bazarnews

کد خبر: ۲۵۹۹۸
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
سیف خبر داد:
رئیس بانک مرکزی درباره سودهای هنگفتی که برخی موسسات غیر مجاز پرداخت می کنند گفت:موسسه غیرمجازی داشتیم که تا 84 درصد سود پرداخت می کرد.
بازار نیوز - رییس‌کل بانک مرکزی با اعلام این که دیگر هیچ موسسه غیرمجازی باقی نمانده و فعالیت نخواهد کرد، به تشریح آخرین وضعیت موسسات غیرمجاز پرداخت و البته از برخی تخلفات صورت گرفته در آنها پرده برداشت. 
 
در چند ماه گذشته فعالیت موسسات غیرمجاز و ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی به طور حتم یکی از مهم‌ترین مسائل حاکم بر شبکه بانکی و البته محلی برای چالش بین مجلس و بانک مرکزی بود و در نهایت در این رابطه جلسات بسیاری برگزار و توافقاتی نیز شکل گرفت. 
 
در حالی در روزهای اخیر بانک مرکزی مسئولیت سه موسسه افضل توس، البرز ایرانیان و آرمان را به بانک آینده، تجارت و موسسه ملل واگذار کرده و آن را پایانی بر فعالیت موسسات غیرمجاز اعلام کرد که وضعیت دو موسسه ثامن و مهر اقتصاد نیز به زودی مشخص شده و در موسسه کوثر تجمیع خواهند شد. 
 
براساس گفته‌های سیف دیگر شاهد فعالیت هیچ موسسه غیرمجاز نخواهیم بود و با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه نباید اجازه داد که هیچ غیرمجازی شکل گرفته و فضایی برای فعالیت داشته باشند. 
 
حتی برای سپرده گذاری در مجازها دقت کنید 
اما رییس کل بانک مرکزی نسبت به سپرده گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری و نحوه انتخاب آنها نیز توصیه‌هایی داشت. 
 
وی با این که تاکید دارد غیرمجازها دیگر فعالیت نخواهند کرد و آنها از عوامل اصلی تخریب در بازار پول و بهم ریختگی سودهای بانکی هستند، اما عنوان می‌کند که حتی برای سپرده گذاری در مجازها هم باید دقت کرد و نباید این تصور وجود داشته باشد چون آنها دارای مجوز از بانک مرکزی هستند پس می‌توان در هر کدام که سود بالاتری می‌پردازند سپرده‌ گذاری کرد، چرا که به هرحال پرداخت سودهای غیرمتعارف می‌تواند ناشی از ریسک بالایی باشد. 
 
وی با بیان این‌که صندوق ضمانت سپرده‌ها، سپرده‌های تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را پوشش بیمه‌ای می‌دهند، گفت: بنابراین مناسب است که تمام سپرده‌ها در یک بانک قرار نگرفته و به گونه‌ای باشد که بانک‌هایی را انتخاب کنیم که ریسک پایین‌تری داشته و در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار و سودهای متعارف حرکت می‌کنند. 
 
سیف در این باره به عملکرد برخی موسسات غیرمجاز اشاره داشت و گفت که این موسسات متاسفانه در زمان فعالیت خود به گونه‌ای فعالیت می‌کردند که موجب بهم ریختگی نظم در شبکه بانکی‌ می‌شدند. حتی موسسه غیرمجازی داشتیم که تا ۸۴ درصد سود دریافت می‌کرد. واقعا نمی‌دانم مدیران این موسسات که افرادی بی‌سواد و ناکارآمدی بودند و از تخصص کافی برخوردار نبودند، چگونه می‌توانستند چنین سودی پرداخت کرده و از پس هزینه‌های آن برآیند. 
 
رییس کل بانک مرکزی همچنین عنوان کرد که در شهریار موسسه‌ای شکل گرفته بود که توانسته بود تا ۲۷۰ میلیارد تومان از مردم پول جمع کرده و از آن سودجویی می‌کرد. واقعا نمی‌دانم چرا به راحتی پول‌های خود را در چنین موسساتی که هیچ مجوزی برای فعالیت ندارند قرار می‌دهند. 
 
وی تاکید کرد: مردم در هیچ شرایطی فریب نرخ‌های سودهای بالا را نخورده و همواره در بانک‌ها و موسساتی سرمایه‌ گذاری کنند که براساس مصوبات شورای پول و اعتبار عمل می‌کنند. 
 
البته سیف این را هم گفت که بسته سیاستی از سوی بانک مرکزی در حال اجراست که دیگر اجازه نخواهد داد که بانک‌ها و موسسات اعتباری از سودهای مصوب منحرف شوند به طوری که حداکثر تا دو هفته آینده تمامی آنها مکلف به پرداخت سود حداکثر ۱۵ درصد خواهند بود. 
 
سیف توضیح داد: براساس قانون بانکداری بدون ربا سود در شبکه بانکی باید به طور علی‌الحساب تعریف شود، از این رو این سود در حال حاضر حداکثر ۱۵ درصد بوده و بانک‌ها حق پرداخت بیش از این ندارند. 
 
 ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیر موسسه ثامن الحجج 
رییس کل بانک مرکزی در ادامه اظهارات خود به تخلفات دیگری در موسسات غیرمجاز اشاره داشت و گفت: در رابطه با موسسه ثامن الحجج باید یادآور شد که مدیران این موسسه اصلا نه تخصص و تجربه‌ای در بانکداری داشتند و نه سوادی در این اندازه، اما با این حال توانسته بودند تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از پول مردم را جمع کرده و با آن فعالیت کنند، در حالی که مدیر این موسسه تا ۱۱۹ فقره چک برگشتی داشت و مجوز فعالیت آن فقط برای سبزوار اعتبار داشت که در ادامه توانسته بود آن را توسعه داده و به موسسه‌ای با ۵۰۰ شعبه تبدیل کند که در آن تخلفات بسیاری اتفاق افتاده بود و در نهایت نتوانست پابرجا بماند. 
 
وی همچنین به شرایط موجود بر موسسه کاسپین اشاره کرد و افزود: به هرحال تخلفات بسیاری در تعاونی‌های زیرمجموعه موسسه اعتباری کاسپین اتفاق افتاده بود که در حال حاضر نیز مدیر فرشتگان در زندان به سر می‌برد و مدیران این موسسه نیز حجم بالایی از سرمایه‌ها را خرج خرید خودروهای لوکس و املاک زیادی کرده بودند که کم کم در حال شناسایی و ارزیابی است. 
 
سیف تاکید کرد که هر آنچه املاک و دارایی متعلق به فرشتگان است حتما برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران در دستور کار قرار می‌گیرد، اما هرگونه پرداختی منوط به پاسخگویی دارایی‌های این تعاونی است. براین اساس در اولویت اول اصل پول و در اولویت دوم سودهای متعارف پرداخت خواهند شد. 
 
اما رییس کل بانک مرکزی در رابطه با شرایط موجود حاکم بر کاسپین و تعاونی فرشتگان توضیح داد که دو گروه هستند که موجب این شرایط می‌شوند اول مدیران گروه مدیران متخلف فرشتگان هستند و دیگری سپرده گذاران درشت که اجازه نمی‌دهند حتی سپرده گذاران خردتر برای دریافت مبالغ خود و تعیین وضعیت حساب‌ها مراجعه کنند.
ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
اوباما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
0
اقای سیف حتما چک ها در بانک پارسیان برگشت خورده بود وشما هم که یکی از مالکان پارسیان هستی .تا کی به این مزخرفات ادامه میدهی پول مردم را بدهید
سیف کوچواو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
0
سیف کوچولو این مطالب و حرفا را باید 13 سال پیش میزد نه الان که مردم را گرفتار کرده - خداوند انشالله سیف را گرفتار کند باید در مناظره ای با شرکت سپرده گذاران باشد نه اینکه یک طرفه حرف بزند
فریب خورده بانک مرکزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
0
جناب سیف تا بحال دست در جیب خالی کرده اید؟ شکم گرسنه،بیکاری،عائله مندی،اجازه خانه و... برایشما معنی دارد؟نگویید ما سپرده گذاران همه دزدبودیم و طمعکار.. ماخبراز رییسان موسسات نداشتیم همانطور که از پشت پرده های این برنامه ها خبرنداریم!!ما بنام نظارت بانک مرکزی،اندک سرمایه هایمان را سپردیم تا نان شبی بی منت داشته باشیم..آنروزها که تبلیغات میکردندو پلیس در موسسات نگهبان داشت و.. شما کجا بودید؟ آقای تهرانفر بارها همین موسسه ثامن الحجج را تائید کرد!! خبر دارید که انشاالله.. ما ساده لوح،طماع نبودیم ما فریب سیاسی کاری دولتی ها را خوردیم!! خدامیداند الان چه خبر است ماکه عددی نیستیم !!شاید فردا رییس بانک مرکزی بعدی چیز دیگری گفت..!!
ابراهیم زارع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
0
سرکار اقای رئیس کل بانک مرکزی. یک نظر به فرمان امام اول به مالک اشتر بینداز.مباد انکه مسئولیت فرذا را فراموش کنی .مومن در هرحال انصاف دارد.شما که عقیده کمونیستی ندارید.ایا این حرف درست و راست است که سپرده گذاران کلان اخلال میکنند؟ شما اول مستند قانونی و شرعی کنار گذاشتن قاعده غرما و دادن تقدم و امتیاز به طلبکاران عادی و غیر ممتاز را ذکر کنید و اگر نمی توانید از گفتن این قبیل مطالب التهاب اور خود دداری فرمائید
سیف اله زبان اور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
0
در متن اثری از عدد 84 نیست و هیچ شرح و توضیحی راجع به تیتر داده نشده است.آخر سود 84% چگونه وبه کی و به چه میزان سپرده و کلا مبلغ پرداختی تا اخر چه میزان است و کی به کی داده است
مدیر پایگاه سیف در این باره به عملکرد برخی موسسات غیرمجاز اشاره داشت و گفت که این موسسات متاسفانه در زمان فعالیت خود به گونه‌ای فعالیت می‌کردند که موجب بهم ریختگی نظم در شبکه بانکی‌ می‌شدند. حتی موسسه غیرمجازی داشتیم که تا ۸۴ درصد سود دریافت می‌کرد. واقعا نمی‌دانم مدیران این موسسات که افرادی بی‌سواد و ناکارآمدی بودند و از تخصص کافی برخوردار نبودند، چگونه می‌توانستند چنین سودی پرداخت کرده و از پس هزینه‌های آن برآیند.
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
0
0
اقای سیف همین الان بانک خود جنابعالی(پارسیان)چرا ۲۲%سود می دهد.من خودم چند روز جلوتر رفتم بقیه پولم که زیر ۱۰۰ میلیون بود بگیرم توی بانک پارسیان شعبه گیلاوند از شهرهای دماوند به من پیشنهاد سود ۲۲%را کارمندش داد پس حرف بیخود نزنید مگر خودت نمیگی سود بانکی ۱۵% درصد استهمه این کارها حقه بازی شما است که پول مردم را بالا بکشید.ننگ بر شما....
ترامپ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶
0
0
ما که پولمان را که از ثامن الحجج طلب کار بودیم رفتیم بانک اقای سیف(پارسیان)گرفتیم کل مبلغپول من ۶۷ تومان بود.اما اقای حسن کلید ساز:این بانک مرکزیه ......یا مرکز دزدیه ....اقای دولت بی تدبیر ونا امید خواهشن دوباره این سیف را در پست ریاست بانک نگذار که مثل احمدی نژاد مملکت را به گند میکشد وابروی نداشته تو را میبرد
علی حسنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶
0
0
در بانک پارسیان شعبه مسجد جامع شهرک غرب در اردیبهشت به خود من گفتند قبل از عید قبول سپرده با نرخ24% میکرده اند
اتباع خارجي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷
0
0
باعرض سلام
بنده يكي ازاتباع خارجي هستم مبلغي نزديك به يك ملياراومان سپرده كردام درمؤسسه ثامن الحجج عليه السلام نزديك دوسال است بنده امدنم به جمهوري اسلامي ايران مشكل است بعلت سنم كه بزرگ است ودوم بايد رواديد بگيرم وبايدانتظاربنشينم براي بليط طياره ووووو. من رفتم شيراز ولي متاسفانه من رافرستادند بانك پارسيان ورفتم حساب بازكردام بعدبوگشتم ثامن بمن گفت شماره فراگير ميخاهيم خلاص بمت گفتندمابايد اين شماره حسابتان بفرستيم تهران وگفتند شما زنگ بزنيد بعدا3بنده زنگ زدام كسي جواب نداد رفتم مؤسسه ثامن گفتند امروز3روزهست تعطيل است اذيت كردند دروست نيست من پولم ازكي بايدبگيرم بخداقسم زحمت كشيدام دردماي57درجه انالله وانااليه راجعون
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: