bazarnews

کد خبر: ۵۱۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳
معاون اسبق وزیر اقتصاد تشریح کرد:
معاون اسبق وزیر اقتصاد با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار بودجه کشور، پیشنهاد کرد، اعلام عناوین سال نو از سوی رهبر انقلاب جهت پشتیبانی مالی از طرحهای مرتبط، به جای نوروز در زمان فصل بودجه صورت گیرد.

حیدر مستخدمین حسینی با بیان اینکه امروز ضرورت اصلاح ساختار بودجه کشور با توجه به اهمیت بودجه در فضای کلان اقتصاد بر کسی پوشیده نیست، گفت: رهبر انقلاب نیز در اواخر سال 97 بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه تاکید کردند و ظاهرا نمایندگان مجلس  و دولت مردان نیز به دنبال ارائه بسته‌ای در خصوص  اصلاح ساختار بودجه هستند.

وی با بیان اینکه، در گام اول به نظر می‌رسد بایستی در 3 حوزه مالیات، درامدهای نفتی و تحقق بودجه عملیاتی تغییرات اساسی صورت گیرد، گفت: درامدهای نفتی هرچه سریع تر باید از مصارف جاری دولت حذف شود. این منابع عمومی بایستی در پروژه های عمرانی استفاده شود و تا از خروجی آن همه مردم ایران استفاده کنند.

حسینی گفت: وضعیت معافیتهای مالیاتی بایستی تعیین تکلیف شود، در حال حاضر مشخص نیست کدام نهادها از پرداخت مالیات معاف هستند بنابراین پیشنهاد می‌شود از کل اقتصاد ایران مالیات اخذ شود و با توجه به ویژگیها و آورده مربوطه به هر مجموعه معافیت مالیاتی تعلق گیرد. این موضوع به تحقق شفافیت در اقتصاد کشور نیز کمک می‌کند.

به گفته این اقتصادان، بودجه عملیاتی هرچه سریع تر باید در نظام بودجه ریزی کشور اعمال شود. کشور امریکا از دهه 50 میلادی به سمت استفاده از این نظام بودجه ریزی رفته  اما کشور ما در این زمینه توفیقی نداشته است. متاسفانه امروز کیک بودجه ایران بر اساس منافع گروهها و جریانها تقسیم می‌شود.

معاون اسبق وزیر اقتصاد با اشاره مجدد به ضرورت اصلاح ساختار بودجه کشور،  پیشنهاد کرد، اعلام عناوین سال نو از سوی رهبر انقلاب جهت پشتیبانی مالی از طرحهای مرتبط، در زمان فصل بودجه  صورت گیرد.

وی افزود، مقام معظم رهبری طی سالهای اخیر در انتخاب عناوین سال نو به مسائل اقتصادی با محوریت تولید تاکید جدی داشته اند. این در حالی است که بعضا مشاهده می‌شود پایان سال برخی اهداف مرتبط به عنوان سال محقق نشده است.

حسینی ادامه داد، به اعتقاد بنده عدم پشتیبانی مالی از طرحهای مرتبط با عناوین سال نو یکی از دلایلی است که باعث عدم تحقق اهداف در این حوزه شده است. به عبارت ساده تر از آنجا که بودجه به عنوان سیاهه دخل خرج کشور در اسنفد ماه در مجلس بسته می‌شود بعضا دیده می‌شود که اعتبار لازم برای طرحهای مرتبط با عناوین سال جدید لحاظ نشده است.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: