bazarnews

کد خبر: ۷۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۹
مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت:
سیدمحسن قمصری ، مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت از نصف شدن واردات بنزین و افزایش رکوردی صادرات گازوئیل خبر داد.
بازار نیوز - مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت با اشاره به کاهش ۸ میلیون لیتری واردات روزانه بنزین، گفت: با صادرات ماهانه ۶۰۰ هزار تن گازوئیل، رکورد جدیدی برای صادرات این فرآورده نفتی ثبت شده است.

سیدمحسن قمصری درباره آخرین وضعیت صادرات و واردات فرآورده‌های نفتی از ایران گفت: در حال حاضر واردات بنزین ایران در مقایسه با ماه‌های نخست سال کاهشی حدود 8 میلیون لیتر در روز را تجربه می‌کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون حجم واردات بنزین کشور به روزانه 4 میلیون لیتر در روز کاهش یافته ، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود با ورود به نیمه دوم سال و کاهش مصارف داخلی، حجم واردات این فرآورده نفتی هم با کاهش بیشتری همراه شود.

این عضو هیات مدیره با تاکید بر اینکه همزمان با کاهش واردات بنزین، صادرات سایر فرآورده‌های نفتی کشور با افزایش قابل توجهی در مقایسه با مدت مشابه پارسال همراه شده، اظهار داشت: درحال حاضر به طور متوسط ماهانه۶۰۰ هزارتن گازوئیل توسط ایران به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.

قمصری از نفت کوره و گاز مایع هم به عنوان دو محصول نفتی صادراتی ایران نام برد و افزود: هم اکنون به طور متوسط ماهانه بیش از ۲ میلیون تن نفت کوره صادر می‌شود.

وی با اشاره به صادرات ماهانه حدود ۱۴۰ هزار تن گاز مایع، تاکید کرد: با افزایش تولید گاز طبیعی و مدیریت مصارف داخلی هم اکنون ظرفیت مازادی برای صادرات انواع فرآورده‌های نفتی ایجاد شده است.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت نیز با اشاره به صادرات روزانه بیش از ٦٠ میلیون لیتر گازوئیل و نفت کوره، گفت: در حال حاضر ایران سهمی معادل ١٣,٥ درصد (معادل روزانه ٢.٩ میلیون بشکه در سال ٢٠١٥) از مجموع صادرات فرآورده نفتی در منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.

بنا بر این گزارش، حجم واردات بنزین ایران در نیمه نخست امسال روزانه به ۱۲ میلیون لیتر در روز رسیده بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایشی حدود 4 میلیون لیتری پیدا کرده بود.

همچنین با افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی در فازهای پارس جنوبی و جایگزینی گاز به جای گازوئیل و نفت کوره در سبد سوخت و انرژی نیروگاه‌های برق و صنایع، امکان افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی در سال ۹۵ فراهم شده است.

براساس برنامه اعلامی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سال آینده با بهره برداری از طرح‌های جدید پالایشگاهی به ویژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس حجم صادرات فرآورده نفتی کشور به ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.
ایسنا
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: