bazarnews

کد خبر: ۷۲۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
طی یادداشت اینستاگرامی؛
رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی وعده داد که کسری بودجه سال ۹۹ بهتر از سال‌های قبل اداره می‌شود

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز، عبدالناصر همتی، روزگذشته در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: کارشناسان اقتصادی در این روز‌ها چند نکته را برجسته کرده‌اند که شایسته است توضیح لازم داده شود.

این کارشناسان، رشد نقدینگی سال ۹۸ و سه ماههٔ اول ۹۹ را بسیار زیاد‌ می‌دانند. رشد پایه پولی سال گذشته بیش از متوسط ۵۰ سال اقتصاد بوده است. اما،  علیرغم کسری بودجه قابل توجه دولت، فاصله چندانی با آن متوسط نداشته است و رشد ۸.۸ درصد آن در سه ماههٔ اول سال٩٩ نیز، چندان فاصله معناداری با رشد‌های فصلی سال‌های قبل ندارد.

البته رشد نقدینگی همواره یک پدیدهٔ ساختاری در اقتصاد ایران بوده است. نکته مهم این است که، حجم نقدینگی موجود و حتی، رشد کنونی آن، نمی‌تواند موجب آن تورم بالایی شود که پیش بینی می‌کنند، چراکه، بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تأمین کسری بودجه استفاده خواهد شد.

در واقع، فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تأمین مالی کسر بودجه از اوراق، به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود.

البته، لازم است سیاست‌های احتیاطی کلان در بقیه بخش‌های اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ریسک‌های سیستماتیک جلوگیری شده و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزی خنثی نشود. تا آنجایی که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعاً، بهتر از سال‌های قبل، مدیریت می‌شود، و مسیر اعمال سیاست پولی نیز، به سمت نرخ سودی پیش‌ می‌رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بین ۱۳ و ۲۲ درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود.

امیدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسئولیت شناسی لازم، با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری کرده و از طرح مسائلی، که ممکن است موجب سفته بازی و یا تحریک انتظارات بشود، دوری کنند.

به گزارش بازارنیوز، به گفته هادی قوامی، سخنگوی سابق کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، برآورد‌ها از میزان کسری بودجه دولت در سال ۹۹، ۱۸۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. برخی از نمایندگان از جمله حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، علت افزایش نرخ ارز را جبران کسری بودجه دولت می‌داند.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: