bazarnews

کد خبر: ۷۳۴۷۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶
پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اعلام شناسایی فردی با مالکیت ۱۹۵ واحد در تهران و نهادی با یکهزار واحد، گفت: کسانی که احتکار و سوداگری می‌کنند، دو راه پیش رو دارند، یا باید واحد‌های خود را به بازار عرضه کنند و مالیات نپردازند یا چنانچه تمایل به عرضه واحدهایشان ندارند، باید مالیات آن را بپردازند.
اصلانی در یک برنامه تلویزیونی با موضوع شناسایی مالکان با بیش از ۹۰ واحد مسکونی در تهران، با تاکید بر اینکه، واحدهای خالی به تفکیک استان در حال شناسایی است، گفت: شناسایی خانه‌های خالی و مالکیت در تهران و استان‌ها در حال انجام است. به عنوان نمونه در تهران مالکی حقیقی با ۱۹۵ واحد و نهادی با یکهزار واحد، شناسایی شده است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در خصوص آخرین وضعیت بهره‌برداری از سامانه املاک و اسکان، توضیح داد: سامانه راه‌اندازی شده است. به دنبال فرصتی مناسب هستیم تا بعد از عبور از بحران کرونا، عملیات اجرایی آن را آغاز کرده و در آیینی، عملکرد و ویژگی‌های سامانه و خروجی‌هایی که از سامانه به دست می‌آید را برای مردم تشریح کنیم. اصلانی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی، هم‌اکنون از سامانه استفاده می‌کند. وی با تاکید بر اینکه احتکار و سوداگری مسکن مساله‌ای است که راهکار آن اخذ مالیات است، گفت: احتکار مسکن عملی ناپسند است و با آن برخورد می‌شود. معتقدیم خانه خالی نباید وجود داشته باشد و باید خانه‌های خالی به بازار مسکن عرضه شود. اصلانی تاکید کرد: کسانی که احتکار و سوداگری می‌کنند دو راه پیش رو دارند. یا باید واحدهای خود را به بازار عرضه کنند و مالیات نپردازند یا چنانچه تمایل به عرضه واحدهایشان را ندارند، مالیات آن را بپردازند. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در پاسخ به اینکه به رغم ارایه کد رهگیری در زمان نقل و انتقال، چرا تاکنون صاحبان مالکان خانه‌های خالی شناسایی نشدند؟ گفت: دیوان عدالت اداری در مقطعی الزام کد رهگیری را برداشت. در عین حال، کد رهگیری معاملات جدید را نشان می‌دهد و در خصوص معاملاتی که در گذشته انجام شده این کد، وجود نداشت. به همین منظور لازم بوده تا مجموعه‌ای از پایگاه داده‌های اطلاعاتی که نشان‌دهنده وضعیت مالکیت، استفاده از خدمات شهری، و سکونت افراد است، بررسی شوند. وی تصریح کرد: پایگاه داده‌ای کد رهگیری باید ورودی‌اش در سامانه املاک و اسکان بیاید و سامانه بتواند پالایش کرده و خانه‌های خالی را شناسایی کند.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: