bazarnews

کد خبر: ۷۲۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
حاج احمد متوسلیان، کاظم اخوان، تقی رستگارمقدم و سیدمحسن موسوی ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۶۱ در منطقه «برباره» لبنان توسط نیرو‌های فالانژ ربوده شده‌اند و تا کنون چندین ادعای ناموثق در مورد وضعیت این چهاردیپلمات ایرانی منتشر شده است.

تیرماه سال ۹۶ بود که پنجمین همایش ادواری سلحشوران دفاع مقدس با محوریت بزرگداشت حاج احمد متوسلیان با حضور فرماندهان دوران دفاع مقدس، همرزمان این سردار جاویدالاثر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. عیسی العیوبی  یکی از سخنرانان این مراسم مدعی بود که ۱۰ روز در یک سلول با چهار دیپلمات ایرانی اسیر بوده است.

وی در بخشی از سخنانش پیرامون همراهی‌اش با چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی عنوان کرد: «من مسئول آن چیزی هستم که دیده‌ام و پزشک قانونی نیستم که بخواهم برای کسی گواهی فوت صادر کنم. در رابطه با چگونگی آشنایی‌ام با چهار دیپلمات ایرانی باید بگویم هنگامی که رژیم اشغالگر صهیونیستی بخش‌هایی از لبنان را اشغال کرد، در برابر این اشغالگری ایستادم و در جریان مبارزاتم به زندان افتادم. ما به مدت ۱۰ روز در سلول مزدوران القوت البنانیه بودیم و شکنجه می‌شدیم.

روزی که من به این سلول رفتم به دلیل شکنجه زخمی و بی‌هوش بودم. از طرفی لباسی به تن نداشتم و برهنه بودم. آن روز حاج احمد یک زیرشلواری داد اما من نمی‌توانستم صحبت یا تشکر کنم. در ۱۰ روزی که در زندان بودم کم‌کم با یکدیگر آشنا شدیم و عکس‌هایی که از او دیدم نیز می‌توانم بگویم که صددرصد همین چهار دیپلمات بوده‌اند.»

الیعقوبی درباره آخرین لحظاتی که در کنار حاج احمد بودند، توضیح داد: «پس از ۱۰ روز به زندان آمدند و بر سر ما کیسه مشکی کشیدند. با خودروی جیپ ما را به ساحلی که صخره‌ای بود، بردند. هوا سرد بود. در آنجا من صدای تیراندازی شنیدم و مجدد من را بازگرداندند. این قدرت خداوند بود که پس از ۶ ماه آزاد شدم. من از آن صحنه یک تصویر مه‌آلود دیدم.

سمیر جعجع که متهم اصلی ربودن چهار دیپلمات ایرانی و تحویل آنها به رژیم صهیونیستی است در واکنش به اظهارات قاطعانه دبیرکل حزب‌الله مبنی بر مسئول بودن جعجع و فالانژیست‌های سابق لبنان در ربودن این افراد، برای فرار از پاسخگویی همواره از ابزار فرافکنی بهره برده است.

حاج احمد متوسلیان،کاظم اخوان، تقی رستگارمقدم و سیدمحسن موسوی ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۶۱ در منطقه «برباره» لبنان توسط نیروهای فالانژ ربوده شدند.

اکنون مسئول سازمان هنری رسانه‌ای اوج به بهانه‌ی سی و هشتمین سال ربوده شدن و شهادت چهار دیپلمات  ایرانی یادداشتی منتشر کرده است که بستر گمانه زنی‌های جدید شده است. در بخشی از یادداشت وی آمده است: «... حالاپس از ۳۸ سال از واقعه‌ی تلخ ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی، به جای تجسّم و تصّور و تخیّل، خبر آورده‌اند که فاتح راستین خونین شهر، حاج احمد متوسلیان و سه همرزم او «سیدمحسن موسوی»، «تقی رستگار مقدم» و «کاظم اخوان» پس از ربوده شدن و سپری کردن ایّام کوتاهی در اسارت نیروهای مزدور شبه نظامی فالانژ وابسته به رژیم صهیونیستی، در ساحل مدیترانه تیرباران شده‌اند و محل دفن ایشان هم مشخص است.

 

تصویری از آخرین سخنرانی‌ حاج احمد متوسلیان پیش از ربایش

 

این خبر، یا واقعیت دارد یا صرفاً یک ادعاست! هر چه که هست، سال‌های سال، استادان، محققان، مستندسازان، نویسندگان و پژوهشگران توانا و به نامِ وادیِ ادبیات پایداریِ این دیار، بر مبنای اسناد و شواهد و قرائنِ متقن و شهادتِ شاهدان زنده و حاضر در اسارتگاه و محل تیرباران و دفن این چهار ایرانیِ مظلوم، گواهی می‌دهند که حاج احمد متوسلیان و همراهان غریبش به طرز وحشیانه‌ای به شهادت رسیده‌اند و پیکر نیمه جانشان نیز در نقطه‌ای مشخص در زیر خرواری از خاک و بُتن قرار گرفته و تا امروز مدفون مانده‌اند.»

باید یادآور شد که سال ۱۳۹۵ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده وقت سپاه در جنگ تحمیلی پیش از دیدار با مادر جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان اعلام کرد که به زودی اخبار خوبی درباره حاج احمد اعلام خواهد کرد.

سرلشکر رضایی در این دیدار، یک جلد قرآن به مادر حاج احمد هدیه داد و بر صفحه اول قرآن این کلمات را نوشت.

 

ایسنا/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: