bazarnews

کد خبر: ۷۲۱۱۲
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اقتصاد کشور در خصوص مسائل ارزی قابل مدیریت است، گفت: بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی کشور در خانه‌ها است که این به خاطر سیاست‌های گذشته مالی بانک مرکزی می‌باشد.

پورابراهیمی: بیش از 20 میلیارد دلار منابع ارزی در خانه‌هاست

محمد رضا پورابراهیمی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس در ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور در مسائل ارزی گفت: با توجه به تاخیر در تشکیل کمیسیون‌های تخصصی، موضوعات مربوط به دستور کارهای کمیسیون‌ها با تاخیر مورد بررسی قرار گرفت البته که مجلس یازدهم از همان ابتدای تشکیل در قالب کارگروه‌های تخصصی موضوعات مهم اقتصادی، مسائل بازار پولی، سرمایه‌ای، حوزه ارزی، سهام عدالت و موارد دیگر را مورد بررسی قرار داد. کمیسیون اقتصادی هم در همان جلسه اول و بعد از تعیین هیات رئیسه به موضوع بررسی مسائل ارزی ورود کرد و محورها احصا شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه روز گذشته این کمیسیون با معاونان سه وزارت خانه درباره مسائل ارزی گفت: وزارت خارجه به خاطر ماموریت برون مرزی در بحث دیپلماسی اقتصادی و تکالیف محوله جلسه‌ای با حضور معاون اقتصادی وزیر خارجه برگزار کرد همچنین جلسه دیگری با معاونان وزارت کشاورزی به دلیل اهمیت و لزوم تامین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی و آخرین وضعیت موجود برگزار شده و جلسه دیگر با مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه و تجارت برای بررسی برنامه‌هایی جهت تامین کالاهای اساسی بود. امروز جلسه کمیسیون اقتصادی با حضور رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی التهابات ارزی در جامعه تشکیل می‌شود که از رئیس مجلس هم به دلیل اهمیت موضوع دعوت کردیم در نهایت هم جمع بندی را به نمایندگان ارائه می‌کنیم.
وی در توضیح علت بروز شرایط ارزی موجود در کشور گفت: بخشی از این موضوع به نگاه دولت به موضوعات اقتصادی برمی‌گردد ادبیات دولت برای حل مشکلات اقتصادی نگاه بیرون به جای درون بود همین موضوع باعث شد حل بسیاری از مسائل به مذاکرات گره خورده و اقدامات کشورهای اروپایی در مسائلی همچون کانال مالی اینستکس تعیین کننده باشد. موضوعی که خروجی آن نه تنها گره گشا نشد که نتایج تصمیمات اتخاذ شده تضعیف نظام ارزی و پولی کشور بود. اگر دولت از همان ابتدا برای حل مشکلات اقتصادی نگاهی به درون داشت با این شرایط مواجه نمی‌شدیم.
وی با تاکید بر این که اقتصاد کشور در خصوص مسائل ارزی قابل مدیریت است، افزود: ما برای حرکت انقلابی جهت رسیدن به توسعه با نگاه به درون و مبتنی بر اولویت‌های مورد تاکید مقام معظم رهبری برای سیاست‌های اقتصادی عزم و اراده داریم.
وی با بیان این که منابع و مصارف ارزی دو سرفصل موضوعات ارزی است، گفت: عدم تعادل در منابع و مصارف ارزی باعث ایجاد وضعیت موجود شد و این که ارز به خارج از کشور منتقل شد. عملکرد 10 سال گذشته قبل و بعد از تحریم بیانگر این است که به طور متوسط سالانه حدود 80 میلیارد دلار منابع ارزی از درآمدهای غیر نفتی حاصل می‌شود که 40 میلیارد دلار در طول 10 سال گذشته مصارف ارزی داشته‌ایم. جمهوری اسلامی ایران به خاطر توانمندی‌های اقتصادی ظرفیت‌های تجاری مثبتی دارد و مصارف ارزی ما نصف منابع ارزی بوده است. حتی با تحریم 100 درصدی درآمد نفتی در سال‌های 97 و 98 مجلس باز هم میزان منابع صادرات غیر نفتی جوابگوی کل نیازهای واردات کشور بوده البته که باید واردات مدیریت شده که این اتفاق می‌افتد ما در جلسات کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم و در جلسه با سران قوا بر این موضوع تاکید داشتیم که در نهایت ممنوعیت واردات 1400 قلم کالا از 700 قلم کالا تصویب شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر ما حتی نتوانیم یک بشکه نفت صادر کنیم باز هم تراز خارجی ما به خاطر ظرفیت درآمد غیر نفتی می‌تواند پاسخگوی کل واردات باشد.
وی در تبیین اقدامات لازم برای تامین منابع ارزی گفت: باید سازوکار وصول منابع مردم ایران در کشورهای آسیایی تغییر پیدا کند بخشی از منابع ارزی متعلق به مردم در بانک‌های کره، ژاپن، هند و چین و برخی کشورهای عربی است دولت باید سازوکاری برای دسترسی به این منابع داشته باشد. اخیرا آقای همتی سفری به عراق داشته، می‌دانیم که حجم قابل توجهی از منابع ما در عراق بوده که باید دسترسی به این منابع به عنوان یک اولویت دنبال شود و ما این موارد را از دولت پیگیری خواهیم کرد.
پورابراهیمی اجرای پیمان‌های پولی و بانکی را ضروری خواند و توضیح داد: پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه حداقل با کشورهای طرف مشارکت سیاسی در منطقه ضروری است که راهکاری جهت تقویت منابع ارزی به شمار می‌اید دولت همچنین باید به موضوع رمز ارزها و ارزهای دیجیتال ورود پیدا کند، ما به بانک مرکزی گفتیم که یکی از راهکارهای تامین منابع ارزی در کشور رمز ارزها است امکان تولید آن در داخل وجود دارد که می‌توان از طریق آن مقدار قابل توجهی از نیاز ارزی کشور را تامین کرد در شرایطی که شاهد این اتفاق بودیم یک مرتبه وزارت نیرو تعرفه‌ها را به حدی بالا برد که همه چیز تعطیل شد دولت باید این مسیر را هموار کند.
وی تصمیم گیری درباره رمز ارزها و تغییر نگاه درباره وضعیت بازار متشکل ارزی را ضروری خواند و افزود: اشکالات اساسی در بازار متشکل ارزی وجود دارد این بازار باید براساس مکانیزیم عرضه و تقاضا باشد که نه تنها این اتفاق رخ نمی‌دهد که فقط با دخالت بانک مرکزی بوده، اخیرا شاهد تجمع تعدادی از وارد کنندگان برای تامین ارز مورد نیاز بودیم اگر قرار بر استفاده از سامانه نیما باشد بانک مرکزی باید همه تعهدات را بپذیرد. اگر این بازار درست مدیریت شود دیگر صادرکنندگان از کارت‌های اجاره‌ای استفاده نمی‌کنند و همه چیز به شرایط عادی برمی‌گردد.
پورابراهیمی با تاکید بر لزوم تغییر در سیاست‌های بازار اسکناس توضیح داد: باید موضوع تامین اسکناس برای مواردی همچون گردشگری، سفر دانشجویی، اعزام افراد نیازمند درمان به خارج کشور تغییر پیدا کرده و آنها ارز مورد نیاز را از طریق درگاه الکترونیکی تامین کنند؛ کاری که بسیاری از کشورها انجام می‌دهند. همچنین باید سازوکار جدیدی برای تشویق ورود منابع ارزی در منازل و خانه‌ها به بازار وجود داشته باشد. طبق ارزیابی‌ها بیش از 20 میلیارد دلار منابع ارزی در منازل وجود دارد؛ دلیل آن هم سیاست‌های مالی بانک مرکزی در گذشته است. آنها منابع ارزی مردم را گرفتند اما وقتی مردم خواستند ارزشان را تحویل بگیرند با همان نرخ قبلی به آنها دادند؛ یعنی مردم آن زمان دلار هزار تومانی را به بانک‌ها داده بودند وقتی نرخ دلار به 3000 تومان رسید بانک مرکزی با همان دلار هزار تومانی به مردم برگرداند؛ این تیر خلاص به اعتماد عمومی مردم بود. بانک مرکزی باید با سازوکارهای اعتماد مردم را برای ورود منابع ارزی به بازار جلب کند. حجم زیادی از منابع مورد نیاز ما در اختیار مردمی هستند که از سیاست‌های بانک مرکزی نگران هستند.
پورابراهیمی با تاکید بر لزوم استفاده از پیام‌رسان‌ها در حوزه ارزی توضیح داد: روس‌ها اقدام مهمی انجام داده و از سوئیفت جدا شدند تمام نقل و انتقال نظام بانکی از طریق سوئیفت تحت نظارت آمریکا انجام می‌شود؛ این باعث شده کشورهایی همچون ایران که با تحریم مواجه هستند، با مشکل مواجهه شوند. بانک مرکزی می‌تواند پیام رسان مستقلی با کشورهای دیگر تعریف کند که این راهی برای برون رفت از تحریم‌ها است.
وی با تاکید بر لزوم اصلاح در بورس انرژی گفت: دولت باید از تناقض در تصمیمات دوری کند؛ وقتی ارز 4200 تومانی تخصیص پیدا کرد تا کالای ارزان به مردم داده شود اما کالای گران دادیم. بیش از صد هزار میلیارد تومان ما به تفاوت نرخ ارز ترجیحی با بازار ارز است که به عنوان رانت توزیع می‌شود. باید در این سیاست‌ها تجدید نظر کرد.
پورابراهیمی با بیان این که باید صادرکنندگان را در موضوع تهاتر مشارکت داد گفت: مشکلات سامانه نیما مسائلی را به وجود آورده است باید مشوق‌های را برای ورود منابع ارزی ایجاد کرد. امیدواریم با همکاری مجلس و دولت و سایر قوا بتوانیم همچون جنگ نظامی در جنگ اقتصادی آمریکا را شکست دهیم و به خاک بمالیم.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: