bazarnews

کد خبر: ۷۳۲۲۱
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
هر سال این موقع عملکرد بازار‌های مواد خام مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما امسال از رقابت خبری نبود و فلزات ارزشمند بزرگترین برندگان شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ بودند.

طلا که قیمت هر اونس آن از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون رشد بیش از ۱۷ درصدی داشته، در رتبه نخست قرار گرفت و پس از آن نقره با حدود دو درصد رشد قیمت و پالادیم تقریبا با قیمت ثابت ایستادند.
پلاتین که در تولید کاتالیزورهای خودرو مورد استفاده قرار می گیرد با فاصله قابل توجهی پس از این سه فلز ارزشمند قرار گرفت زیرا فروش جهانی خودرو در نتیجه وضع مقررات قرنطینه در شش ماه گذشته به شدت کاهش پیدا کرده است.
با این حال اوضاع ممکن است تغییر کند؛ تولیدکنندگان خودرو در چین که دومین بازار بزرگ خودروی جهانی است، روز جمعه اعلام کردند که فروش سه ماهه دوم بیش از ۱۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد کرده است. در واقع فروش ژوئن در چین به رکورد بالای جدیدی صعود کرد و ۲.۳ میلیون خودرو فروخته شد.
طلا هفته گذشته برای پنجمین هفته متوالی رشد هفتگی داشت و با تقاضای سرمایه گذاران برای خرید دارایی امن، سه شنبه هفته گذشته برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار صعود کرد و روز چهارشنبه تا مرز ۱۸۲۸ دلار پیش رفت که بالاترین قیمت در ۹ سال اخیر بود اما با سودگیری معامله گران روبرو شد و به عقب نشینی تن داد اما اکثر تحلیلگران مسیر حرکت طلا را صعودی پیش بینی می کنند.
بسیاری اکنون رکورد بالای قیمت طلا در ۱۲ ماه آینده را پیش بینی می کنند و گلدمن ساکس با اشاره به احیای اقتصادی متزلزل، قیمت هر اونس طلا را ۲۰۰۰ دلار پیش بینی کرده است. تحلیلگران این بانک وال استریت هفته گذشته در یادداشتی برای سرمایه گذاران نوشتند: مس، نقره و فولاد بخرید و خریدار طلا بمانید.

طلا/

برچسب ها: طلا ، اقتصاد جهانی ، کرونا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: