bazarnews

کد خبر: ۹۲۳۴۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴
محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر بازار سرمایه نبود دولت ناچار به افزایش پایه پولی می‌شد.

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس در کلاب هاوس گفتگویی داشته که خلاصه آن در زیر آمده است:

ـ به دلیل حضور گسترده مردم، بازار سرمایه به یک موضوع ملی تبدیل شده و هم اکنون بیش از ۵۷میلیون کد سهامداری داریم. بیش از ۹۰ درصد جمعیت کشور به نوعی با بازار سرمایه مرتبط هستند.

 

ت در سال ۹۹ بورس رکوردهایی بر جای گذاشت که بیش از ۶۸۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد کشور بود. بازار سرمایه سال گذشته با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود و امروز در جایگاهی قرار دارد که از یک بازار محدود به یک موضوع مهم و با اهمیت در اقتصاد کشور تبدیل شده است.

ـ استفاده از ابزار ریپو و بازخرید از دیگر ابزاری است که قصد استفاده داریم که شرکت ها از مازاد منابع خودشون بهترین استفاده را کنند. دستورالعمل کارگزاری‌ها نیازمند اصلاح بود که گام اول آن انجام شده است.

ـ در خصوص قیمت‌گذاری در جلسات گذشته نیز همیشه عنوان کرده‌ام و حال نیز تاکید می‌کنم که بازار سرمایه امروز یک موضوع ملی شده است. مردم در این بازار فعالیت دارند

کسی حق ندارد با قیمت گذاری حقوق سرمایه‌گذار را تحت تاثیر قرار دهد. باید فضای تولید به نحوی باشد که سرمایه‌گذاری از توجیه پذیری برخوردار باشد. نباید به بازار سهام ضربه وارد کنیم قیمت گذاری برای تولید و سرمایه‌گذاری با شعار سال، اهداف کشور و با برنامه‌های توسعه‌ای هماهنگی ندارد.

ـ ما در سازمان بورس با عنوان سازمانی که وظیفه و اولویت اصلی آن دفاع از حقوق سهامدار است، از آن دفاع می‌کنیم. قیمت گذاری‌ها هم برای اقتصاد سم است و هم برای سهامدار و هم برای کل جامعه و با این امر مخالفت خواهیم کرد. یکی از برنامه هایی که مطالعات آن در حال انجام است قراردادهای ریپو است که برای استفاده شرکت ها از منابع مالی اضافه یکدیگر است.

ـ این مساله سبب افزایش کارایی دارایی شرکت ها در پورتفوی آنهاست.ضمن این که بازار بدهی نیز به کمک بازار سرمایه می‌آید. سال گذشته ۲۲۰هزار میلیارد تومان اوراق در بازار منتشر شد که ۱۸۰هزارمیلیارد تومان متعلق به دولت و مابقی مربوط به شرکت‌ها بود که ۴۰۰درصد رشد اوراق شرکتی بود اولویت نیز با اوراق شرکت‌های بازار است. در مورد مصوبه انتشار اوراق هم انتشار کنونی در حد درخواست شرکت‌ها در آن جلسه بود و شرکت‌های جدیدی طرح درخواست می‌کنند و از پتانسیل‌های درون بازار برای جذب اوراق استفاده می‌کنیم.

ـ قیمت‌گذاری دستوری برای اقتصاد و صنعت سم هستند و تا جایی که بتوانیم با اینها مقابله خواهیم کرد. بازارسرمایه ناجی اقتصاد در سال گذشته بوده است. به علاوه از وظایف دولت است که از بازار سرمایه حمایت کند.

ـ در مورد انتشار اوراق تصمیم بر این بود که مانع انتشار اوراق برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری برداشته شود. سازمان بورس هم نظارت می‌کند تا این مبلغ صرف خرید سهام شود.

ـ با این تفاسیر انتظار می‌رود که انتشار اوراق از ۲۴ هزارمیلیارد تومان فراتر رود. حجم تامین مالی انجام شده از بازارسرمایه، سهم دولت بسیار زیاد است.

ـ اما در مقایسه با سال‌های گذشته، انتشار اوراق به ۳۶ هزارمیلیاردتومان رسیده است. یکی از فرایندهایی که باید بررسی و بازنگری شود، موضوع افزایش سرمایه شرکت‌ها است و می‌توان این فرایند را تسریع داد.

برچسب ها: بورس ، تورم ، بازارنیوز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
0
0
فقط یه احمق چنین نطری میده.... منظور شما از بورس سرمایه ها و پس اندازهای شهروندان ایرانی است نه بورس... حیف نان واقعا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: