bazarnews

کد خبر: ۷۲۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
صدر اعظم آلمان در مصاحبه‌ای با مطرح کردن بحث نفوذ جهانی آمریکا، از کشور‌های اروپایی خواست درباره خروج آمریکا از «نقش رهبری جهان» بیاندیشند.

«آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان روز گذشته (جمعه) در مصاحبه با شش روزنامه‌ اروپایی از جمله روزنامه انگلیسی گاردین به اظهار نظر در مورد نقش نفوذی آمریکا در جهان پرداخت.
 
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، مرکل در این مصاحبه از کشور‌های اروپایی خواست زمانی که بحث نفوذ جهانی آمریکا مطرح می‌شود به یک حقیقت جدید بیاندیشند.
 
وی در این مصاحبه عنوان کرد: «ما با این دانش خاص رشد کرده‌ایم که آمریکا می‌خواسته قدرت جهان باشد. اگر آمریکا اکنون بخواهد از آن نقش آزادی اراده خود خارج شود، ما مجبور خواهیم بود درباره آن عمیقاً بیندیشیم.»
 
صدراعظم آلمان به هزینه‌های نظامی برلین اشاره کرد و گفت: «ما مجبوریم برای امر دفاع بیشتر هزینه کنیم.»
 
وی افزود: «ما در سال‌های اخیر به طور چشمگیری (هزینه دفاعی) را افزایش داده‌ایم و این مسیر را ادامه خواهیم داد تا قابلیت‌های نظامی خود را ارتقا دهیم.»
 
آنگلا مرکل در مورد ناتو نیز به اظهار نظر پرداخت و گفت: «دلایل قانع‌کننده‌ای برای متعهد ماندن به یک جامعه دفاعی فرا آتلانتیک و چتر هسته‌ای مشترک ما وجود دارند و مطمئناً اروپا نسبت به دوران جنگ سرد باید فشار بار بیشتری را تحمل کند.»
 
صدر اعظم آلمان در مصاحبه روز گذشته به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرد و اظهار داشت که انگلیس مجبور است با پیامدهای اقدام بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور در بر هم زدن طرح «تزرا می»، نخست‌وزیر پیشین برای تقویت روابط اقتصادی نزدیک با اتحادیه اروپا کنار بیاید.
 
وی افزود: «ما باید این پندار را رها کنیم که این وظیفه ماست که تعریف کنیم بریتانیا چه چیزی را بخواهد. این وظیفه خود بریتانیاست که (این موضوع) را تعریف کند و اتحادیه اروپا با 27 کشور عضو آن به طور شایسته پاسخ خواهد داد.»
 
مرکل در ادامه صحبت‌های خود هشدار داد که اگر انگلیس نمی‌خواهد قوانینی را برای محیط زیست و بازار کار یا استاندارد‌های اجتماعی در مقایسه با آنچه اتحادیه اروپا دارد، داشته باشد، روابط ما نزدیکتر نخواهد بود.
 
وی در پایان صحبت‌های خواستار مذاکره سازنده با روسیه شد و گفت دلایل خوبی برای این کار وجود دارد.
 
مرکل همچنین با اشاره به حضور سربازان آمریکایی در آلمان مدعی شد که حضور نیرو‌های آمریکایی در خاک این کشور نه تنها به محافظت از منافع آلمان و بخش اروپایی ناتو که به محافظت از منافع آمریکا نیز کمک می‌کند.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با اجرای تصمیمی جدید قصد دارد تعداد نیروهای آمریکایی در این کشور اروپایی را کاهش دهد. بر اساس گزارش‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد تعداد سربازان این کشور در آلمان را از ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر به ۲۵ هزار نفر کاهش دهد.   
 
آنگلا مرکل جمعه هفته گذشته نیز گفته بود اتحادیه اروپا تصمیم گرفته تا تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه روسیه به دلیل درگیری‌ها را در شرق اوکراین تمدید کند.
 
وی که پس از نشست مجازی سران اتحادیه اروپا صحبت می‌کرد، گفت که تحریم‌ها که بخش‌های اقتصادی روسیه را هدف قرار داده و پایان ماه جاری میلادی به پایان خواهد رسید، تمدید می‌شود.
 
اتحادیه اروپا از سال 2014 و در پی درگیری‌ها در شرق اوکراین، تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه اعمال کرد.
فارس/
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: