bazarnews

کد خبر: ۹۲۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹
رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از ارائه واکسن برکت تا پایان خرداد ماه خبر داد.

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خیلی غیر محتمل است که یک واکسن بتواند بعد از شروع فاز یک زودتر از ۴ یا ۵ ماه به بازار ورود پیدا کند.

او با بیان اینکه این موضوع برای تمام واکسن‌ها صدق پیدا می‌کند افزود: همه مجریان امر قول داده اند تا آخر ماه خرداد واکسن را ارائه دهند، اما این به معنای تولید واکسن نیست، ابتکار عمل خوبی صورت گرفته تا برای واکسن تولید گرفته مجوز صادر شود، اما مجوز بعد از پایان فاز ۳ صادر می‌شود.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در حال حاضر واکسن برکت جلوتر است و آخر خرداد ماه ارائه می‌شود، واکسن غیر فعال وزارت دفاع به نام فخرا حداقل تا ۶ ماه باید مراحل خود را طی کند و امید می‌رود که در شهریورماه به بازار برسد، واکسن رازی هم در همین فاصله زمانی می‌رسد؛ لذا واکسن‌های داخلی به جز یک مورد بقیه در شهریور ارائه می‌شود.

قانعی با اشاره به اینکه امروز کمیته اخلاق مجوز واکسن پاستور را صادر کرد گفت: از ابتدا تا انتهای مراحل تولید را خودمان انجام می‌دهیم که سه مورد مجوز گرفته است، دو مورد ویروس غیر فعال داریم که مربوط به واکسن برکت و فخرا است، همچنین ویروس نوترکیب دیگری داریم که مربوط به انستیتو رازی می‌شود لذا این سه واکسن از اساس داخلی هستند.

او با اشاره به اینکه یک کار مشترک با اسپوتنیک داریم که ۴ میلیون دز بنا شده است تا برای ما تولید کند ادامه داد: در این باره یک شرکت داخلی طرف حساب است و باید این کار را انجام دهد، یک واکسن مشترک با کوبا داریم که تا ۳ میلیون دز می‌تواند تا شهریور ارائه بدهد، یک واکسن دیگری هم به صورت مشترک با ژاپن داریم که هنوز مراحل لازم را طی نکرده است

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: این‌ها واکسن‌های مشترک ایران با سایر کشور‌ها است، این واکسن‌های مشترک زودتر می‌تواند در ایران مسیر خود را طی کنند و به بازار بیایند، در مجموع تا شهریور با ۷ واکسن سر و کار داریم که برخی از آن‌ها مانند برکت زودتر به بازار ورود پیدا می‌کند.

قانعی تصریح کرد: ما یک سبد واکسن و یک آغاز واکسیناسیون را خواهیم داشت که از برکت که تولید داخلی است کار انجام می‌شود و سایر واکسن‌ها وارداتی هستند و لذا این موضوع تا اوایل مهر ماه طول خواهد کشید که در آن زمان ۷ واکسن را خواهیم داشت.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: تا پایان سال یک واکسن نوترکیب دیگر، تولید داخل به نام بقیه الله را خواهیم داشت لذا این واکسن هم تا مهرماه می‌تواند وارد عرصه شود، بنابراین یک سبد نوترکیب و یک سبد ویروس غیر فعال با پایه ویروسی را خواهیم داشت که ترکیبی از تولید داخل و تولید مشترک هستند.

قانعی بیان کرد: بعد از مهرماه بحث تامین واکسن اسپوتنیک را داریم که ۶۰ میلیون دز تهیه شده است که می‌تواند کمک کننده باشد، در پاییز چالش مربوط به واکسن را نخواهیم داشت، همچنین در اسفندماه بحران مربوط به کرونا را با واکسیناسیون تا حد زیادی حل خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه دارو به محض اینکه رونمایی می‌شود از فردای آن روز مردم در بازار می‌توانند اقدام به تهیه کنند افزود:، اما در خصوص واکسن اینچنین نیست، واکسن پیچیدگی‌های زیادی دارد.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: فاز ۳ برای ۱۰ هزار نفر دیده می‌شود، اولین واکسنی که بسیار در اذهان درخشید واکسن آسترازنکا بود، ولی وقتی مسیر واکسیناسیون طی شد احتمال آمبولی دیده شد، ولی عوارض در صد نفر و در هزار نفر دیده نمی‌شود، تا واکسیناسیون به چندین ده هزار نرسد نمی‌توانیم قضاوت نهایی را داشته باشیم که واکسن ما نسبت به بقیه چگونه است.

قانعی با اشاره به اینکه اگر اضطرار نبود تمام واکسن‌های تولید داخل و دنیا باید یک سال دیگر صبر می‌کردند و بعد اجازه ورود به بازار را به دست می‌آوردند اظهار کرد: آنچه را قرار بود که ما انجام دهیم تا مهرماه انجام خواهیم داد، کشوری با جمعیت ایران حداقل ۱۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز دارد که بتواند واکسیناسیون را انجام دهد، در کدام کشور چنین چیزی به جز آن‌هایی که تولید کننده و صاحب ثروت بودند صورت گرفته است.

او تصریح کرد: ایران برای دریافت واکسن از کواکس به موقع اقدام کرد، ولی در حق ایران ظلم شده است، اگر ایران بخواهد واکسیناسیون را در حد وسیع انجام دهد چاره‌ای جز متکی بودن به خود ندارد، گروهی از سال گذشته قصد کردند که واکسن تولید داخل داشته باشیم لذا آثار واکسن‌ها در اسفندماه دیده می‌شود.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: تولیدکنندگان واکسن وقتی می‌بینند که در واکسن کمبود صورت می‌گیرد، ذخیره یک ساله را در پیش می‌گیرند، تا به بحران بعدی نخورند، یعنی وقتی جمعیت را ایمن کردند این ایمنی باید تداوم پیدا کند، دو تا سه سال متوالی حتماً باید واکسن کرونا دریافت شود، اینکه دو دزد باشد و یا اینکه سه دوز به یکباره تقاضای واکسن را جابه جا می‌کند، یک جنگی در میان است تا تصاحب بیشتری صورت گیرد.

قانعی ادامه داد: ممکن است کارایی یکی از واکسن‌ها زیر سوال برود، همان چیزی که در اروپا دیدیم اول اسپوتنیک را کنار زدند و بعد به این واکسن به عنوان واکسن اول رو آوردند، آثار تدابیر صورت گرفته در مهرماه مشخص می‌شود، زیرا انواع پلتفرم‌ها به اندازه نیاز کشور تولید خواهد شد.

او افزود: وقتی صحبت از انتقال زباله بیمارستانی می‌کنیم یعنی سرنگ و تمام ابزاری که در سطل می‌اندازیم همه آلودگی ویروسی دارند، تا به امروز واکسن ایرانی آزاد نشده است تا تزریق عمومی صورت بگیرد، ممکن است یک نفر که پاکبان باشد خود را برای واکسن کاندید کرده باشد، اما عمومیت ندارد که برای پاکبان‌ها واکسن ایرانی تزریق شده باشد، واکسن یک زنجیره سرد دارد و این زنجیره سرد باید حفظ شود، حدوداً بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واکسن تزریق شده است.

قانعی اضافه کرد: هرهفته کمیته علمی تشکیل می‌شود، تقریباً تمام شواهدی که در دنیا و ایران وجود دارد بررسی می‌شود و شیوه نامه‌های تجویز مشخص می‌شود که باید به چه صورت باشد، داروی کورتون باید در بیماران کرونایی استفاده شود و جزء الزامات است، وقتی التهاب ریه شروع شد، باید داروی کورتن استفاده کرد، هیچ کس نباید اکسیژن خونش زیر ۹۰ باشد، همچنین داروی ضد انعقاد جزو الزامات است و باید استفاده شود.

او افزود: فاویپیراویر جزء پروتکل نیست و رد شده است مابقی دارو‌ها تبلیغات شرکت‌ها هستند، متاسفانه سبد دارو‌هایی که ما داریم بسیار متنوع شده لذا مبنا کمیته علمی است، در کل دارو‌های ضد ویروسی هنوز اثرشان ثابت نشده است.

بابک عشرتی اپیدمیولوژیست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه برنامه گفت: بیماری‌هایی مثل کرونا عموماً از طریق هوا منتقل می‌شوند، همه گیری‌ها از نوع همه گیری‌های طول کشنده است.

او افزود: مسئله دیگری که در این همه گیری‌ها نقش دارند رفتار مردم است، رفتار همه مردم در این ماجرا نقش بسزایی دارد، هرچه دستورالعمل‌های بهداشتی بهتر انجام شود تعداد بیماران کمتر خواهد شد و موج‌هایی با شدت کمتری را خواهیم داشت.

عشرتی بیان کرد: وقتی جمعیت در معرض حساس داشته باشیم یعنی جمعیتی که هنوز ایمنی در آن‌ها ایجاد نشده، تا وقتی این جمعیت وجود داشته باشند همچنان انتقال بیماری را داریم، تا زمانی که پوشش واکسیناسیون مناسب با سرعت مناسب را نتوانیم تامین کنیم این گرفتاری را به شکل خواهیم داشت.

اپیدمیولوژیست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: سرعت رسیدن به این موج‌ها تابع جهش‌هایی است که در ویروس به وجود می‌آید، عزیزان ما در اراک و خوزستان می‌گویند که ظرفیت بیمارستان هایشان پر شده است و ما این شرایط را تقریباً در تهران داریم، ظرفیت عادی ما پر است، ۲۰۰۰ تخت بیمارستانی را در تهران افزایش داده ایم.

او گفت: ما بیمار پشت در بیمارستان نداریم، این افزایش بیماران به صورت تدریجی است.
تا وقتی سفر و ارتباطات بین‌المللی است، باید انتظار انواع جهش‌ها و انتقال هم وجود داشته باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز گفت: هر چه شیوه نامه‌های بهداشتی بیشتر و بهتر رعایت شود تعداد بیماران کرونایی کاهش می‌یابد، ترکیه و عراق تعداد ابتلای بیشتری در مقایسه با ما به ویروس کرونا دارند، این اتفاق در کشور‌های اروپایی نیز افتاده است و کشور‌هایی که شیوه نامه‌های بهداشتی را بهتر رعایت می‌کنند همه گیری کمتری دارند، اما کشور‌هایی مانند هند که دستورالعمل‌های بهداشتی در آن‌ها کمتر رعایت می‌شود همه گیری بیشتری دارد.

عشرتی گفت: فروردین سال گذشته مردم درک خطر بیشتری از کرونا داشتند و بر این اساس موج اول به سرعت فروکش کرد، اما اکنون به دلیل طولانی شدن بحران مردم درک خطر کمتری دارند، کاهش موج کرونا به رفتار ما بستگی دارد، واکسیناسیون تازه آغاز شده است و مردم باید شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌ها را تا اخر این هفته تمدید کرده است اظهار کرد: میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ۵۸ و نیم درصد و در مقایسه با اسفند سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته، رعایت محدودیت‌های بهداشتی در چهار گروه شغلی در کل کشور ۷۰ تا ۷۴ درصد است، اما در شهر تهران کمتر از ۵۰ درصد رعایت می‌کنند.

فرهادی گفت: البته از ابتدای محدودیت‌ها رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به وسیله مشاغل در تهران از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش یافته است.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: گروه‌های یک شغلی در تهران می‌توانند فعالیت کنند، اما برخی رستوران‌ها همچنان مشتری می‌پذیرند، مسئول و مجری تعطیلی مشاغل وزارت صمت و اتاق‌های اصناف هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: واکسن ، واکسن برکت ، کرونا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: