bazarnews

کد خبر: ۷۲۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: به گفته وزیر بهداری زمان شاه از وقتی کوپن ارائه شده میزان ابتلاء به مواد مخدر بیشتر شده است و توزیع کوپنی دلیلی برای بهتر شدن وضع نیست.

سردار مسعود زاهدیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم از راحتی دستیابی به مواد مخدر گله مند هستند و می‌گویند این همه شهید در راه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر می‌دهیم پس چرا اثرش را نمی‌بینیم، اظهار کرد: برای پاسخ به این سوال اول باید بپرسیم اگر این مبارزه شکل نمی‌گرفت این راحتی دسترسی به مواد مخدر چگونه بود؟ نکته دوم این است که ما منکر برخی از اشکالات قانون نمی‌شویم امروز قانون در برخورد با خرده فروشان مشکلاتی دارد و نگهداری این افراد برای ما راحت نیست.

شناسایی ۱۳۶ توزیع کنند و سر شبکه اصلی مواد مخدر

وی افزود: البته ما اصلاحاتی برای قانون پیشنهاد داده‌ایم که اگر محقق شود حتماً در عرصه مواد مخدر شاهد اصلاح خواهیم بود. سال گذشته ۱۳۶ توزیع کننده خیابانی و سرباند و سرشبکه داخلی توسط پلیس شناسایی شدند و به مراجع قضائی معرفی شدند.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: عناصر خرده فروش زیادی هم شناسایی شدند اما برای نگهداری این افراد مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم این بخش از کار هم اصلاح شود، برای مثال در سال ۹۸ پلیس طرح‌های خوبی در حاشیه مدارس انجام داد و خرده فروشان زیادی در مناطق پرخطر نزدیک به مدارس شناسایی و بازداشت شدند.

به گفته زاهدیان اینها حکایت از عزم و تلاش جمهوری اسلامی برای برخورد با عرضه و خرده فروشی است و اگر قانون اصلاح شود تأثیرگذاری بهتری را می‌توان در حوزه مواد مخدر دید.

اگر استفاده از مواد مخدر قانونی شود یک فاجعه انسانی رخ می‌دهد

رئیس سابق پلیس مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی می‌گویند قبل از انقلاب مواد مخدر کوپنی بود و این وضعیت باعث سرو سامان دادن موضوعات مربوط به معتادان می شده است، آیا این موضوع را قبول دارید، گفت: اتفاقاً گزارشی که وزیر بهداری وقت ارائه کرده بود امروز در پلیس مبارزه با مواد مخدر موجود است، در آن گزارش نوشته شده است از وقتی مواد مخدر به صورت کوپن ارائه شده میزان ابتلاء به مواد مخدر بیشتر شده است و این دلیلی برای بهتر شدن وضع نیست.

وی ادامه داد: مگر امروز شربت تریاک و متادون توزیع نمی‌شود؟ آیا وضعیت معتادان بهتر شده است؟ نه حتماً بهتر نشده است و معتادان زیر لوای قانون در حال مصرف مواد مخدر هستند. اگر استفاده از مواد مخدر قانونی شود یک فاجعه انسانی رخ می‌دهد.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان گفت: برای مثال شما به مصرف ماری جوانا در کانادا نگاه کنید که چه فاجعه‌ای در پی داشته است، این کشور و دیگر کشورهای غربی به دنبال اصلاح قوانینشان در حوزه مواد مخدر هستند چراکه دریافته‌اند توزیع مواد مخدر و عدم ممنوعیت استفاده از آن بر افزایش تعداد معتادان تأثیر دارد.

مهر/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: