bazarnews

کد خبر: ۹۱۹۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه سوش غالب در کشور ما الان ویروس کرونای انگلیسی است، از آغاز تعطیلی ۱۰ روزه برخی مشاغل در شهر‌های قرمز، نانرجی و زرد کرونا خبر داد.

علیرضا رئیسی صبح امروز در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه همه استان‌ها با موج سنگین ابتلا به کرونا مواجه هستند، اظهار کرد: مراجعین بسیار زیاد است و بیمارستان‌ها شلوغ شده است؛ استان‌هایی داریم که تازه از موج قبلی رها شده بودند اما درگیر موج جدید شده‌اند که عوامل متعددی عامل شکل گیری این موج جدید است.

وی افزود: خریدهای شب عید، دورهمی‌ها و دید و بازدیدها و افت در شاخص رعایت پروتکل‌ها در کشور به زیر 60 درصد، باعث شکل گرفتن موج جدید کرونا شده است؛ عیددیدنی‌ها، رستوران و کافه و مهمانی رفتن‌ها و مراسم عروسی و عزاداری در تعطیلات نوروز نیز از عوامل دیگر شکل گرفتن موج جدید کروناست.

رئیسی ادامه داد: یک عامل دیگر، وجود ویروس جهش یافته انگلیسی است که سوش غالب در کشور ما الان ویروس کرونای انگلیسی است و الگو و مدلی که استان‌ها درگیر کرونا می‌شوند موید این مسئله است.

وی با بیان این‌که در 12 استان شیب تند کرونا را داریم، تصریح کرد: اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی و شمالی، زنجان، آذربایجان شرقی، فارس، کرمان، لرستان، همدان، مرکزی و قم دارای شیب تند بیماری هستند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: در برخی دیگر از استان‌ها شیب خیلی تند نیست اما وارد موج چهارم شد‌ه‌اند. ایلام، البرز، آذربایجان غربی، سمنان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و قزوین شیب تند ابتلا به کرونا را دارن استان‌هایی نیز داریم که موج جدید بیماری را با گونه جهش یافته انگلیسی تجربه می‌کنند که این استان‌ها گیلان، مازندران و خوزستان هستند.

رئیسی با بیان این‌که چهار استان در ابتدای موج جدید کرونا هستند و با رعایت شدیدتر پروتکل‌ها شاید بتوان درگیری را در این استان‌ها کاهش داد، گفت: این استانها شامل یزد، کهگیلویه و بویر احمد، سیستان و بلوچستان و گلستان است. استان هرمزگان هم به همین شکل در ابتدای یک موج است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: 257 شهر قرمز، 129 شهر نارنجی و 51 شهر زرد و 11 شهر آبی داریم و رعایت پروتکل‌ها به 56 درصد رسیده است؛ از امروز به مدت 10 روز طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها با توجه به رنگ‌بندی‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی و زرد اعمال خواهد شد. در شهرهای قرمز به جز مشاغل گروه یک بقیه مشاغل تعطیل هستند، در شهرهای نارنجی مشاغل گروه شغلی سه و چهار و در شهرهای زرد گروه شغلی چهار تعطیل است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان این‌که در این مرحله از اپیدمی مهم‌ترین کار، پرهیز از حضور در جمع است، هشدار داد: احتمال انتقال بیماری در اماکنی که تهویه نامناسب دارند بسیار بالاست و رستوران‌ها می‌توانند باعث انتقال کرونا شوند.

وی با بیان این‌که ممکن است یک فرد با علائم خفیف وارد مهمانی شود اما بیش از 20 نفر را به کرونا مبتلا کند، اظهار امیدواری کرد که با رعایت دقیق پروتکل‌ها میزان ابتلا و مرگ و میر را کاهش دهیم.

تسنیم/

برچسب ها: تعطیلی ، رئیسی ، کرونا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: