bazarnews

کد خبر: ۵۱۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
وزارت خارجه آمریکا ۱۶ سعودی را که در قتل «جمال خاشقچی» نقشی مستقیم ایفا کرده‌اند، در فهرست تحریم قرار داد، اما از اشاره به نقش ولی‌عهد سعودی در این قتل خودداری کرد.

 «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه (به وقت تهران) چند تبعه عربستان سعودی را که گفته می‌شود عضو تیمی بوده‌اند که «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را کشته و تکه‌تکه کرد، در فهرست تحریم قرار داد.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، ۱۶ نفر از جمله «سعود القحطانی» مشاور ارشد ولی‌عهد سعودی، «ماهر مطرب» سرتیم حفاظت ولی‌عهد سعودی و «صلاح الطبیقی» متخصص کالبدشکافی در ارتش عربستان سعودی، در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند و از این پس امکان ورود به آمریکا را نخواهند داشت.

خاشقچی که زمانی از مشاوران دربار سعودی بود، با روی کار آمدن «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، به منتقد سیاست‌های ریاض بدل شد و پس از مدتی تحت فشار رژیم صهیونیستی در واشنگتن به تبعید خودخواسته رفت. وی مهر ماه سال گذشته برای انجام امور مربوط به ازدواج به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، اما دیگر هرگز زنده از این ساختمان خارج نشد.

شواهدی که بعدا منتشر شد، نشان داد یک تیم اعزامی از ریاض، به محض ورود خاشقچی به کنسولگری، او را مورد ضرب و شتم قرار داده، خفه کرده و بعدا با اره استخوان‌بر تکه‌تکه کرده است.

با وجود روابط نزدیک اعضای این تیم ترور با بن‌ سلمان و جمع‌بندی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی صدور فرمان قتل توسط ولی‌عهد سعودی، دولت آمریکا از متهم کردن بن سلمان خودداری کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هم به صراحت گفته قتل خاشقچی بر روابط میان واشنگتن و ریاض تأثیری ندارد.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: