bazarnews

کد خبر: ۵۱۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آثار رونق تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی خود را نشان می‌دهد.

محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به نامگذاری سال 98 به سال رونق تولید، گفت: رونق تولید یکی از شاخص‌های بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.

وی با بیان اینکه آثار رونق تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی خود را نشان می‌دهد، افزود: در سال 97 با سیاست‌های غلط دولت یک شوک ارزی در اقتصاد کشور به وجود آمد، این شوک ارزی با تدابیر و اقدامات دولت می توانست کنترل شود که برای معیشت مردم مشکل ایجاد نکند.

نماینده مردم کرمان در مجلس با تاکید براینکه در سالی که به نام رونق تولید نام گذاری شده است باید به دنبال تقویت ارزش پول ملی پیش‌ برویم، اظهار داشت: برخی کشورها برای افزایش صادرات خود و برای اینکه بتوانند از ظرفیت های صادراتی استفاده کنند، ارزش پول ملی خود را کاهش می دهند و اخیراً چینی‌ها در ارتباط با سیاست آمریکا که ورود کالاهای چینی را به کشور خود ممنوع اعلام کردند، چینی‌ها ارزش پول ملی خود را در برابر پول های خارجی همانند دلار آمریکا کاهش داده و ورود کالاهای آمریکایی را ممنوع نکردند و این اقدام یعنی صادرات کشور چین نسبت به گذشته می تواند افزایش یابد و در این راستا مزیت‌های صادراتی ایجاد می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در کنار ایجاد محدودیت برای واردات به دلیل افزایش قیمت کالاها و ارز، کالاهای داخلی باید جایگزین کالاهای وارداتی شود، چرا که  متوسط مصرف هیچگاه از بین نرفته و شوک ارزی سبب از بین رفتن متوسط مصرف نمی‌شود، بلکه ممکن است در کوتاه مدت تاثیراتی در سطح مصرف خانوارها برجای بگذارد، اما در مصرف کالاهای اساسی تاثیری ندارد.

پورابراهیمی گفت: نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید در واقع اصلی ترین ظرفیتی است که اقتصاد ایران علی رغم شرایط سخت ارزی پیش آمده می‌تواند به نحو مطلوبی از آن متناسب با شرایط فعلی بهره مند شود.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: