bazarnews

کد خبر: ۷۲۱۱۴
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
دبیر ستاد تنظیم بازار کشور اعلام کرد که از ۱۷ میلیون تن شمش فولادی تولیدی می‌توان ۱۰ میلیون تن ان را به کشور‌های دیگر صادر کرد.

تولید شمش فولاد کشور بالغ بر 17 میلیون تن است

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور گفت:مجموعه تولید شمش فولاد کشور بالغ بر ۱۷ میلیون تن است و اکنون توانایی لازم برای صادرات حدود ۱۰ میلیون شمش فولاد وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن وتجارت، محمد رضا کلامی افزود: نیاز و مصرف داخلی به شمش فولاد سالیانه، حدود هفت تا هشت میلیون تن است.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور در ارتباط با مصوبه‌های ستاد در مورد تولیدات فولادی توضیح داد: قیمت پایه فولاد از ۹۵ درصد Fob قیمت صادراتی آغاز و سقف قیمتی این فلز نیز قیمت صادراتی تولیدات کشور است، به عبارتی تولیدکنندگان داخلی اجازه فروش فولاد تولیدی خود را بالاتر از قیمت فروش به سایر کشورها، به متقاضیان ایرانی نخواهند داشت.

به گفته وی، این تصمیم برای ایجاد انگیزه‌های لازم برای توسعه صادرات، تامین و عرضه حداکثری داخلی اتخاذ شده، همچنین با توجه به تامین حداکثری منافع تولید با قیمت پایه مناسب، مقادیر عرضه در بازار داخلی افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند به مدیریت بازار بیش از پیش کمک نماید.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: برای کاهش نابسامانی‌های موجود در بازار فولاد و فعالیت غیرقانونی عده ای در این بازار و اقدام آنها برای احتکار این فلز و به تبع آن افزایش تقاضا در بورس کالا، مصوب شد؛ از این تاریخ مانند محصولات پتروشیمی قیمت جهانی ضربدر ارز نیما، ملاک عرضه فولاد در بورس باشد.

براساس برنامه وزارت صنعت، معدن وتجارت امسال حداقل ۲۸ میلیون تن فولاد در کشور تولید خواهد شد و ظرفیت این بخش بالغ بر ۳۶ میلیون تن است که انتظار می‌رود تا پایان ۱۳۹۹ به بیش از ۴۰ میلیون تن برسد.

ایرنا/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: