bazarnews

کد خبر: ۵۱۲۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به رویش گسترده قارچ‌های سمی در طبیعت به دنبال بارش‌های اخیر، نسبت به مصرف قارچ‌های طبیعی هشدار داد.

 دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به آغاز رویش قارچ‌ها در فصل بهار، گفت: امسال هم با توجه به بارندگی‌های بسیار، شاهد رشد گسترده قارچ‌های سمی در طبیعت استان هستیم.

وی با بیان اینکه قارچ‌های سمی انواع مختلفی دارند، گفت: مصرف این قارچ‌ها با عوارض گوناگونی همراه است که کمترین آن مسمومیت است و در شکل حاد می‌توانند موجب نارسایی کلیه، کما و حتی مرگ افراد شود.

وی با اشاره به مسمومیت بیش از ۵۰۰ نفر در استان طی سال گذشته بر اثر مصرف قارچ‌های سمی، گفت: متأسفانه از این تعداد پنج نفر جان باختند و تعدادی نیز دچار نارسایی کبد و کلیه شدند.

شکیبا افزود: نگرانی مسمومیت با قارچ سمی امسال هم وجود دارد و در همین راستا از مدت‌ها پیش کار اطلاع رسانی و هشدار در خصوص مصرف قارچ‌های طبیعی شروع شده است.

وی با بیان اینکه برخی قارچ‌های سمی به لحاظ ظاهری شبیه قارچ‌های خوراکی هستند، گفت: هیچ روشی بجز روش‌های آزمایشگاهی برای تشخیص قارچ‌های سمی وجود ندارد و نمی‌توان با نگاه کردن و یا استفاده از شیر و برخی روش‌های مرسوم قارچ‌های سمی را شناسایی کرد.

شکیبا تصریح کرد: آب پز کردن، سرخ کردن و کباب کردن قارچ تأثیری در کاهش سم آن ندارد و مصرف قارچ سمی به هر شکلی می‌تواند منجر به مسمومیت و حتی مرگ افراد شوند.

وی با بیان اینکه برخی از این قارچ‌های سمی عوارض پوستی هم به دنبال دارند، گفت: حتی دست زدن به قارچ‌های سمی هم می‌تواند موجب مسمومیت افراد شده و عوارض مختلفی به دنبال داشته باشد.

رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه در همین راستا هشدار داد، افراد به طور جد از کندن قارچ در طبیعت وحتی دست زدن به آن خودداری کرده و به هیچ وجه قارچ فله‌ای و یا بسته بندی شده بدون آرم سلامت را خریداری نکنند.

وی افزود: افراد در صورت نیاز می‌توانند قارچ‌های صنعتی تولید کارخانه که دارای نشان و برچسب سلامت هستند را خریداری کنند.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: