bazarnews

کد خبر: ۷۳۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
«تا زمانی که دولت به بورس توجه کند، رشد ادامه خواهد داشت» یک کارشناس بورس و بازار سرمایه با اشاره به این موضوع گفت: «شرکت‌های دولتی اثر بیشتری بر شاحص دارند».
مهدی افضلیان مشاور سرمایه گذاری و بورس دلیل اصلی رشد بازار سرمایه را توجه دولت به سهام بنیادی اعلام کرد و عنوان داشت: «اگر اهتمام دولت به بورس وجود داشته باشد و شرکت ها از بستر بازار سرمایه برای تامین مالی بیایند در افزایش سرمایه ها استفاده کنند، همچنان جذابیت این بازار حفظ میشود».
 
او تاثیر شرکت های کوچک بر شاخص کل را ناچیز دانست و گفت: «اثر شرکت های با سرمایه بالاتر، روی شاخص بیشتر از شرکت های کوچک است و عمده شرکت های در حال رشد شرکت هایی هستند که در صنایع خودرویی، پتروشیمی، پالایشی و فلزات اساسی هستند، یعنی صنایعی که قرار است صندوق های etf دیگر با آنها عرضه شود. رسیدن به شاخص 2 میلیون واحد با مثبت بودن سهام این شرکت های بزرگ در بورس خیلی سریع و در عرض چند روز اتفاق میافتد».
 
این تحلیلگر مالی دلیل رکوردزنی ورود نقدینگی در روز قبل را افزایش عرضه حقوقی ها خواند و اظهار داشت: «ورود نقدینگی یعنی یعنی فروش حقوقی وقتی توسط حقیقی ها خریده شود.
 
وی همچینین دلیل اقبال عمومی مردم به بورس را اطلاع رسانی بیشتر نسبت به گذشته در رسانه های عمومی اعلام کرد و افزود: «امروز واژه بورس و خرید سهام تبدیل به یک موضوع داغ بین مردم شده و این باعث شده افراد سرمایه خود را وارد این بازار کنند. عرضه سهام عدالت نیز عامل دیگر این اقبال عمومی است و تعداد زیادی از مردمی که اصلا با واژه بورس هم آشنا نبودند را متوجه این فضا کرد است».

افضلیان بورس را جذاب ترین بازار حال حاضر برای سرمایه گذاری دانست و تصریح کرد: «در بازار های موازی مانند مسکن، دچار رکود هستیم و بازدهی طلا و دلار نیز با وجود افزایش قیمت، اصلا قابل مقایسه با بازار بورس نیست. عدم جذابیت این بازارهای موازی باعث شده که مردم به سمت بورس بیایند».
 
او در آخر بازار بورس را به دید میان مدت همچنان مناسب سرمایه گذاری و صعودی خواند و گفت: «اصلاح های مقطعی لازمه بازار است و ما مخالف رشد شارپی بازار هستیم. امروز حمایت دولت برای افزایش عرضه شرکت ها به نفع این بازار است و به دید میان مدت میتوان به این بازار امیدوار بود».
جام جم/
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: