bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۷۳۶
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۷
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
بازارنیوز طبق روال هر هفته، در گزارشی به بررسی وضعیت بازار‌های مالی در هفته گذشته پرداخته است.

گروه تحلیل بازار بازارنیوز- محمدرضا زارع؛ بررسی تحولات بازارهای مالی به دلیل نقش و اهمیت آن در تصمیم گیری فعالان اقتصادی (خرد و کلان) و همچنین اثرگذاری بر سیاست­های اتخاذی از سوی دولت همواره مورد توجه بوده است. بر همین اساس پایگاه خبری بازارنیوز، به صورت هفتگی و برای هفته سوم دی ماه 1402 به رصد و تحلیل بازارهای مالی در چهار بخش مختلف (ارز، بورس، طلا، رمز ارز) پرداخته است.

تحولات بازارهای مالی هفته سوم دی ماه 1402/ واکنش بازارها به تشدید درگیری های منطقه

الف) بازده بازارها

بر اساس آنچه که در نمودار 1 آمده است، بازار ارز در هفته منتهی به 21 دی ماه 1402 با بازده مثبت 1.46 درصدی همراه بوده است. سکه تمام امامی طرح جدید بازده مثبت 3.92 درصدی داشته است. بورس اوراق بهادار نیز بازده منفی 0.73 درصدی را به ثبت رساند. ارز دیجیتال تتر (ریالی) عملکرد مثبت 0.68 درصدی را به ثبت رسانده است. بازارهای چهارگانه مورد بررسی همگی به جز بازار بورس در هفته گذشته روندی غیر همسو با بازدهی نسبت به ابتدای سال را داشتند. در واقع تضعیف کننده روند سالانه آنها از ابتدای سال تا کنون بوده اند. به گونه ای که سکه تمام امامی طرح جدید بعد از هفته ها روند نزولی سالانه خود را از دست داد و قیمت آن با قیمت ابتدای سال برابر شد.

تحولات بازارهای مالی هفته سوم دی ماه 1402/ واکنش بازارها به تشدید درگیری های منطقه

ب) عملکرد بازارها

بعد از مرور کلی رفتار بازارهای مالی چهارگانه در هفته گذشته، در ادامه و در بخش­های جداگانه رفتار هر یک از بازارهای مالی بررسی می شود.

  1.       بازار ارز (دلار)

هر دلار آمریکا در تاریخ 21 دی ماه به ارزش 51 هزار و 950 تومان در بازار غیر رسمی معامله شد که نسبت به انتهای هفته گذشته تغییرات مثبت 1.46 درصدی را به ثبت رسانده است. از مهم ترین دلایل رشد 1.46 درصدی بازار غیر رسمی در هفته گذشته، ابهام و نااطمینانی شکل گرفته در نتیجه تحولات منطقه ای بوده است. این موضوع بعد از حمله آمریکا و انگلستان به همراه برخی از متحدان آنها به یمن تشدید نیز شد.

تحولات بازار ارز همچنان تحت تاثیر تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه، جنگ فرسایشی غزه و نبود چشم انداز مثبت نسبت به آینده تحریم ها و همچنین ناهماهنگی سیاستی در راستای تنظیم بازار داخل به طور مشخص در صنعت خودرو است. نمودارهای 2 و 3 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی دلار نقدی و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همان­طور که ملاحظه می گردد بازار ارز بازده مثبت با عملکرد 1.46 را از خود به ثبت رساند. علاوه بر این دو هفته گذشته، دلار نقدی تهران همواره صعودی بوده است.

تحولات بازارهای مالی هفته سوم دی ماه 1402/ واکنش بازارها به تشدید درگیری های منطقه

 

  1.       بازار طلا  (سکه تمام امامی طرح جدید)

بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید) در هفته منتهی به 21 دی ماه 1402 بازدهی مثبت 3.92 درصدی به ثبت رسانده و در بین کانال های 30 و 31 میلیون تومان نوسان داشته است و به قیمت 31 میلیون و 800 هزار تومان رسید که نشان از تقویت وضعیت قیمت این دارایی نسبت به هفته گذشته بود. البته نسبت به قیمت 33 میلیون و 900 هزار تومان 14 اردیبهشت ماه 1402 به عنوان قله قیمتی سکه در سال جاری فاصله 2 میلیون و 100 هزار تومانی دارد. به این معنی که خریداران سکه در آن بازه زمانی در صورت نگهداری دارایی خود با ضرر مواجه شده اند.

 بازار طلا و به طور مشخص سکه تمام تحت تأثیر تحولات بازار ارز و قیمت جهانی اونس است که آن نیز متاثر از تحولات سیاست پولی آمریکا و در هفته اخیر تحت تاثیر تحولات منطقه قرار داشته است. روند افزایشی سکه تمام در این هفته غیرهمسو با عملکرد منفی اونس جهانی (0.83 درصد) و همچنین همسو با عملکرد مثبت دلار (1.46 درصد) بوده است. 

افزایش قیمت سکه و همچنین کاهش نرخ اونس جهانی طلا و افزایش نرخ دلار و برآیند آن با تحولات منطقه ای، منجر به افزایش حباب سکه به میزان 1 میلیون و 50 هزار تومانی شد. با این حال حباب کنونی هر قطعه سکه طرح جدید 6 میلیون و 970 هزار تومان شده است که این موضوع می تواند به معنای افزایش سطح انتظارات تورمی فعالان بازار سکه و طلا در کوتاه مدت باشد. 

از مهمترین تحولات داخلی بازار طلا در هفته های اخیر، اعتراض طلافروشان به الزام به ثبت موجودی طلا در سامانه جامع تجارت است.

 نمودارهای 4 و 5 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی سکه تمام طرح جدید و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. در بازار سکه تمام امامی طرح جدید، هفته گذشته همانند هفته اول ماه جاری شاهد بازده مثبت بودیم.

تحولات بازارهای مالی هفته سوم دی ماه 1402/ واکنش بازارها به تشدید درگیری های منطقه

 

  1.       بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با عملکرد مثبت همراه بود به گونه ای که در هفته منتهی به 21 دی ماه 1402، بازده مثبت 0.73 درصدی را به ثبت رسانده است و به عدد 2 میلیون و 177 هزار واحد رسیده است. 

نمودار 6 نشان از عملکرد مثبت شاخص بورس نسبت به هفته گذشته آن (منفی 1 درصد) بوده است. البته روند نوسانی نرخ ارز و افزایش انتظارات تورمی در نتیجه بهبود متغیرهای کلان اقتصادی همچنان ادامه دارد که این موضوع نگرانی هایی در خصوص خروج سرمایه از بازار سرمایه و ورود به سایر بازارها با تبعات اقتصادی نگران کننده دارد. 

نمودارهای 6 و 7 وضعیت تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار و همچنین روند آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همان­طور که ملاحظه می گردد، بازار سرمایه در هفته گذشته برخلاف هفته قبلی بازده مثبت 0.73 درصدی را به ثبت رساند.

تحولات بازارهای مالی هفته سوم دی ماه 1402/ واکنش بازارها به تشدید درگیری های منطقه

  1.       رمز ارز (تتر ریالی)

متقاضیان رمز ارز در ایران، از تتر (ریالی) به عنوان ابزار سرمایه­گذاری و یا ابزار پرداخت ناقص استفاده می­کنند. بنابراین با توجه به ویژگی­های آن، به عنوان جایگزین ارزهای جهان روا (دلار، یورو و ...) مورد استفاده قرار می­گیرد. 

در هفته منتهی به 21 دی 1402، تتر (ریالی) میزان شکاف خود را با دلار کمتر کرد و با بازدهی مثبت 0.68 درصد به مبلغ 52 هزار و 50 تومان رسید. با وجود اختلاف قیمت ریالی تتر و نرخ ارز بازار غیر رسمی، روند این دو همسو بوده و با افزایش همراه شده است. با این حال همچنان ریسک سرمایه گذاری در بازار رمز ارز با وجود رویکرد سکوت و انتظار بانک مرکزی بالاست. 

با این وجود اعلام تایید ETF های بیت کوین توسط کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا نیز موجب تعمیق این بازار نسبت به گذشته خواهد شد.

تحولات بازارهای مالی هفته سوم دی ماه 1402/ واکنش بازارها به تشدید درگیری های منطقه

ج) چشم انداز آتی بازارها

همان­طور که گذشت، بازارهای مالی در کل بیشتر تحت تاثیر تحولات منطقه و سیاستگذاری های داخلی بود. با این حال برخی رویدادها و ابهامات سیاست­گذاری وجود دارد که انتظار می رود در هفته­‌های آتی بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مهم­ترین این تحولات و اقدامات می­توان به:

 1) ابهام و نااطمینانی از تحولات منطقه ای و جنگ های فرسایشی در جبهه یمن و غزه ؛

 2) ابهام و چالش های تامین گوشت گرم با واردات دام مولد؛ اشاره نمود.

 پایان پیام//

برچسب ها: تتر ، ارز ، بازارهای مالی ، طلا
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: