bazarnews

کد خبر: ۹۲۱۸۰
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
موج جدید بیماری کرونا اغلب شهرستان‌های کشور را درنوردیده است؛ افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کشور، نگرانی مقامات بهداشتی را برانگیخته و فعالیت برخی مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی کشور ممنوع اعلام شده است.

افزایش تعداد شهرهای قرمز پس از انجام سفرهای نوروزی، نگرانی وزارت بهداشت را بیش از پیش کرده است؛ سعید نمکی، پیک چهارم کرونا را یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های تاریخ کشور خوانده و با انتقاد غیرمستقیم از تصمیمات ستاد مقابله با کرونا به ریاست رئیس جمهور در ایام نوروز، گفته است: «اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای جهش‌یافته گیر نمی‌افتادیم.»

تعداد شهرهای قرمز کرونا در نقشه رنگ‌بندی شهرهای کشور به 295 شهر قرمز افزایش یافت؛ هم‌اکنون 99 نارنجی، 45 زرد ‌و تنها 9 شهرستان در وضعیت آبی هستند.

برای دیدن فهرست رنگ‌بندی شهرهای کشور اینجا کلیک کنید.

وضعیت کرونا در کشور: قرمز مایل به سیاه!

وزیر بهداشت گفت: الآن اکثر نقاط قرمز است و برآورد ما این است این نقشه به‌سمت قرمزتر شدن و حتی به‌سمت سیاه شدن خواهد رفت و هفته آینده شاهد خیز سنگین‌تر بیماری کرونا خواهیم بود.

تهران قرمزپوش شد

وضعیت تمام شهرستان‌های استان تهران قرمز شده و انوشیروان محسنی بندپی اظهار کرده است: ظرفیت بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان تهران 6 هزار و 691 نفر است که این ظرفیت پر شده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران ضمن درخواست تعطیلی ادارات و بخش‌های خصوصی، گفته است: با وجود اعلام کردن وضعیت قرمز در تهران، روزانه بیش از 800 هزار نفر از مترو استفاده کرده‌اند!

کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , پروتکل های بهداشتی ,

اجرای طرح ترافیک با وجود شلوغی حمل و نقل عمومی

با وجود ابراز نگرانی مقامات بهداشتی از وضعیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی، طرح ترافیک در پایتخت اجرا می‌شود که این مسئله بار ناوگان حمل‌ونقل عمومی را افزایش می‌دهد.

صعود کرونا در کشور

نمودار روند بستری روزانه در کل کشور به‌ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در تصویر زیر آمده است؛ همان‌طور که مشاهده می‌شود، از اوایل فروردین ماه سال جاری، نمودار بستری با شیب تندی رو به صعود است.

کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , پروتکل های بهداشتی ,

کرونای انگلیسی، ویروس غالب در کشور

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه "سوش غالب در کشور ما الآن ویروس کرونای انگلیسی است"، هشدار داد که میزان رعایت پروتکل‌ها به 56 درصد رسیده است که درصد پایینی است.

روند بستری کرونا در یک ماه گذشته در استانهای کشور در نمودارهای زیر قابل مشاهده و دارای شیب تند صعودی است.

کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , پروتکل های بهداشتی ,

محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی کشور 

از روز شنبه (21 فروردین) به‌مدت 10 روز، فعالیت برخی مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی با محدودیت روبه‌روست.

برابر مصوبات ستاد مقابله با کرونا، مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع و مشمول جریمه است.

جریمه ورود خودروهای شخصی با پلاک‌های غیربومی به شهرهای قرمز، یک‌میلیون تومان و به شهرهای نارنجی، 500هزار تومان است.

تردد خودروهای شخصی از ساعت 22 شب تا 3 بامداد در تمام شهرهای کشور ممنوع و مشمول جریمه 200هزار تومانی است.

در شهرهایی که در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، از زمان اعلام وضعیت قرمز، به‌مدت 10 روز، مشاغل گروه 2، 3 و 4 تعطیل خواهند بود و تنها مشاغل سطح یک مجاز به فعالیت خواهند بود. در شهرهای نارنجی مشاغل گروه سه و چهار تعطیل خواهند بود. در شهرهای با وضعیت زرد، تنها فعالیت مشاغل سطح 4 ممنوع است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: