bazarnews

کد خبر: ۷۲۳۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
رییس جمهور با تأکید بر اینکه استفاده از ماسک در محل‌هایی که تجمع وجود دارد، الزامی است، گفت: ما باید تدابیر لازم را اتخاذ کنیم تا از پانزدهم تیرماه استفاده از ماسک الزامی شود و این مدت تا آخر تیرماه خواهد بود و در صورتی که لازم باشد، این مدت تمدید خواهد شد.

از 15تیرماه زدن ماسک اجباری می‌شود

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرد: همه ما می‌دانیم که این ویروس از دی ماه و بهمن ماه، قدم به قدم آمد و همه جهان را گرفت. هیچ کشوری را استثنا نکرد و همه را تحت تاثیر قرار داد. همه کشورها دچار این گرفتاری شدند و ناچار به اعمال محدودیت شدند و همه کشورها مدتی محدودیت‌ها را کم کردند و کاهش دادند و برداشتند. در کشورما نیز این ویروس وارد شد، علی الظاهر از دو استان قم و گیلان وارد شد و بعد شیوع پیدا کرد و الان می‌بینید هر استانی که قبلاً بارانداز این ویروس نبود اکنون بارانداز شده است. وزارت بهداشت اعلام می‌کند ۶ استان وضعیت قرمز دارند.

روحانی اضافه کرد: پس ما با ادامه راه این را خواهیم داشت. حدود ۶ ماه از این بیماری گذشته و تا امروز واکسن و دارویی برای این بیماری نیامده است و امکان دارد این وضع چند ماه یا یکسال دیگر ادامه پیدا کند. پس ما باید خود را برای بلند مدت آماده کنیم.

رئیس جمهور گفت: در هفته اولیه شیوع ویروس کرونا، بنده گفتم که ما باید با این ویروس مدتی مدیدی زندگی کنیم و باید با آن سازگاری داشته باشیم و خودمان را آماده کنیم.

وی ادامه داد: برخی افراد آن زمان تصور می‌کردند اگر ۱۰ یا ۱۵ روز در خانه بمانیم و از خانه خارج نشویم این ویروس به پایان می‌رسد اما از ابتدا مشخص بود این ویروس با چند روز در خانه ماندن تمام نمی‌شود که البته کمک بزرگی می‌کند.

روحانی بیان کرد: مردم ما بدانند که ویروس کرونا وارد هر استانی که شد و در آنجا شیوع پیدا کرد، وظیفه ما این است که نگذاریم پیک تند پیدا کند و به صورت کله قندی شیوع پیدا کند چرا که در آن صورت دچار مشکل می‌شویم.

رئیس جمهور اظهار داشت: برای اینکه حالت کله قندی ویروس کرونا کاهش یابد، یاری مردم لازم است و همه مردم باید به صحنه بیایند چرا که اگر این ویروس شدت ناگهانی پیدا کند، بیماران بسیار زیادی روانه بیمارستان‌ها می‌شوند و تخت‌های بیمارستانی مملو از بیماران می‌شود و جهادگران ما در عرصه سلامت خسته و ناتوان می‌شوند و کار بسیار دشوار می‌گردد.

وی تاکید کرد: علت تاکید بر اینکه مردم اصول بهداشتی را به صورت مرتب رعایت کنند آن است که با کمترین خسارت و پیچیدگی از این مرحله عبور کنیم. زمانی که از پیک بیماری در استان‌ها عبور کنیم، کنترل این بیماری تا حدی سهل می‌شود اما همچنان باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه حرف، مشاغل، خدمت دهندگان و مردم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند چرا که ما راه دوم نداریم و راه دوم درمان و واکسن این بیماری است که هنوز وجود ندارد و در این شرایط باید مراقبت کنیم و اصول بهداشتی را مورد توجه قرار دهیم.

روحانی با بیان اینکه اولین اصل برای مقابله با بیماری کرونا، رعایت فاصله‌گذاری است، گفت: مراقب باشیم اگر جایی جمعیت متراکم و فضا سرپوشیده باشد، حتماً از ماسک استفاده کنیم و به طور مداوم دست خود را بشوییم چراکه رعایت این اصول پیچیده نیست.

وی گفت: ما باید به یکدیگر کمک کنیم و دستورالعمل‌های بهداشتی را برای مقابله با کرونا رعایت کنیم و به این نکته توجه داشته باشیم که محل تجمع خطرناک است. زمانی که گفته می‌شود فلان استان یا شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارد، باید مسائل بهداشتی پیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و مردم به این نکته توجه داشته باشند که هر جایی تجمع باشد هم در وضعیت قرمز است و باید اصول بهداشتی را مورد توجه قرار دهند.

رئیس جمهور اظهار داشت: زمانی که مردم در جشن عروسی و یا عزا در سالنی دور هم جمع می‌شوند و یا اینکه همه اقوام در خانه دور هم جمع می‌شوند و کنار یکدیگر می‌نشینند، باید توجه داشته باشند این کارها سرآغاز گرفتاری است و اینگونه نباشد که مردم فکر کنند این مراسم‌ها و میهمانی‌ها به خوبی و خوشی به پایان رسیده است چرا که ممکن است پس از چند روز بیماری آنها مشخص شود.

روحانی گفت: بر این اساس ما محل تجمع را منطقه قرمز بدانیم و مردم باید از حضور در تجمعات خودداری کنند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: ما همواره به مسئولان می‌گوییم که ماسک ارزان قیمت و ساده در بین مردم توزیع کنند اما به مردم هم می‌گویم که درست کردن ماسک در خانه هم کار بسیار ساده و آسانی است و همه می‌توانند در خانه ماسک درست کنند که البته باید ماسک ارزان قیمت هم در اختیار مردم قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر دو نفر که با یکدیگر هستند، هر دو از ماسک استفاده کنند، قطعاً خطر ابتلای آنان به بیماری کرونا کاهش می‌یابد، در مقابل اگر از ماسک استفاده نکنند، خطر ابتلای آنان به این ویروس افزایش پیدا می‌کند و استفاده از ماسک مورد تأکید وزارت بهداشت و درمان است.

روحانی تصریح کرد: همه ما باید مراقب سالمندان و بیماران زمینه‌ای باشیم چرا که علی‌القاعده اگر دیگران دچار بیماری کرونا شوند، ۸۰ تا ۸۵ درصد نجات پیدا می‌کنند اما سالمندان و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، در صورتی که بیماری کرونا بگیرند، مشکل بیشتری خواهند داشت.

رئیس‌جمهور با اشاره به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طبق مصوبه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا، هر شهرستانی که در وضعیت قرمز از لحاظ شیوع کرونا قرار دارد، ستاد استانی آنان می‌توانند برای ایجاد محدودیت به مدت یک هفته پیشنهادات خود را به وزرای کشور و بهداشت و درمان ارائه کنند.

وی افزود: ما به دنبال آن هستیم که شدت عملی در مقابل شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز هستند، نشان دهیم و مصوبه مذکور در این راستا است که البته باید به تأئید ما برسد و در صورتی که لازم باشد آن را تمدید خواهیم کرد.

روحانی با تأکید بر اینکه استفاده از ماسک در محل‌هایی که تجمع وجود دارد، الزامی است، گفت: ما باید تدابیر لازم را اتخاذ کنیم تا از پانزدهم تیرماه استفاده از ماسک الزامی شود و این مدت تا آخر تیرماه خواهد بود و در صورتی که لازم باشد، این مدت تمدید خواهد شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: همچنین قرار بر این شد که وزارت کشور تا هفته آینده اگر از نظر قانونی و مقررات، اتحادیه‌ها، تعزیرات و بخش‌های مختلف نیاز به ماده قانونی برای نظارت در تجمعات دارد، به ما ارائه کند تا در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب برسانیم.

وی اظهار داشت: علاوه بر این، قرار بر این شد که یک ماده قانونی با هماهنگی قوه قضائیه به تصویب برسد تا بر اساس آن مشخص شود که قوه قضائیه در چه مواردی خارج از نوبت و در راستای اجرای وظایف مذکور عمل و به ما کمک کند. همچنین تدابیری اتخاذ شود که بتوانیم در شهرها و مکان‌های قرمز استفاده از ماسک را الزامی کنیم.

اقتصاد آنلاین/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: