکین و آنتروتوکسمی در دام‌های مناطق سیل‌زده و در معرض سیل از دیگر اقدامات انجام شده هستند.

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه گفت: اکنون در سد کرخه پیک سیلاب را پشت سر گذاشته ایم و میزان ورودی آب به سد در شرایط نزولی قرار دارد.

بر اساس این گزارش، محمدرضا یزدانی پور در گفت و گویی تلویزیونی اظهار کرد: سیلاب بزرگی که تاکنو توسط سد کرخه مهار شده در حال فروکش کردن است و میزان ورودی آب به سد در حال کم شدن است.
وی با اشاره به کاهش میزان دبی ورودی آب به سد کرخه اظهار کرد: میزان ورودی آب به سد به میزان 4 تا 5 هزار متر مکعب بر ثانیه در حال کاهش است و این مساله جای خوشحالی دارد.
مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه تصریح کرد: همچنین میزان خروجی اب از دریچه های سد را افزایش داده ایم تا بتوانیم حجم مخزن را برای سیلاب های آینده در شرایط نرمال قرار دهیم.
یزدانی ادامه داد: امیدواریم سیلاب های آینده با حجم کمتری در مقایسه با سیلاب های اخیر باشند زیرا فصل بهار یک فصل سیلابی است و در این فصل انتظار بارندگی و سیلاب داریم.
وی عنوان کرد: باید حجم مخزن سد کرخه تا حد ایمن تخلیه شود و شرایط پایین دست نیز در این زمینه در نظر گرفته شود تا شاهد مشکلی در پایین دست نباشیم.
مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه گفت: اکنون در سد کرخه پیک سیلاب را پشت سر گذاشته ایم و میزان ورودی آب به سد در شرایط نزولی قرار دارد.
وی ادامه داد: میزان خروجی آب نیز حدود 1800 مترمکعب بر ثانیه تا 2هراز مترمکعب بر ثانیه تنظیم شده است و امیدواریم بتوانیم شرایط را به همین شکل تا پایان سال آبی نگه داریم.

آبگرفتگی 724 دکل انتقال برق خوزستان

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گفت: ۳۳ پست برق این شرکت در معرض آبگرفتگی و ۱۷۳ دکل در معرض آب شستگی سیل قرار دارد.
محمود دشت بزرگ گفت: تاکنون سیل در شبکه برق منطقه ای خوزستان خللی وارد نکرده و شبکه پایدار است ولی با توجه به افزایش خروجی سدها ممکن است شبکه با مخاطراتی رو به رو شود.

وی ادامه داد: پست های این شرکت در بیرون و درون شهرها قرار دارند و با آبگرفتگی این مناطق، پست های برق نیز دچار آبگرفتگی می شوند.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان تصریح کرد: تاکنون ۷۲۴ دکل از شرکت نیز دچار آبگرفتگی شده اند که به دلیل ماندگاری این آبگرفتگی و افزایش شدت آن، ۱۷۳ دکل در معرض آب شستگی قرار گرفتند.
دشت بزرگ عنوان کرد: برای حفظ پایداری شبکه تمام نقاط حادثه خیز به صورت لحظه ای رصد می شود و تمام نیروهای عملیاتی شرکت برق منطقه ای خوزستان در آمادگی کامل هستند.

سرپرست فرمانداری دزفول از تخلیه ۹ روستا جهت پیشگیری از خطرات احتمالی سیلاب خبر داد.

محمد حیدری گفت‌: با توجه به افزایش دبی سد دز، جهت پیشگیری از خطرات احتمالی تاکنون ۹ روستا تخلیه شده‌اند.

وی افزود: تاکنون آب وارد روستاها نشده است اما برای پیشگیری از خطرات احتمالی روستاها تخلیه شده‌اند. خوشبختانه مردم نیز نسبت به جابه‌جایی و تخلیه روستاها مقاومت نکرده‌اند.  احشام این روستاییان نیز در مراکزی که از گذشته معین شده بود، نگهداری و علوفه آنها نیز تأمین شده است.

وی عنوان کرد: در روزهای گذشته برخی از سیل‌بندها شکسته شده بودند، که ترمیم شدند.

حیدری در خصوص وضعیت مقاومت سیل‌بندهای زاویه‌های دزفول، گفت: تاکنون سیل‌بندهای زاویه‌های دزفول نسبت به سیلاب مقاوم بوده‌اند که امیدواریم این وضعیت ادامه داشته باشد.

سرپرست فرمانداری دزفول بیان کرد: همچنین با توجه به آبگرفتگی جاده ساحلی دزفول این مسیر مسدود و تردد وسایل نقلیه در آن ممنوع اعلام شده است. همچنین بنا به درخواست کارشناسان سازمان میراث فرهنگی بازدید از پل قدیم دزفول یا همان پل ساسانی تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.
فرماندار کارون با اشاره به شکسته شدن پی در پی و  لحظه‌ای سیل‌بندهای رودخانه کارون و انجام همزمان عملیات ترمیم گفت: حدود ۶۰ دهستان و روستا در معرض خطر جدی سیل هستند.

معصومه خنفری گفت: در مجموع حدود ۶۰ دهستان و روستا در شهرستان کارون قرار دارند که بخشی از آنها در حاشیه رودخانه کارون و بخشی دیگر در شرق اتوبان آبادان قرار گرفته‌اند.

وی افزود: روستاهایی که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند در معرض تهدید جدی سیلاب هستند زیرا بیشترین پیچ و خم رودخانه کارون در حوزه شهرستان کارون است. بیش از ۳۵ ده و روستا در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند که این روستاها را با افزایش ارتفاع سیل‌بندها از خطر جدی سیل نجات داده‌ایم و فعلا شرایط را کنترل کرده‌ایم اما خطر در این روستاها جدی است.

فرماندار کارون گفت: هر لحظه که یک سیل‌بند شکسته می‌شود که آن را ترمیم می‌کنیم. اکنون ارتفاع آب از سطح روستاها بالاتر رفته است اما با خاک‌ریزی و احداث سیل‌بند آب را نگهداشته‌ایم ولی اگر سیل‌بندی شکسته شود به آب سمت روستاها فوران می‌کند.

 خنفری بیان کرد: اکنون آب وارد برخی روستاها شده است اما دور منازل مسکونی سیل‌بند احداث کرده‌ایم تا  از ورود آب جلوگیری کنیم اما سیل‌بندها هر لحظه شکسته می‌شوند.

وی تصریح کرد: روستاهایی که در شرق اتوبان آبادان واقع شده‌اند نیز مورد تهدید جدی کانال بحره و کانال آبرسانی به کانون ریزگردها هستند و در محاصره این دو کانال قرار دارند.

فرماندار کارون افزود: اکنون تهدید جدی در دهستان‌ها و روستاهای شهرستان کارون که در شرق اتوبان واقع شده‌اند بیش از روستاهایی است که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند زیرا این دهستان‌ها و روستاها د رمحاصره کانال بحره و کانال ریزگردها قرار گرفته‌اند و آب در این کانال‌ها سرریز شده است.

وی عنوان کرد: از ابتدا تا انتهای شهرستان کارون در امتداد رودخانه کارون قرار گرفته است و برخی روستاهای سمت دیگر این شهرستان در محاصره این  دو کانال هستند.

خنفری بیان کرد: هشدارهای لازم به مردم روستاها نسبت به جابه‌جایی زنان، کودکان وسالمندان داده شده است اما مردم این روستاها مقاومت می‌کنند.

93 درصد سدهای خوزستان پر شده است

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه حدود 93 درصد از سدهای خوزستان پر است، گفت: در حال حاضر ورودی های همه رودخانه ها و سدها به طرف خوزستان کاهش پیدا کرده و در حال کم شدن است.

بر اساس این گزارش، تقی زاده خامسی در گفت و گوی تلویزیونی اظهار کرد: در کشور حدود 172 سد بزرگ وجود دارد که تاکنون وظیفه تنظیم سیلاب را به خوبی انجام داده اند.
وی با بیان اینکه ظرفیت مخزن همه سدهای کشور 50 میلیارد متر مکعب است، افزود: در این زمینه 75 درصد از همه سدهای کشور پر هستند.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: با توجه به اینکه معمولا بارندگی ها به صورت پراکنده در کشور صورت می گیرد،  از 36 میلیارد متر مکعب موجودی آب در سدها، 26 میلیارد مترمکعب آب رها شده داشته ایم.
تقی زاده خامسی ادامه داد: این میزان آب رها شده برای کشاورزان و بخشی نیز برای تالابهای گاوخونی، هورالعظیم و شادگان رها سازی شده است.
وی با اشاره به احیای تالاب های کشور عنوان کرد: خبر خوش سیلاب و بارندگی های اخیر احیای تالاب ها در ایران است که آب رها سازی شده از پشت سدها وارد این تالاب ها شده است و می توانیم امیدوار باشیم که در سال آینده شاهد ریزگرد در خوزستان نخواهیم بود.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: در دو روز گذشته به همراه آقای جهانگیری از نقاط سیل زده استان خوزستان و همچنین سدهای دز و کرخه بازدید داشتیم و گزارش های این بازدیدها نیز به صورت مستمر برای آقای روحانی ارسال می شود.
تقی زاده خامسی بیان کرد: در حال حاضر ورودی های همه رودخانه و سدها به طرف خوزستان کاهش پیدا کرده است و در حال کم شدن است.
وی ادامه داد: اکنون در حال تنظیم کردن ورودی ها و خروجی های سدهای تاثیرگذار هستیم تا در صورت ورود سیلاب جدید، بتوانیم آن ها را در پشت سدها نگهداری و یا با دقت خارج کنیم.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: حدود 93 درصد از سدهای خوزستان پر است که این عدد بیانگر وجود 22 میلیارد مترمکعب آب در مخازن سدهای استان است.
تقی زاده خامسی با اشاره به آخرین وضعیت رودخانه کارون گفت: در حال مدیریت شرایط در این رودخانه هستیم و از نظر ما شاهد اتفاق خاصی در این زمینه نخواهیم بود.
وی با اشاره به بحث فاضلاب شهرستان اهواز ادامه داد: در نقاطی که ممکن است مشکل فاضلاب به وجود بیاید، حدود 50 پمپ در اهواز مستقر شده است تا این مشکل را مرتفع کنند.

 اتراق خطرناک مردم در مسیر سیلاب

رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به تردد سنگین در محورهای خوزستان، گفت: محور اهواز به مسجدسلیمان تقریبا ترافیک پرحجم‌تر و سنگین‌تری نسبت به دیگر  محورها دارد.

بر اساس این گزارش، سرهنگ رضا دولتشاهی در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به آخرین وضعیت محورهای خوزستان اظهار کرد: توصیه می‌شود مردم سعی کنند امروز که روز طبیعت است از فضاهای شهرها و پارک‌های موجود در شهر استفاده کنند اما بسیاری از مردم نیز علاقه داشته‌اند به دامان طبیعت بروند و به همین دلیل در حال حاضر در بسیاری از محورهای خوزستان مثل محور اهواز - ملاثانی تردد سنگین است.

وی افزود: همچین محور ملاثانی  - شوشتر و مسجدسلیمان، محور اهواز - اندیمشک، محور رامهرمز - بهبهان، محور بهبهان به گچساران و محور امیدیه به دیلم پرترافیک هستند اما ترافیک در محور اهواز به مسجدسلیمان تقریبا از همه محورها پرحجم‌تر و سنگین‌تر است. 

رئیس پلیس راه خوزستان گفت: از روز گذشته محور اندیمشک به خرم‌آباد به دلیل ریزش کوه در آزادراه لرستان مسدود شده است که پس از بررسی مشخص می‌شود این مسیر چه زمانی بازگشایی خواهد شد. کسانی که قصد دارند به تهران یا استان‌های شمالی سفر کنند باید تا مشخص شدن زمان بازگشایی این مسیر تحمل کنند.

دولتشاهی توصیه کرد: اکنون که مردم به دامان طبیعت رفته‌اند حداقل در جاهایی اتراق کنند که در مسیر سیلاب یا کنار رودخانه‌ها نباشد و به مسیری بروند که بتوانند سریع برگردند و همچنین بازگشت آنها در تاریکی شب نباشد.

رئیس پلیس راه خوزستان گفت: در بازدید هوایی که از محورهای خوزستان داشتم علی‌رغم همه هشدارها مشاهده شد که بسیاری از مردم، سمت دزفول در مسیر سیلاب و حتی در داخل دره‌ها هم اتراق کرده‌اند  که این موضوع خطرناک است و باید از این مسیرها دوری کنند.

براساس اعلام استانداری خوزستان، مدارس در چند شهر خوزستان در روزهای شنبه تا دوشنبه هفته آینده تعطیل و آغاز به کار دانشگاه های استان با یک هفته تاخیر خواهد بود.

در اطلاعیه استانداری خوزستان آمده است:

"به اطلاع می‌رساند بنا بر تصمیم استاندار خوزستان با توجه به مشکلات ناشی از آبگرفتگی ها و سیلاب های اخیر و همچنین ضرورت اسکان مهمانان نوروزی مدارس در شهرستان‌های اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه، و شعیبیه شوشتر و همچنین مدارس روستاهای زاویه دزفول، شهرک بهروزی دزفول، بخش دارخوین و روستاهای غرب کارون خرمشهر در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده تعطیل می باشند.
ضمناً فعالیت های دانشگاه های استان با یک هفته تاخیر از ۲۴ فروردین آغاز خواهد شد."

عروسک‌های غول‌پیکر خوزستان به مناطق سیل‌زده گلستان رفتند

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از اعزام عروسک‌های غول‌پیکر خانه عروسکانجمن هنرهای نمایشی خوزستان به منظور روحیه دادن به مردم آسیب‌دیده به ویژه کودکان مناطق سیل زده استان گلستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، محمد جوروند درباره اقدامات مدنظر این اداره‌کل، انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان و شورای راهبردی تئاتر خوزستان به منظور حمایت از مردم آسیب‌دیده مناطق سیل‌زده در استان‌های مختلف کشور، گفت: در شرایطی این چنینی توجه به روحیه جمعی آسیب‌دیدگان مناطق سیل‌زده به ویژه کودکان دارای اهمیت بالایی است، از این رو قصد داریم عروسک‌های غول‌پیکر خانه عروسک انجمن هنرهای نمایشی استان را به مناطق سیل‌زده استان گلستان اعزام کنیم.  

وی تأکید کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، گروه نه نفره به همراه عروسک‌های غول پیکر استان خوزستان به سرپرستی فاطمه اعزازی و گروه مستندسازی، روز شنبه دهم فروردین ۹۸ به استان‌ سیل‌زده گلستان اعزام کردیم تا این گروه اجراهای خود را در مناطق سیل‌زده استان گلستان آغاز نماید.  

جوروند ادامه داد: در کنار اجرای نمایش عروسک‌های غول‌پیکر، کتاب قصه‌هایی مخصوص کودکان و کاردستی‌های کاغذی نیز در بین کودکان سیل زده استان گلستان توزیع می‌شود.  

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: امیدواریم با این حرکت هنرمندان تئاتر خوزستان بتوانیم روحیه شادی و نشاط را در میان مردم و کودکان سیل زده استان گلستان بالا ببریم.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: