bazarnews

کد خبر: ۵۱۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
پژوهش‌ها نشان داده‌اند که سیر از چسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ‌ها پیشگیری کرده و می‌تواند به کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند.

سرخرگ ها خون و اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن انتقال می دهند. از این رو، سلامت آنها برای ارائه عملکرد درست اندام های مختلف اهمیت ویژه ای دارد. با این وجود، برخی افراد با بروز انسداد در سرخرگ های خود مواجه می شوند که این شرایط می تواند با پیامدهای جدی، مانند  حمله قلبی  یا  سکته مغزی همراه باشد.

 

انسداد در سرخرگ ها به واسطه تشکیل پلاک در دیواره داخلی سرخرگ ها شکل می گیرد که جریان خون را مسدود ساخته و میزان خون و اکسیژنی که در سراسر بدن جریان دارد را کاهش می دهد. بر همین اساس، بخش هایی از بدن نمی توانند عملکرد درست خود را ارائه کرده و اندام ها نیز در نتیجه این شرایط آسیب می بینند.

کلسترول خوب  (HDL) به کنترل سطوح  کلسترول بد  (LDL) که از عوامل اصلی در بروز انسداد در رگ های خونی محسوب می شود، کمک کرده و حفظ این سطوح متعادل اهمیت دارد. در حقیقت، سطوح بالای کلسترول بد به عنوان یک قاتل خاموش شناخته می شود زیرا اغلب تا زمانی که دیگر بسیار دیر شده است، بروز مشکل تشخیص داده نمی شود.

طی مطالعه ای در یک بازه زمانی 27 ساله داده های مربوط به 36,375 بزرگسال بدون سابقه ابتلا به بیماری قلبی یا دیابت و خطر کم برای رویدادهایی مانند حملات قلبی یا سکته مغزی را مورد بررسی قرار گرفت. بیشتر شرکت کنندگان دارای سطوحی از کلسترول بد بودند، اما سطوح آن به اندازه ای بالا نبود تا داروی کاهنده کلسترول تجویز شود. پس از 27 سال، 1,086 نفر جان خود را به واسطه بیماری قلبی عروقی و 598 نفر به واسطه بیماری سرخرگ کرونر قلب از دست دادند. بر همین اساس، پژوهشگران این گونه نتیجه گیری کردند که سطوح کلسترول بد، حتی اگر کم باشد، دارای تاثیری پایدار بر سلامت قلب این افراد بوده است.

گزینه هایی مختلفی برای مقابله با سطوح بالای کلسترول بد و پاکسازی سرخرگ ها وجود دارند. یک گزینه طبیعی، ساده و سالم در این زمینه استفاده از سه ماده غذایی زردچوبه، سیر، و جو دوسر است.

 

پژوهش ها نشان داده اند که سیر از چسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ ها پیشگیری کرده و می تواند به کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند. بر همین اساس، احتمال بروز انسداد در سرخرگ ها، تشکیل لخته های خون و همچنین فشار خون کاهش می یابد.

مصرف دو تا چهار حبه سیر خام در روز برای بهره‌مندی از فواید این ماده غذایی کفایت می کند. مصرف سیر خام تازه بهترین گزینه است، اما اگر نمی توانید عطر و طعم آن را تحمل کنید، می توانید پنج تا هفت حبه سیر را در وعده های غذایی روزانه خود استفاده کنید. سیر به صورت قرص، کپسول، عصاره و پودر نیز در دسترس است.

 

زردچوبه ادویه ای پر مصرف در جهان است که می تواند به پاکسازی سرخرگ های دچار گرفتگی، کاهش کلسترول بد و عملکرد بهتر قلب کمک کند. کورکومین، ماده فعال موجود در زردچوبه از خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی سود می برد که از تشکیل لخته های خون به واسطه فعالیت پلاکت ها پیشگیری می کند. همچنین، زردچوبه می تواند به آرامش رگ های خونی و کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی کمک کند.

یکی از ساده‌ترین روش ها برای افزودن زردچوبه به رژیم غذایی روزانه ترکیب یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و اندکی عسل در یک لیوان شیر گرم است. یک یا دو بار در روز این نوشیدنی را مصرف کنید. همچنین، شما می توانید از پودر زردچوبه در پخت و پز استفاده کنید. افزون بر این، مکمل های زردچوبه نیز در دسترس هستند. البته پیش از استفاده از هر مکملی با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

 

جود دوسر به واسطه محتوای فیبر محلول قابل توجه خود یکی دیگر از مواد غذایی دوستدار قلب است. انجمن قلب آمریکا مصرف 25 تا 30 گرم فیبر غذایی در روز را برای بزرگسالان توصیه کرده است که همان گونه که مشخص است باید از مواد غذایی و نه مکمل ها تامین شود. بر همین اساس است که جو دوسر یک انتخاب عالی محسوب می شود.

سه چهارم فنجان جو دوسر دارای 3 گرم فیبر محلول است که این نوع فیبر نسبت به فیبر نامحلول راحت‌تر گوارش می شود. فیبر محلول در بدن با کلسترول پیوند تشکیل داده و به گوارش آن کمک می کند که از جذب آن در جریان خون پیشگیری می کند. این شرایط به کاهش سطوح کلسترول بد در خون کمک می کند.

برای کسب بیشترین فواید سلامت از جو دوسر، مصرف یک تا دو کاسه از این ماده غذایی در روز را مد نظر قرار دهید. همچنین، شما می توانید با افزودن میوه های تازه، مغزدانه ها و حتی عسل به بهبود عطر و طعم آن کمک کرده و  از فواید بیشتری نیز بهره‌مند شوید.

از دیگر نکته های کلیدی برای کاهش خطر بروز انسداد در سرخرگ ها و سطوح بالای کلسترول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- پرهیز از سیگار

- پرهیز از نوشیدنی های الکلی

- حفظ وزن سالم

- پرهیز از استرس و اضطراب

- انجام یوگا و مدیتیشن به صورت منظم

- خندیدن یا شرکت در جلسات خنده درمانی

  • انجام منظم آزمایش خون

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: