bazarnews

کد خبر: ۹۱۸۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
مدیر جهاد کشاورزی شیراز از انتظار افزایش تولید ۲۰ درصدی در مزارع طرح گندم بنیان این شهرستان خبر داد و گفت: در اولین سال اجرای این طرح در شهرستان شیراز یک هزار هکتار از مزارع گندم به اجرای آن اختصاص دارد.

ذبیح الله سیروسی با تاکید بر اینکه افزایش تولید تا ۳۰ درصد نیز در طرح گندم بنیان مد نظر است، عنوان کرد: امیدواریم مزارع گندم بنیان این شهرستان میانگین عملکرد ۶۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار را پشت سر بگذارند.

به گزارش ایسنا به نقل از جهادکشاورزی شیراز، میانگین عملکرد مزارع گندم آبی شهرستان شیراز در سال زراعی گذشته ۵۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار بوده که در مزارع طرح گندم بنیان با توجه به اقدامات انجام شده بهبود بیش از یک هزار کیلوگرمی در هر هکتار پیش بینی می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: با اجرای این طرح با آب کمتر، تولید بیشتری حاصل می‌شود و ضمن ایجاد باور در کشاورز، کاهش هزینه‌های تولید، افزایش درآمد کشاورز و بهبود معیشت نیز حاصل می‌شود.

سیروسی با اشاره به اینکه در نظام زراعی گندم بنیان افزایش عملکرد محصول با انجام یک سلسله اقدامات فنی میسر می‌شود، افزود: اقدامات به زراعی از جمله تغییر الگوی کاشت مانند کشت روی پشته‌های بلند با تامین یک دستگاه کشت به صورت امانی، کشت در کف جوی، تخصیص کودهای ویژه مزارع نمایشی و انجام آزمون‌های خاک مزارع از جمله کارهای ویژه انجام شده در مزارع گندم بنیان شهرستان شیراز است.

او با تاکید بر نظارت مستمر کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز بر مزارع گندم و مدیریت آن‌ها خصوصا در طرح گندم بنیان اضافه کرد: به منظور ترویج و آشنایی کشاورزان با نظام زراعی گندم بنیان چهار مزرعه به عنوان سایت الگویی در سه دهستان این شهرستان راه اندازی و اقدامات به زراعی و به نژادی در آن‌ها به خوبی انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شیراز اظهار کرد: امیدواریم با موفقیت این طرح در کشت جاری و مشاهده عینی افزایش عملکردهای مورد انتظار پس از برداشت، در سنوات آینده سطوح طرح گندم بنیان در شهرستان شیراز افزایش چشمگیر داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در سال زراعی جاری بیش از ۱۰ هزار و ۶۷۰ هکتار از اراضی شهرستان شیراز به کشت گندم آبی اختصاص دارد که پیش‌بینی می‌شود عملیات برداشت از این مزارع از اواخر خرداد ماه آغاز و با احتساب میزان خسارت خشکسالی احتمالی، بیش از ۴۲ هزار تن محصول گندم تولید شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: