bazarnews

کد خبر: ۷۳۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
رئیس مجلس گفت: نمی‌شود نماینده مردم بود و در بین مردم نبود و نمی‌شود مشکلات مردم را در میدان ندید و بعد پشت در‌های بسته و از روی صندلی‌ها تصمیم گرفت.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه سه‌شنبه (٢۴ تیر) با شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرد.

قالیباف در این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، به تبیین جزییات بسته اقتصاد مردمی مجلس برای تحول اقتصادی به نفع مردم پرداخت.

در میان مردم بودن عادت همیشگی من است 

وی در ابتدای این گفتگو با بیان اینکه عمل‌گرایی و در میان مردم بودن عادت همیشگی من است و من افتخار می‌کنم؛ گفت: هرگاه و هر کجا توفیق خدمت داشتم وظیفه خود می‌دانستم با مردم از نزدیک گفتگو کنم و درد آن‌ها را با همه وجودم حس کنم که بتوانیم چاره‌اندیشی و خدمت‌گزاری درست را به طور صادقانه انجام دهیم.

وی افزود:  من فکر می‌کنم به هر حال مجلس که در رأس امور است برای اینکه بتواند اثرگذار باشد طبیعتا این روحیه را دارد نمی‌شود نماینده مردم بود و در بین مردم نبود و نمی‌شود مشکلات مردم را در میدان ندید و بعد در پشت اتاق‌های بسته یا صندلی‌های نشسته تصمیم گرفت مخصوصا همین بحثی که رهبر معظم انقلاب داشتند خود قانون‌گذاری و قانون‌گذاران هم باید مورد توجه قرار دهند که آن قانونی که می‌نویسیم هم ذی‌نفع آن مردم باشند و هم حلال مشکلات مردم باشد و همچنین قانون که اولویت مردم را مشخص می‌کند از آن طرف زمینه اجرا شدن را هم داشته باشد لذا می‌طلبد که هم یک کار ستادی خوب و جلسه خوب و کارا گذاشته شود و هم از پایین‌ترین سطوح از مناطق دور و همه جغرافیای کشور بسیج شد و مشکلات را دید و چاره‌اندیشی کرد.

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید؛

* رهبر معظم انقلاب در ملاقات ویدئو کنفرانسی که با مجلس داشتند به این نکته اشاره فرمودند که به هر حال مردم به این مجلس دل بستند و امید دارند همچین فرمودند این مجلس در بعد از انقلاب جزو قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس است. این مسؤولیت ما را سنگین‌تر می‌کند و ما از این باب خوشحالیم که چنین توفیقی را پیدا کردیم که در چنین مجلسی در شرایطی که مردم وضعیت سختی دارند و امید دارند که این کار را انجام دهیم.

ان‌شاءالله قوه مجریه و قوه مقننه مو به مو قوانین مجلس را اجرا کنند
 
* ما این را برای خودمان یک نعمت و توفیق می‌دانیم که بتوانیم خدمت‌گزار صادقی برای مردم باشیم، اما به اینکه هم باید توجه داشته باشیم که نباید این حرف و کلام من در حد شعار باقی بماند و واقعا باید عمل کنیم و در عمل نشان دهیم می‌توانیم مسائل و مشکلات را به حول و قوه الهی آن بخش که بر عهده مجلس است را انجام دهیم و ان‌شاءالله قوه مجریه و قوه مقننه مو به مو قوانین مجلس را اجرا کنند تا بتوانیم با کمک هم کمک کنیم با عمل در کارشان موفق شوند  تا بتوانیم رضایت رهبری را به دست آوریم.

رضایت رهبر معظم انقلاب در این است که ما غمخوار مردم شویم 

* ما البته معتقدیم که رضایت رهبر معظم انقلاب در این است که ما غمخوار مردم شویم و مشکلات مردم را حل کنیم و امیدوارم در این مسیر گام برداریم و بستر را برای دولت فراهم کنیم.

* ما در حدود ۵۰ روزی که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد همه تلاش‌مان این بود که بتوانیم مجلس آن وظایف خود را شکل دهد و طبق وظایف پیش برویم که توانستیم آن مسیر را پیش برویم و در یک زمان خوب و حداقلی کمیسیون‌ها شکل گرفتند و در همان فرصت هم مجموعه دوستانمان با دولت و وزرای محترم نشست‌هایی داشته و تبادل نظر کردند.

* وزرا در مجلس حضور پیدا کردند و گزارشی از وضعیت ارائه کردند و همچنین از فرصت‌ها و مشکلات نیز مواردی را مطرح کردند.

* ویژگی این مجلس این است نزدیک ۱۸۰ نفر از نمایندگان ما نوبت اولی است که در مجلس حضور پیدا می‌کنند، البته در بین این‌ها افرادی هستند که از مدیران ارشد و دارای سابقه کار در وزارتخانه و دستگاه‌های مختلف هستند و در محیط دانشگاهی و اجرایی بودند و بخشی از آن‌ها را جوان‌های قابل و افرادی که با تجربه هستند تشکیل می‌دهند و هرکدام سال‌ها در بحث اجرایی تجربه دارند وبا کلان موضوعات کشور در این مدت آشنا شدند.


بنای مجلس تعامل با قوای دیگر است 

*بنای مجلس تعامل با قوای دیگر است، طبیعتاً ما باید به این سمت حرکت کنیم، اما هرکدام نیز بر اساس قانون وظیفه‌ای داریم طبیعتاً تعامل ما با قوای دیگر در چارچوب وظایف و قانون است و همه فلسفه وجودی مان این است که گرهی از کار مردم باز کنیم اگر تعامل می‌کنیم معنی اش این است که در این تعامل باید کاری انجام گیرد که یک کار مثمر ثمر باشد تا مشکلی از مردم مخصوصاً در موضوع اقتصادی بتواند در حقیقت رفع کند که اولویت اول مردم است لذا ما در مجلس اساس کار ما این است که این ارتباط را داشته باشیم.   اما خوب طبیعتاً جایی که احساس کنیم کاری روی زمین مانده، قانون اجرا نشده و معطل مانده است طبیعتاً به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنیم.

اولویت ما در این مجلس بین نظارت و قانونگذاری، نظارت است

* اولویت ما در این مجلس بین قانونگذاری و نظارت، نظارت است؛ این نظارت هم یک نظارت میدانی است البته در این نظارت به دنبال مچ‌گیری و عیب و ایراد گیری نیستیم به دنبال این هستیم که کار به درستی انجام شود و در حقیقت به دنبال این نیستیم که چوبی در لای چرخ دولت بگذارد بلکه به دنبال این هستیم که عصایی برای دولت باشیم تا گرهی از کار مردم حل شود، اما اگر جای دیدیم که قانون بر روی زمین مانده و کاری انجام نشده است طبیعتاً در منافع مردم و کار مردم آنجا مماشات نمی‌کنید و به وظیفه قانونی خود ادامه می‌دهیم.

* ما معتقدیم که در درون مجلس هم نیازمند یک تحول هستیم اگر به دنبال این هستیم که در قانونگذاری، نظارت و طرح‌هایی که در کمیسیون‌ها مطرح می‌شود و در لوایح با قوه قضاییه و دولت از طرفی با نخبگان جامعه و همه ذینفعانی که به نوعی در مجلس هستند همکاری کنیم؛ اساس کار این است که این ارتباط را با آن‌ها در این بخش داشته باشیم، اما باید در خود مجلس تحول ایجاد کنیم.

آن طوری که مردم انتظار داشتند مجلس در راس امور نبود

* واقعیت این است که مجلس در راس امور نبود، آن طوری که مردم از آن انتظار داشتند؛ علی رغم همه زحماتی که دوستان کشیده بودند مردم توقع و انتظار بیشتری داشتند و امروز هم مردم این مجلس را دارند تا در این بخش به آن‌ها کمک کنند تا مشکلات حل شود.

*باید در کارکرد مجلس یک تحول ایجاد شود، ما برای این تحول در کارکرد چهار رویکرد را در مجلس و در نظارت‌هایی که بعد باید انجام دهیم دنبال می‌کنیم.  یکی از آن‌ها بحث مربوط به شفاف سازی است؛ معتقدیم همانطور که در گذشته گفتیم این مجلس باید شفاف باشد، یعنی هر تصمیمی که در مجلس گرفته می‌شود که این تصمیم یک حق و تکلیفی برای مردم دارد؛ آن‌ها باید دقیق روشن و شفاف در جریان این موضوع قرار گیرد و از آن مطلع شوند.

* چون بین مجلس و کمیسیون اولویت را به کمیسیون‌ها داده ایم معتقدیم که حتماً باید در کمیسیون‌ها مباحثی که مطرح می‌شود. ذی نفعان آن در جامعه که موضوع آن در کمیسیون مربوط به آنهاست، نظرات کمیسیون را بدانند و بتوانند در کمیسیون حرف خود را بزنند که این کار میتواند به صورت حضوری و یا از طریق فضای مجازی باشد.

باید تصمیمی بگیریم که مردم در آن مشارکت داشته باشند

* نکته دوم بحث مربوط به مردمی سازی است؛ مردم سازی به این معنا که معتقدیم که اساس انقلاب اسلامی  مردمی بوده است در همین کرونا  مردم در صحنه آمدند و توانستند کرونا را مدیریت کنند و البته دولت حتماً زحمت کشیده است، کادر پزشکی و درمانی زحمت کشیدند و تا پای جان مایه گذاشتند در حوزه صنعت و کارخانجات همه آمده است پس نقش مردم است، لذا مردم سازی اساس کار است؛ باید تصمیمی بگیریم که مردم در آن مشارکت داشته باشند؛ هر کجا مردم نباشند مشکل در آن است.

* رویکرد بعدی ما هوشمندسازی و معتقد هستیم در این زمینه هر کاری انجام می‌دهیم حتما باید بر اساس کار سیستمی نرم افزاری و منطبق بر کار الکترونیک باشد که بتوانیم دقت کار و فرایند‌های کار را پیش ببریم که می‌تواند برای ما صرفه‌جویی وقت و عدالت به همراه داشته و به شفافیت کمک کند.

نظام اداری و اجرایی ما به‌گونه‌ای است که امکانات به‌جای خاص برده می‌شود

* باید به سمت تمرکززدایی برویم؛ نظام اداری و اجرایی ما عمدتاً به‌گونه‌ای است که امکانات محدود به جای خاص برده می‌شود؛ کار‌ها را توزیع نکرده‌اند و تمرکززدایی داریم که منجر به ناکارآمدی شده است.  باید تمرکززدایی و چابک‌سازی را در دستور کار خود قرار دهیم و قوانین اجرایی را با چابک‌سازی به سمت قوانین سبک هدایت کنیم.

* در تصمیمی که روز یکشنبه با تعدادی از همکاران‌مان در مجلس گرفتیم و کار‌های عمیق اقتصادی و بسته ویژه‌ای تدوین شد شفافیت و چابک‌سازی در جای جای آن وجود دارد.

*{ درباره بسته اقتصاد مردمی}: این بسته ۵ محور دارد.

اطمینان دارم می‌توانیم بر همه مشکلات کشور فائق آییم

* ناامیدی بزرگترین گناه است و من با همه وجودم اطمینان دارم می‌توانیم بر همه مشکلات کشور فائق آییم.  باید دست به دست هم بدهیم تا سال ۱۴۰۰ که سال پایان برنامه ششم است و بکوشیم مشکلات را رفع کنیم دولت و مجلس در میدان عمل باید کار کنند تا به ثبات اقتصادی که هم اکنون گریبانگیر وضعیت فعلی‌مان شده رسیده و از مشکلات رهایی یابیم.

* هیچ کار نشدنی از اول انقلاب تاکنون نداشته‌ایم.  برای این بسته اقتصاد مردمی با صاحبنظران، کارشناسان و همکاران و نمایندگان ساعت‌ها بحث کرده و جلسات متمادی داشته‌ایم و حتی قبل از آغاز به کار رسمی مجلس هم این بسته اقتصادی را به مشورت گذاشته و عملا این بسته نتیجه خرد جمعی است که برای مردم بوده و به نفع آنان است.

* اصلاح ساختار بودجه اولین محور این بسته اقتصادی است که اکثر مشکلات کشور مربوط به این ساختار است.

*ما همواره بودجه را با کسری بسته‌ایم و حتی زمانی که درآمد بالا داشته و یا درآمد پایین داریم هم کسری بودجه داشته‌ایم این در حالی است که همین کسری بودجه منجر به فشار آمدن به سیستم بانکی شده و ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد.  ‌باید بین هزینه و درآمد همواره خود را تنظیم کنیم که بودجه را بدون کسری ببندیم.

* در خیلی از جا‌ها هزینه‌کردهایمان مفید نیست و باید این بودجه ارزی و ریالی را قانونی کرده و مفید کنیم.  نیازمند نوسازی در بخش مالیاتی کشور هستیم و باید بکوشیم مالیات به نفع اکثریت مردم و تولید کشور باشد.

سفته‌بازان مالیات نمی‌دهند، اما زحمت‌کشان مالیات می‌دهند

* بخش‌هایی از جامعه که درآمد‌های باد آورده دارند و سرمایه‌شان ناشی از سفته‌بازی است مالیات نمی‌پردازند، ولی صنفی که زحمت می‌کشد مالیات می‌دهد.

* در حوزه مالیات، چون شفاف‌سازی و هوشمندسازی وجود ندارد و نظام مالیاتی‌مان هم ممیزی است و اطلاعات دقیقی وجود ندارد مشکل داریم که نیازمند شفاف‌سازی هستیم.  اجرای سیاست‌های حمایتی، فراگیر و ویژه و با اولویت برای طیف محروم و مستضعف جامعه مهم است.

جامعه هدف ما جامعه مستضعفین و محرومین هستند 

*جامعه هدف ما که جامعه مستضعفین و محرومین هستند در اولویت‌مان قرار دارد، اما متأسفانه آماری از جامعه آن‌ها نداریم. در حالی که نیازمند هوشمندسازی و شفافیت در این حوزه هستیم.  آن‌هایی که فاصله بین دخل و خرج‌شان همخوانی ندارد باید در کشور مشخص شود.

*{با اشاره به پرداخت یارانه به ۲۴ میلیون خانوار در کشور}: باید ضمن اجرای سیاست‌های جبرانی، عدالت را در کشور رعایت کنیم.

*{درباره حذف یارانه پر درآمدها}: درباره حذف یارانه پر درآمد‌ها که قانون هم وجود داشت این موضوع اجرایی نشد، ولی مجلس بایستی با نظارت دقیق ایستادگی کند تا این قانون اجرایی شود البته اگر هم این قانون در جایی ایراد دارد باید اصلاح شود.

با شرایط اقتصادی فعلی طبقه متوسط هم دچار مشکل شده است

* اولویت بسته اقتصادی مربوط به طبقه مستضعف است، ولی با شرایط اقتصادی فعلی طبقه متوسط هم دچار مشکل شده است.

* رونق در کسب و کار در کشور هم بسیار مهم است ضمن اینکه در سال جاری که سال جهش تولید است باید به سمت حذف انحصارات و تسهیل در صدور مجوز برویم و بایستی آن را دنبال کنیم.  سیستم اداری کشورمان نشسته است؛ این در حالی است  که کسی که به دنبال شغل است و چند سال برای دریافت مجوز یک کسب و کار دوندگی می‌کند.

در اقیانوس نقدینگی با کویر در حوزه تولید مواجه هستیم 

* در اقیانوس نقدینگی که مشکل فعلی کشور است هم اکنون با کویر در حوزه تولید مواجه هستیم این در حالی است که باید بازار سرمایه را به سمت تولید کشور ببریم.

* ‌باید در تجارت خارجی‌مان تغییر راهبرد داشته باشیم، دستگاه دیپلماسی‌مان امروز در شرایطی که کشور باید به سمت تولید و ثبات اقتصادی و اقتصاد بدون نفت برود و اقتصادمان مردمی شود، فعالیت بیشتری کند چرا که قرار است در این اقتصاد، محور و اساس‌مان تولید و صادرات باشد و به همین دلیل بازار‌های بین‌المللی برای‌مان مهم است.

* باید وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل داشته باشیم و به همین دلیل باید سفارت‌خانه‌هایمان فعال شوند به ویژه در کشور‌های همسایه و منطقه.   سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران باید از حوزه سیاست و امنیت به سمت حوزه اقتصادی، سیاسی و تجاری بروند.

* سفارتخانه‌های خارجی در ایران هم اکنون به دنبال تبلیغات محصولات تولیدی خود هستند؛ ما هم باید اینگونه رفتار کنیم. باید از مزیت‌های کشورمان در بحث تولید استفاده کرده و آن را در کشور‌های همسایه  تبلیغ کرده و از این مزیت بهره ببریم.


*{ در مورد عقب ماندگی از آرمان‌های انقلاب و تلاش مجلس در این زمینه}: ما در حوزه اقتصادی دچار مشکلات هستیم یعنی نتوانستیم با یک رویکرد مشخص و با یک برنامه مشخص و دقیق و با یک تفکر در حوزه اجرا و روش مشخص در اجرا در حوزه اقتصادی حرکت کنیم.

* اگر یک نگاهی از گذشته تا الان کنیم فراز و نشیب داشتیم و حتی در جا‌هایی تصمیمات و سیاست‌های ما در حوزه اقتصاد در تضاد با هم بوده است این‌ها را در همین بسته اقتصاد مردمی که به نفع مردم به معنی مشارکت مردم در اقتصاد بوده است قرار دادیم.

رقیب تولید، سفته‌بازی و دلالی است

* در همین امسال که سال جهش تولید است و باید کار تولید را پیگیری کنیم نگاه کنید ببینید چرا تولید اتفاق نمی‌افتد؟ رقیبی که در مقابل تولید رقابت می‌کند سفته‌بازی، دلالی، بازار طلا بازار ارز و این‌ها است.

* در همه دنیا مسکن و خودرو یک کالای مصرفی است، اما در کشور ما کالای سرمایه شده است پس آن تحولی که در حوزه سازمان دهی مالیات گفتیم اینجا است.

کاسب جزء در این شرایط سخت مالیات می‌دهد، اما سوداگران مالیات نمی‌دهند

* یک کاسب جزء و یک جوانی که در زیر راه پله یک کار خدماتی و تولیدی کوچک را شروع کرده در این شرایط سخت باید مالیات دهد، اما از کسی که ده‌ها و صد‌ها خانه خالی دارد و با این کار سوداگری انجام می‌دهد و یا در حوزه مسائل ارزی است، مالیات نمی‌گیریم برای همین است که ما روز یکشنبه دو فوریت طرح مربوط به مالیات بر خانه‌های خالی را تصویب کردیم و فردا با حضور شورای نگهبان در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و اگر تصویب شد دولت محترم هم آن را اجرا کند.

*{ در مورد موضوع اشتغال}: در بحث اشتغال و تولید ظرفیت‌های بزرگی داریم همین بازار بورس را نگاه کنید؛ حجم نقدینگی را که در بورس می‌آید باید به سمت پروژه‌های بزرگ در پتروشیمی‌ها، معادن و فلزات سوق دهید؛ این‌ها بخش‌هایی است که برای ما آورده دارند و برای ما شغل، درآمد ارزی و ثبات اقتصادی می‌آورد.

*{ در پاسخ به این پرسش که بخشی از کارشناسان معتقدند که نقدینگی بورس به سمت تولید واقعی نمی‌رود و مجلس چه اقداماتی قرار است برای رفتن به سمت تولید واقعی انجام دهد؟ }: معتقدم اینکه نقدینگی از حوزه بانک و بانکداری سرمایه‌ها و نقدینگی سرگردان از بازار پولی به سمت بازار سرمایه رفته است کار خوبی بود که اتفاق افتاد.

به بورس و فرابورس  عمق ببخشیم

*{ با اشاره به اینکه حجم بالای نقدینگی به سمت بورس میرود که  یک امتیاز بزرگ است}: ما حتماً باید این اقدام را تقویت کنیم، اما تقویت آن این است که به بورس و فرابورس  عمق ببخشیم.

*{ در مورد عمق بخشی به بازار بورس }: این یعنی که دولت ظرفیت‌ها و دارایی‌های خود را که شرایط لازم را دارند آن‌ها را وارد بورس کند که پول مردم وقتی به بورس می‌رود در شرکت‌های قرار گیرد.

مجلس بر ظرفیت شرکت‌هایی که به بورس می‌آیند نظارت می‌کند

*: حتماً مجلس یکی از کارهایش نظارت دقیق است که شرکت‌هایی در بورس بیاید که ظرفیت این کار را داشته باشند؛ وقتی نقدینگی به اینجا می‌آید باید کاری کنیم که سود سهام آن‌ها صرف سرمایه گذاری برای خود شود. این نقدینگی به سمت پروژه‌های نیمه تمام که حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است و حوزه معادن برود. باید این نقدینگی را به سمت آن‌ها ببریم، اما اگر خدای نکرده این نقدینگی در درون خود بورس برود یک ضرر بزرگ است.

*{با طرح این پرسش که چگونه می‌توانیم عقب ماندگی را جبران کنیم}: این فرصت‌ها پیش روی ما است. ما در مجلس شورای اسلامی مصمم هستیم که کمک و نظارت کنیم و قانونی که دولت نیاز دارد برایش تصویب کنیم و نظارت دقیق خود را داشته باشیم تا این اتفاقات بیفتد.

ریشه مشخص نبودن جامعه هدف دقیق مستضعفین و محرومین

*{ در مورد اصلاح ساختار در کشور}: آن بحث هوشمندسازی یعنی توجه به این موضوع، یعنی باید یک یکپارچگی در اطلاعات داشته باشیم و این‌ها باید به صورت شبکه به هم متصل شوند. یکی از مشکلات ما عدم همین کار است این‌ها جزیره جزیره شده‌اند. نداشتن جامعه هدف دقیق مستضعفین و محرومین به همین دلیل است.  

نمی‌شود دیوان محاسبات یکسال بعد گزارش دهد که این پول در جای خود هزینه نشده یا شده است

* نمی‌شود دیوان محاسبات یک سال بعد بیاید گزارش دهد که این پول در جای خود هزینه نشده یا شده است،  آن چهار رویکردی که گفتم باید هم در درون مجلس باشد هم در بیرون مجلس.

*{با اشاره به جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا}: نسبت به نابسامانی در بازار ارز اشکالاتی است، در همان جلسه مطرح شد که به جمع‌بندی خوبی رسیدیم قرار شد دولت در کوتاهترین زمان یعنی در چند روز آینده این کار انجام شود و هر دو قوا با هم اتفاق نظر داشتیم که در خدمت دولت باشیم که این کار کارشناسی که دارد انجام می‌شود انجام شود، اگر آن را اجرایی کنیم می‌توانیم ثبات را در بازار ارز داشته باشیم.

*{ با اشاره به اینکه در بخشی از نابسامانی ارزی یک بی انضباطی وجود دارد}: عمده صادر کنندگان ارز خود را وارد کرده‌اند، اما یک بخشی از کسانی که صادرات انجام دادند ارز خود را نیاورده اند؛ این‌ها هم به خود و هم به جامعه ظلم کردند که باید با پیگیری، این کار را انجام دهند.

* بخشی از ارز‌هایی که به کشور نیامده است و در کشور‌های خارجی معطل است مربوط به بهای کالا‌های صادر شده است؛ ارز‌هایی که در کشور کره داریم طبق نظر دولتمردان توانسته‌ایم با توافقات صورت گرفته با آن‌ها بخشی از این ارز‌ها را با خرید کالا و بخشی را هم به صورت ارزی به کشور بیاوریم.

* اگر اساس کار را تولید قرار دهیم و نقدینگی را در مسیر تولید داشته باشیم ارزش ریال را بالا خواهیم برد و در آن صورت قیمت ارز پایین خواهد آمد. در حوزه قانون‌گذاری مسکن که کار مجلس است اقداماتی صورت گرفته البته دولت هم کار‌های اجرایی آن را بر عهده دارد.

با طرح مالیات بر خانه‌های خالی کرایه خانه کاهش یافته و قیمت مسکن نزولی می‌شود

*{ با اشاره به طرح دوفوریتی اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی}: نرخ مالیات را برای خانه‌های خالی و به ویژه برای سوداگران افزایش خواهیم داد به‌گونه‌ای که در این طرح دو فوریتی نرخ‌گذاری شده عملا داشتن خانه خالی مقرون به صرفه نیست و حتما باید در این باره کار دیگری را انجام دهند؛ با این کار قطعا قیمت کرایه خانه کاهش پیدا کرده و نرخ مسکن هم نزولی خواهد شد.

* در تولید مسکن بایستی عرضه و تقاضا وجود داشته باشد این در حالی است که ما شاهد آن هستیم که رئیس‌جمهور به صراحت اعلام کرد تأخیر و عقب‌ماندگی در تولید مسکن در کشور داشته‌ایم.

* همه حقوق برخی از مستضعفان پاسخگوی اجاره بهای یک ماه آن‌ها نیست. این در حالی است که امروز بین ۵۰ تا ۵۵ درصد قیمت هر خانه مربوط به زمین است لذا دولت باید به جای مدیریت در ساخت و ساز مسکن، امکانات زمین را در اختیار بگذارد و اجازه دهد نقدینگی در جامعه به ساخت و ساز مسکن برده شود.

* ما باید به سمتی برویم که فرآیند تولید مسکن را بهینه کنیم و به همین دلیل دانش فنی تولید بومی مسکن هم مهم است.

* یکی از مجموعه‌ها با ۳۰۰ هزار میلیارد تومان قرار است با دانش بومی تولید مسکن، ۶ هزار خانه را بسازد که البته در این دانش هم در ساخت و ساز سرعت پیدا خواهد شد و هم کیفیت زیادتر شده و هم مصرف مصالح کم شده و هم استاندارد‌های زلزله، سرمایش، گرمایش، روشنایی، معماری و نمای اسلامی رعایت خواهد شد.

* مدیریت و توجه و باورپذیری بسیار مهم است و بایستی پیشرفت در کشور در دهه پیشرفت و عدالت که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند، صورت گیرد.

*{ با اشاره به اینکه «ما نباید به کسی بگوییم اقدام کند، بلکه خود باید اقدام کنیم» }: از روزی که کمیسیون‌های مجلس شکل گرفتند به موضوع مسکن ورود کردیم هر چند که برخی‌ها در بیرون مجلس می‌گفتند مجلس به دنبال حاشیه‌سازی است و کاری نمی‌کند، اما این حرف‌شان نادرست است.  اولین طرح دو فوریتی مجلس یازدهم درباره مسکن بود. ضمن اینکه طرح جا ماندگان سهام عدالت هم از دیگر کار‌های این مجلس بود.

مردم امروز منتظر عمل ما هستند و دیگر حرف را قبول ندارند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم امروز منتظر عمل ما هستند و دیگر حرف را قبول ندارند. مردم و مقام معظم رهبری باید از ما مطالبه کنند و وظیفه ما هم پاسخگویی است.

*{ درباره راهبرد مجلس یازدهم در مواجه با آمریکا}: دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی روشن است و از ۱۰۰ سال قبل تا امروز و در مقاطع مختلف این دشمنی را نشان می‌دهد.

* از زمان پیروزی انقلاب اسلامی که ما روحیه استقلال‌طلبی و ظلم‌ستیزی را داشته و دست آمریکایی‌ها را با این انقلاب کوتاه کردیم، چون آن‌ها به دنبال مواجه با جمهوری اسلامی بودند.  در بخش‌های نظامی و امنیتی به دلیل مشارکت مردم و اعتماد به مردم تولید قدرت را داشتیم و هر جا به مردم اعتماد کردیم قدرت به وجود آمده است.

* مجلس درباره زیاده‌خواهی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پس از قطعنامه اخیر آن‌ها موضع‌گیری محکمی داشت. به همین دلیل از دولت خواستیم که مقابل این زیاده‌خواهی ایستادگی کند.

*{ با اشاره به اینکه مجلس برای حرکت تولید در کشور به دنبال ارتقاء اقتصاد است}: طبق فرمایش رهبر انقلاب باید با کار، کار و کار مقابل آمریکا ایستادگی کنیم. البته قدرتمند بودن عرصه‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها اقتصاد است؛ باید قدرت نظامی داشته باشیم، اما قدرت اقتصادی هم باید داشته باشیم.

* آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی به کشور‌های منطقه و حتی چین فشار می‌آورد و هر جا که منافع سیاسی‌اش را به دست نمی‌آورد از تحریم اقتصادی استفاده می‌کند.  شهید سلیمانی در ۲۰ سال اخیر و با مشارکت مردمی در منطقه مقابل هژمونی آمریکا ایستادگی کرد.

*{ درباره مهمترین ویژگی‌های سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی}: من قریب به ۳۷ ـ ۳۸ سال با شهید سلیمانی رفیق بوده و با او زندگی کردم و هیچگاه از دوستان خود از اوایل انقلاب تا کنون کسی را که دارای سابقه مجاهدت شبیه شهید سلیمانی باشد را ندیدم.

* شهید سلیمانی ۴۰ سال بی‌وقفه مجاهدت کرد و او از زمان زندگی در روستا تا لحظه شهادتش مجاهدت داشت این در حالی است که خیلی از ما‌ها بعد از جنگ کار‌های دیگری کردیم.  شهید سلیمانی به ترازی از معرفت و اخلاص رسید که مردم فقط نمونه‌هایی از آن را دیدند.

در غضب سردار سلیمانی هم مهربانی وجود داشت

* شهید سلیمانی وقتی غضب می‌کرد در غضب او هم مهربانی وجود داشت،  شهید سلیمانی فردی قاطع و مقتدر بود که در اوج قدرتش گذشت هم می‌کرد.

* شهید سلیمانی ۲۰ سال مقابل آمریکا در منطقه ایستادگی کرد که البته این کار او به ویژگی‌هایش باز می‌گردد؛ او عمیقا به سنت الهی باور داشت و با حداقل امکانات مقابل داعش و آمریکا ایستادگی کرد و به همین دلیل، استکبار او را حذف کرد، ولی با جسارت، تدبیر، روحیه و مکتب او چه می‌کنند؟

* شهید سلیمانی وقتی مبارزه می‌کرد و به شرایط سخت می‌رسید هیچگاه ناامید نبود.

* ‌وقتی از بسته اقتصادی برای مردم حرف می‌زنیم و رویکرد مردمی داریم و می‌گوییم ناامید نباشید و مشکلات را حل خواهیم کرد به همین دلیل است.

* شهید سلیمانی، فاطمیون، زینبیون و ... را بر اساس مشارکت مردم برای مقابله با استکبار راه‌اندازی کرد. او مردم را داشت و به انقلاب و فرهنگ اهل بیت اعتقاد کامل داشت و ما هم بایستی این فرهنگ و مکتب را دنبال کنیم.

قول می‌دهیم که دغدغه‌ای جز خدمت به ملت نداشته باشیم 

* من به ملت عرض می‌کنم که شما که به ما اعتماد کردید و با رأ‌ی‌تان منت سر ما گذاشتید و ما را به عنوان خدمت‌گزار انتخاب کردید. به شما قول می‌دهیم که دغدغه‌ای جز خدمت به شما نداشته باشیم و این را برای خود افتخار می‌دانیم که مخصوصا برای محرومین و مستضعفان کار کنیم.

محرومان صاحبان اصلی انقلاب هستند و ان‌شاءالله مجلس در اقصی‌نقاط کشور با استفاده از نمایندگانش بتواند به مردم خدمت کند و امیدوارم با دعای مردم و تلاش‌مان  بر مشکلات فائق آییم.

فارس/
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: