bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۳
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
تنش سیاسی-اقتصادی مسکو و واشینگتن، پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، شکل دیگری به خود گرفت؛ اکنون با آغاز جنگ اوکراین و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه تقابل این دو کشور به یک جنگ اقتصادی تمام عیار و جهان شمول با محوریت تلاش روسیه برای شکست تجارت دلار محور، تبدیل شده است.

چرا روسیه را باید بزرگترین تهدید ِهژمونی دلار ایالات متحده آمریکا دانست!

گروه بین الملل بازارنیوز- سید مهدی میرحسینی؛ تحرکات قابل توجه روسیه در سال‌های اخیر و چشم انداز عملیاتی آتی حکمرانان روس، علاوه بر خلق و توسعه اتمسفر مولد نظم نوین بین الملل در حوزه‌های امنیتی، اقتصادی، مالی و سیاسی، چالشی پیچیده و جدی برای بستر تجاری- اقتصادی دلار محور در جهان ایجاد کرد که همین امر موجب واکنش شدید و همه جانبه آمریکا در مقابل این اقدامات شد.


تنش سیاسی-اقتصادی روسیه و آمریکا، پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، شکل دیگری به خود گرفت و اخلال در روابط روسیه و قدرت‌های غربی، به نوعی درگیری جهانی بین شرق و غرب تلقی گردید. به دنبال این مسئله، در سال ۲۰۱۵، تنش فزاینده‌ای در اقتصاد داخلی روسیه به سبب تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده، بوجود آمد.


اکنون تشدید تحریم‌های آمریکا و اختلافات تجاری بوجود آمده بین دو کشور به ویژه پس از آغاز رویایی نظامی روسیه و اوکراین، به یک جنگ اقتصادی تمام عیار و جهان شمول با محوریت تلاش روسیه برای شکست تجارت دلار محور، مبدل شده است.


«ماکسیمیلیان هس» تحلیلگر ارشد اقتصاد سیاسی و نویسنده کتاب " دوگانه روسیه-آمریکا پس از جنگ اوکراین"، در سرمقاله جدید خود که مشترکاً در نشریه معتبر اکونومیک دیلی استار و پایگاه اطلاع رسانی اوپن دموکراسی، به چاپ رسیده است، به بررسی تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با اقدامات دلاری زدایی روسیه می‌پردازد و ابعاد مختلف نبرد به اصطلاح آخرالزمانی اقتصادی روسیه و ایالات متحده را تبیین می‌کند و در تلاش برای پاسخ به این سوال است که چرا کرملین را باید بزرگترین تهدید برای هژمونی دلار ایالات متحده دانست؟

چرا روسیه را باید بزرگترین تهدید ِهژمونی دلار ایالات متحده دانست!


الف) غرب برای شکست پوتین، می‌بایست به محافظت غیرمستقیم از نظام مالی دلار محور بپردازد


ماکسیمیلیان هس معتقد است حکمرانان سیاسی، اقتصادی و امنیتی ایالات متحده به خوبی می‌دانند که دو قدرت نوظهور امروز جهان یعنی چین و روسیه، با حداکثر فشار، به دنبال حذف تدریجی دلار از مبادلات تجاری بین الملل و ناپدید کردن نظام ارزی ـ بازرگانی تک قطبی هستند.


وی در بخش‌هایی از این سرمقاله، با استناد به اظهارنظر‌های تحلیلگران سیاسی آمریکایی در ارتباط با علل حمایت نظامی ایالات متحده از اوکراین در جنگ با روسیه، از مقاصد پنهان مقامات آمریکایی، پرده بر می‌دارد:"از همان ابتدای آغاز تنش نظامی روسیه و اوکراین، ایالات متحده با حضور فعال در جبهه اوکراین، موضع نظامی، سیاسی و اقتصادی خود علیه روسیه را مشخص کرد.


رئیس جمهور و وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، علت پشتیبانی تمام قد خود از ارتش اوکراین و حمایت از مواضع و اقدامات زلنسکی، رئیس جمهور این کشور را دفاع از حقوق بشر و ایستادگی در مقابل زیاده خواهی‌ها و دست درازی روسیه به رفاه و آرامش مردم و مختصات جغرافیایی اوکراین اعلام می‌کنند، اما من چنین اعتقادی ندارم. یعنی تا به حال ندیده‌ام که آمریکایی‌ها جز برای تحقق اهداف و نیات خود، وارد کارزاری شوند.


از سوی دیگر، برداشت من از اظهارات و مقالات تحلیلگران سیاسی و امنیتی آمریکایی هم تائید کننده این موضوع است که قصد ایالات متحده از حضور در این جنگ، نه برای اهداف بشردوستانه و حمایت از مردم اوکراین، بلکه فرصتی طلایی برای یورش بی مهابا و فلج کننده اقتصادی به روسیه است.


غربی‌ها به رهبری ایالات متحده کاملاً درک کرده اند که در راستای خنثی سازی برنامه‌های دلارزدای پوتین، می‌بایست شیوه محافظت غیرمستقیم از نظام مالی دلار محور خود را در پیش بگیرند و چه فرصتی بهتر از تنش نظامی روسیه و اوکراین؛ تنشی که می‌تواند با تشدید تحریم‌های اقتصادی، روسیه یِ درگیر جنگ را کمتر از قبل، به فکر اقدام علیه کاهش سلطه دلار در تجارت بین الملل بی اندازد.


همان طور که «ولادیمیر پوتین» هم در اواسط جنگ با اوکراین اعلام کرده بود که ما نه تنها با اوکراین در نبرد هستیم بلکه از آن مهمتر، در حال رویارویی نابرابر با اهرم‌های انحصاری ایالات متحده در اقتصاد هستیم، من نیز معتقدم هنگامی که روسیه در این کارزار اقتصادی ـ نظامی شکست بخورد، فرصتی برای پرداختن به نابرابری‌هایی که بستر اقتصاد دلاری ایجاد کرده است، نخواهد داشت و اجتناب‌ناپذیر است که دوباره به سازوکار مالی بین‌الملل به سردرمداری دلار آمریکا، تن دهد.

چرا روسیه را باید بزرگترین تهدید ِهژمونی دلار ایالات متحده آمریکا دانست!


ب) چرا کرملین را باید بزرگترین تهدید برای هژمونی دلار ایالات متحده دانست؟


علاوه بر تلاش حاکمیت روسی برای شکست هژمونی دلار و پایان دادن به سلطه بلامنازع این ارز مرجع ذخیره ارزش در مناسبات تجاری و بازرگانی بین الملل و حرکت به سوی جهان ارزی چند قطبی، دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد که به واقع، روسیه، حقیقتاً بزرگترین تهدید و چالش جدی ایالات متحده در حفظ جایگاه انحصاری دلار مرجع خواهد بود.


اول، روسیه، بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی و دومین صادرکننده نفت در جهان محسوب می‌شود. این یعنی اگر منشا اصلی انرژی جهان نخواهد مبادلات خود را با دلار آمریکا انجام دهد، کشور‌های دیگر مجبور به تبعیت هستند.


دوم، اتحادیه اروپا به عنوان بزرگترین وارد کننده‌ی انرژی از روسیه که زمستان ۲۰۲۲ را با شرایط طاقت فرسایی به پایان برده است، اصلاً تمایل به تکرار تجربه ناخوشایند خود در زمستان ۲۰۲۳ ندارد؛ لذا به همین دلیل بود در اعمال و اجرای تحریم‌های اخیر آمریکا علیه روسیه، منطقه یورو، کمترین همراهی را با ایالات متحده داشته است.


سوم، بانک مرکزی روسیه، در ابتدای آگوست ۲۰۲۳، گنجینه عظیم ذخایر دلاری خود را به پایین‌تر حد در ۲۵ سال گذشته رسانده و به جای آن، بر ذخایر یورویی، یوان، طلا و ارز‌های دیجیتال خود افزوده است.


چهارم، به گزارش تحریریه اقتصاد بین الملل نشریه بلومبرگ، در سال ۲۰۲۲ و در ۶ ماهه اول سال ۲۰۲۳، یوان چین، جایگزین دلار آمریکا به عنوان پرمعامله‌ترین ارز در روسیه شده است. در این گزارش با استناد به داده‌های معاملات روزانه بورس مسکو اعلام شده است که یوان در ماه فوریه امسال نیز بار دیگر از دلار آمریکا در حجم معاملات ماهانه پیشی گرفت و این روند در مارچ و آوریل ۲۰۲۳ نیز با حجم فزاینده تری ادامه داشته است.


پنجم، روسیه پس از آغاز تشدید تحریم‌های آمریکا علیه این کشور در بحبوحه‌ی جنگ با اوکراین، از اواسط سال ۲۰۲۲، تجارت خارجی خود با ۲۵ کشور را در قالب پیمان پولی دوجانبه با ارز‌های ملی کشور‌های مبدا و مقصد انجام می‌دهد و تسهیلات تشویقی بسیار جذاب و تحریک کننده‌ای در حوزه بازرگانی بین الملل برای کشور‌هایی قرار داده است که دلار را به عنوان ارز مبادلاتی از قاموس تجاری خود با روسیه حذف کنند.


ششم، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، کمتر از یک ماه پیش در اختتامیه پانزدهمین اجلاس سران بریکس در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی، در یک پیام تصویری رسماً اعلام کرد که از این به بعد، بخش عمده‌ای از مبادلات تجاری و اقتصادی روسیه با کشور‌های عضو بریکس بویژه با چین را در بستر تبادل ارز‌های ملی انجام خواهد داد؛ این اتفاق یعنی از این به بعد، حجم زیادی از تبادلات اقتصادی و بازرگانی جهان، در بستر تجارت دلارمحور انجام نخواهد شد.

چرا روسیه را باید بزرگترین تهدید ِهژمونی دلار ایالات متحده دانست!


ج) مدیرعامل بانک وی تی بی روسیه: پایان سلطه دلار آمریکا نزدیک است


یکی از مهم‌ترین اظهارنظرات در باب تنش اقتصادی روسیه و ایالات متحده در چند وقت اخیر، صحبت‌های «آندری کوستین» ابر بانکدار روسی و مدیرعامل وی تی بی بانک، دومین نهاد مالی بزرگ روسیه، درباره پایان تراژیک و به شدت نزدیک سلطه دلار بر اقتصاد جهانی است.


او معتقد است که آمریکا، مسیر اشتباهی را برای مقابله با تلاش‌های ضد دلاری قدرت‌های نوظهور نظیر روسیه در پیش گرفته است. کوستین در مصاحبه خود با راشا تودی در اوایل سپتامبر ۲۰۲۳ اعلام کرد که:"تشدید تحریم‌های اقتصادی و تجاری آمریکا علیه روسیه، درست در زمانی که چین و روسیه، مشترکاً، ردای قدرت نوظهور اقتصادی جهان را به خود پوشانده اند، پیامدی جز انزوای قریب الوقوع و تضعیف پرشتاب دلار ایالات متحده نخواهد داشت.


به عبارتی دیگر، اینکه آمریکا دقیقاً در برهه‌ای که اقتصاد بین الملل، دستخوش تغییرات گسترده است و جهان در حال ورود به صحنه نبرد جنگی خطرناک‌تر از جنگ سرد است، همچنان بر استفاده از ابزار‌های تحریمی خود، اصرار می‌ورزد، نتیجه‌ای به غیر از تزلزل جایگاه دلار در عرصه بین الملل نخواهد داشت؛ بنابراین من معتقدم ایالات متحده و اتحادیه اروپا از مسدود کردن صد‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه ضرر خواهند کرد، زیرا این عمل، فقط باعث می‌شود که بسیاری از کشورها، به سمت تسویه پرداخت‌های بین المللی خود به وسیله ارز‌های ملی و بدون واسطه گری دلار و یورو، حرکت کنند.


با توجه به اینکه ایالات متحده آمریکا، رویکرد خود در قبال روسیه را نه تنها تغییر نداده، بلکه اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۴ نیز همین رویه تشدید تحریم‌ها را ادامه خواهد داد، لذا به نظر می‌رسد دوران طولانی تاریخی سلطه دلار آمریکا بر اقتصاد جهان، رو به پایان است"


ماکسیمیلیان هس در بخش آخر مقاله خود، به مصاحبه اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با شبکه خبری فاکس نیوز اشاره می‌کند که شامل هشدار‌های صریح وی به دولت ایالات متحده در مورد خطر تحرکات روسیه و چین در سال‌های آتی است.


ترامپ معتقد است که به زودی چین و روسیه، بخش بزرگی از اقتصاد جهان را از مدار مبتنی بر دلار، خارج خواهند کرد. وی در مصاحبه خود با فاکس نیوز اعلام می‌دارد که من شنیده ام مشاوران اقتصادی جو بایدن گفته اند که ما هرگز اقتصاد دلارمحور را از دست نمی‌دهیم.


آیا شوخی می‌کنید، یا مواد مخدر مصرف کرده اید و یا در خواب هستید؟ چین و روسیه با تمام توان خود می‌خواهند استاندارد جهانی مرجع ذخیره ارز را تغییر دهد و اگر این اتفاق بیفتد، ما شکست سنگین و غیر قابل برگشتی خواهیم خورد و قطعاً از این به بعد یک کشور درجه دو خواهیم بود؛ بنابراین به نظر می‌رسد روسیه، به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی خود در عرصه اقتصادی، سیاسی و نظامی که بارزترین آن، حوزه انرژی در جهان است، یک تنه می‌تواند گستره وسیعی از قلمرو سلطه گرایانه و مسلط دلار بر اقتصاد بین الملل را به ورطه نابودی بکشاند.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: