bazarnews

کد خبر: ۷۲۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹
بازار مسکن در خردادماه سال ۹۲ از یک زاویه شباهت حداکثری با وضعیت بازار مسکن در خردادماه سال جاری داشته است.

بازار مسکن شهر تهران در خردادماه سال ۹۲ یک جهش بی‌سابقه در حوزه قیمتی را تجربه کرد. پس از آن به تدریج قیمت‌ها در آستانه ریزش قرار گرفت تا اینکه از نیمه سال ۹۲، رکود بر این بازار تا چندین سال سایه افکند. بررسی تازه‌ترین تحولات بازار مسکن در چند هفته گذشته نشان می‌دهد پس از گذشت هفت سال، در خردادماه امسال مجددا قیمت‌های پیشنهادی با جهش روبه‌رو شدند.

هر دو جهش قیمتی رخ داده در بازار مسکن طی خرداد ۹۲ و خرداد ماه امسال متقاضیان خرید آپارتمان را در وضعیت دشواری قرار داده با این تفاوت که وضعیت بازار امسال دو تفاوت عمده با شرایط بازار املاک در خردادماه سال ۹۲ دارد.

اگرچه ماه پایانی بهار ۹۲ یک جهش بی‌سابقه قیمتی در بازار معاملات آپارتمان در شهر تهران رخ داد، اما بررسی‌ها درخصوص وضعیت حضور متقاضیان در بازار خرید و فروش آن سال نشان می‌دهد: معاملات در خردادماه و اوایل تیرماه سال ۹۲ هنوز در رونق بوده اما در حال حاضر حجم زیادی از متقاضیان مصرفی از بازار به دلیل رشد قیمت‌ خارج شده و در کنار آن متقاضیان سرمایه‌ای نیز به دلیل شرایط سایر بازارها همچون ارز و سکه برای ورود به این بازار با تردید همراه هستند. از این رو بازار مسکن در خردادماه امسال با رکود معاملاتی مواجه شده است. در عین حال تفاوت دیگر وضعیت بازار مسکن در مقطع کنونی با ۷ سال پیش همین موقع درخصوص شرایط احداث و عرضه آپارتمان‌های مسکونی به بازار قابل مشاهده است.

آمارهای رسمی حاکی از آن است در یک‌سال ۹۲، صدور مجوزهای ساختمانی به بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران رسید به گونه‌ای که از دیدگاه فعالان بازار مسکن، یک سونامی در بازار ساخت‌وساز پایتخت شکل گرفت اما در حال حاضر یکی از چالش‌های اصلی بازار مسکن، کمبود عرضه و کاهش تقاضا برای اخذ مجوزهای ساختمانی است. بنا بر آمار ارائه شده طی یک‌سال گذشته حجم مجوزهای ساختمانی به کمتر از ۷۰ هزار واحد مسکونی رسیده است.

جدول| مقایسه قیمت امروز مسکن با قیمت ۷سال پیش

دنیای اقتصاد/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: