bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۸
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد:
یک نماینده مجلس گفت: گرانی‌های سرسام آور و لحظه‌ای کالا‌های اساسی و خودو غیر قابل قبول و گویای ناتوانی وزیر صمت است.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ اردشیر مطهری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس که به عنوان مخالف وزیر صمت در مجلس شورای اسلامی صحبت کرده بود، درگفتگو با بازارنیوز، عملکرد وزیر صمت را مورد انتقاد قرار داد و گفت: نقد‌های جدی به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد است. بررسی عملکرد وزیرگویای این واقعیت است که اتفاق خاصی در این وزارت خانه رخ نداده است واین برای نمایندگان مردم قابل قبول نیست.


وی افزود: گرانی‌های سرسام آور و لحظه‌ای کالا‌های اساسی و خودو غیر قابل قبول و گویای ناتوانی وزیر صمت است.


مطهری افزایش بدون مبنای قیمت قیمت خودرو را مورد توجه قرار داد و افزود: باید به وضعیتی که خرید خودروبه بلیت‌های بخت آزمائی تبدیل نموده پایان داد.


این نماینده مجلس اضافه کرد: وزیر صمت علی رغم قول‌های که به نمایندگان و مردم داده بود، در زمینه بازار خودرو بلکه در حوزه معادن هم عملکرد خوبی نداشته که وضعیت آشفته بازار خودرومورد اعتراض مقام معظم رهبری هم واقع شد.


مطهری فرمایش رهبری را خاطر نشان کرد و افزود: مقام معظم رهبری صریحا فرمودند: کیفیت خودرو خوب نیست، مردم ناراضی‌اند درست هم می‌گویند، حق با مردم است.


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزایش قیمت‌ها را موجب فشار اقتصادی به مردم دانست و مخالفت صریح رهبری با افزایش قیمت‌ها را یاد آور شد که فرمودند: اگر با وجود فضای حمایتی از تولید داخل، به جای ارتقای کیفیت، قیمت‌ها افزایش یابد، مسئله بدی است، زیرا نتیجه همه حمایت‌های دولتی، بانکی و جلوگیری از رقابت‌های خارجی، عملاً منجر به بالا رفتن قیمت شده است.


مطهری تصادف بهبهان در استان خوزستان و اینکه ایربگ حتی یک خودرو از ۵۹ خودرو باز نشد را شاهد مثالی بر گله مندی مردم از خودرو سازان دانست و گفت: خسارت‌های مالی و جانی که مردم ما متحمل شده اند وحشتناک و قابل پیگیری است. خودرو سازان هم پول گزاف از مردم می‌گیرند و هم جان و مال مردم را ومسلم همه آنانی که در این زنجیره دخالت دارند مقصرند.


وی سخن وزیر صمت در بازدید از خودرو‌های آسیب‌دیده در حادثه بهبهان مبنی بر اینکه «خودروسازان در خصوص کیفیت و قیمت عملکرد خوبی از خود نشان نداده‌اند و خودرو‌های تولید داخل در این حوزه‌ها مردود هستند.» را ناکافی وغیر قابل قبول دانست و افزود: بخش زیادی از سوال‌هایی که از وزیر صمت از طرف نمایندگان وجود دارد و به کمیسیون صنایع ارجاع داده می‌شود، در حوزه خودرو است که مسئولیت آن با وزیر صمت است.


این نماینده مجلس بر ضرورت برخورد با مافیا درصنعت خودرو تاکید کرد و تصریح کرد: مافیای خودرو که سال‌های سال است در صنعت خودرو جا خوش کرده باید برچیده شود و خودرو باید به سمت خصوصی شدن برود و یک رقابت بین‌المللی در بازار شکل بگیرد.


مطهری با بیان این مهم که این وضعیت خودرو را باید وزیر صمت به سرانجام برساند، گفت: پایان دادن به وضعیت غیر قابل قبول خودرو بخشی از برنامه‌های ارائه شده وزیر صمت به مجلس بود که هنوز اقدام شایانی از وزیر صمت در جهت تحقق شعارهایش در حوزه خودرو مشاهده نشده و فقط شاهد افزایش قیمت خودرو بوده‌ایم.


وی عملکرد وزیر صمت در حوزه معادن را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: وضعیت غیر قابل قبول معادن کشور از مهم‌ترین دلایل توجه نمایندگان به استیضاح فاطمی امین است.


مطهری با اشاره به ضرورت ایجاد اشتغال در کشورو فعال نبودن نیمی از معادن کشور گفت: نزدیک به ۱۰ هزار معدن در کشور وجود دارد که بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۴۳ درصد از معادن کشور غیرفعال‌اند.


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هزینه‌های بالای معدن کاری، عدم حمایت‌های دولت در تأمین منابع مالی مورد نیاز معدن داران، رویه سخت و طولانی دریافت وام و تسهیلات بانکی، عدم حضور فعال در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، تنگنا‌های مالی، فقدان مدیریت اطلاعات و مدیریت سنتی، نبود مطالعات علمی و برنامه‌ریزی صحیح را از جمله دلایل تعطیلی معادن قلمداد نمود.


مطهری در ادامه در اختیار نداشتن ماشین‌آلات مورد نیاز و مناسب، بکار گیری روش‌های استخراج نامناسب، ایجاد ضایعات نامتعارف، نبود فناوری جدید و نرخ تمام شده بالا، عدم صادرات برخی از مواد معدنی ناشی از شرایط تحریم، افت کیفیت مواد معدنی، نبود واحد‌های فرآوری را از دیگر دلایل وضعیت بغرنج معادن برشمرد.


وی ضرورت تدوین وابلاغ برنامه جامع برای رفع مشکلات معادن و نظارت براجرای دقیق آن از سوی وزارت صمت را جهت رفع مشکل معادن که به منزله ایجاد اشتغال است را مورد تاکید قرار داد.


این نماینده مجلس در پایان جریان‌های مافیایی در کشور را از اصلی‌ترین دلایل وضعیت غیر قابل قبول اقتصادی فعلی قلمداد نمود که در مقام سودجویی خودشان گرانی‌ها را دامن می‌زنند وافزود: با تلاش و کوشش مضاعف وزیر صمت و مجموعه وزارت خانه صنعت معدن تجارت و پیگیری مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، مجریه و مجموعه‌های امنیتی، نظارتی، انتظامی باید این مافیا و اژد‌های چند سر که سال هاست خون مردم را می‌مکند را ریشه کن کرد.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: