bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۹
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
بازارنیوز طبق روال هر هفته، در گزارشی به بررسی وضعیت بازار‌های مالی در هفته گذشته پرداخته است.

گروه تحلیل بازار بازارنیوز- محمدرضا زارع؛ بررسی تحولات بازارهای مالی به دلیل نقش و اهمیت آن در تصمیم گیری فعالان اقتصادی (خرد و کلان) و همچنین اثرگذاری بر سیاست­های اتخاذی از سوی دولت همواره مورد توجه بوده است. بر همین اساس پایگاه خبری بازارنیوز، به صورت هفتگی و برای هفته ابتدایی دی ماه 1402 به رصد و تحلیل بازارهای مالی در چهار بخش مختلف (ارز، بورس، طلا، رمز ارز) می­پردازد.

الف) بازده بازارها

بر اساس آنچه که در نمودار 1 آمده است، بازار ارز در هفته منتهی به 7 دی ماه 1402 با بازده مثبت 0.8 درصدی همراه بوده است. سکه تمام امامی طرح جدید بازده مثبت 0.85 درصدی داشته است. بورس اوراق بهادار نیز بازده منفی 1.48 درصدی را به ثبت رساند. ارز دیجیتال تتر (ریالی) عملکرد مثبت 1.8 درصدی را به ثبت رساند. بازارهای چهارگانه مورد بررسی همگی در هفته گذشته روندی غیر همسو با بازدهی نسبت به ابتدای سال را داشتند.

تحولات بازار‌های مالی هغته اول دی ۱۴۰۲/ اعتراض طلافروشان علیه آرامش بازار‌ها+نمودار

 

ب) عملکرد بازارها

بعد از مرور کلی رفتار بازارهای مالی چهارگانه در هفته گذشته، در ادامه و در بخش­های جداگانه رفتار هر یک از ابزارهای مالی را بررسی می کنیم.

  1.       بازار ارز (دلار)

هر دلار آمریکا در تاریخ 7 دی ماه به ارزش 50 هزار و 400 تومان در بازار غیر رسمی معامله شد که نسبت به انتهای هفته گذشته بازده مثبت 0.8 درصدی را به ثبت رسانده است که نشان از نوسان های بسیار ضعیف در هفته گذشته دارد. با این حال تداوم حضور آن در کانال قیمتی 50 هزار تومان و بالاتر، نگرانی هایی در خصوص آینده بازار ارز تا پایان سال همچنان به قوت خود باقی است. 

تحولات بازار ارز همچنان تحت تاثیر تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه و جنگ فرسایشی غزه و روند تحریم ها به طور مشخص پرونده هسته ای است به گونه ای که در هفته گذشته بیانیه تئوریکای اروپا سیگنال منفی به بازار ارز مخابره نمود. 

نمودارهای 2 و 3 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی دلار نقدی و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همان­طور که ملاحظه می گردد بازار ارز بازده مثبت با عملکرد 0.8 را از خود به ثبت رساند.

تحولات بازار‌های مالی هغته اول دی ۱۴۰۲/ اعتراض طلافروشان علیه آرامش بازار‌های مالی+نمودار

 

  1.       بازار طلا  (سکه تمام امامی طرح جدید)

بازار طلا (سکه تمام امامی طرح جدید) در هفته منتهی به 7 دی ماه 1402 بازدهی مثبت 0.85 درصدی به ثبت رسانده و در کانال 29 میلیون تومان نوسان داشته است و به قیمت 29 میلیون و 500 هزار تومان رسید که نشان از تقویت هرچند ناچیز وضعیت قیمت این دارایی نسبت به هفته گذشته بود. 

البته نسبت به قیمت 33 میلیون و 900 هزار تومان 14 اردیبهشت ماه 1402 به عنوان قله قیمتی سکه در سال جاری فاصله 4 میلیون و 400 هزار تومانی دارد. به این معنی که خریداران سکه در آن بازه زمانی در صورت نگهداری دارایی خود با ضرر مواجه شده اند.

 بازار طلا و به طور مشخص سکه تمام تحت تأثیر تحولات بازار ارز و قیمت جهانی اونس است که آن نیز متأثر از تحولات سیاست پولی آمریکا و در هفته های اخیر تحت تأثیر تحولات منطقه است. روند افزایشی سکه تمام در این هفته همسو با عملکرد مثبت اونس جهانی (2.1 درصد) و همچنین همسو با عملکرد مثبت دلار (0.8 درصد) بوده است.

 افزایش قیمت سکه و همچنین افزایش نرخ اونس جهانی طلا و نرخ دلار و برآیند این ها، منجر به کاهش حباب سکه به میزان 450 هزار تومان شد. با این حال حباب کنونی هر قطعه سکه طرح جدید 4 میلیون و 850 هزار تومان شده است که این موضوع می تواند به معنای کاهش سطح انتظارات تورمی فعالان بازار سکه و طلا در کوتاه مدت باشد. 

البته در هفته گذشته نیز بخشی از تلاطم بازار به علت دو روز تعطیلی برخی طلافروشی ها رخ داده بود که اکثرا علت این تعطیلی را ممانعت طلافروشان از شفافیت سامانه فروش و ثبت صورتحساب ها می دانستند که در نهایت در اواخر هفته بازار به حالت عادی بازگشت. 

نمودارهای 4 و 5 وضعیت تغییرات قیمت هفتگی سکه تمام طرح جدید و همچنین روند قیمتی آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. در بازار سکه تمام امامی طرح جدید، هفته گذشته برخلاف هفته قبل از ماه گذشته، این هفته شاهد بازده مثبت بودیم.

تحولات بازار‌های مالی هغته اول دی ۱۴۰۲/ اعتراض طلافروشان علیه آرامش بازار‌های مالی+نمودار

  1.       بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار تهران)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با عملکرد منفی همراه بود به گونه ای که در هفته منتهی به 7 دی ماه 1402، بازده منفی 1.48 درصدی را به ثبت رسانده است و به عدد 2 میلیون و 177 هزار واحد رسیده است. 

نمودار 6 نشان از عملکرد منفی شاخص بورس نسبت به هفته گذشته (مثبت 2.27 درصد) بوده است. البته روند نوسانی نرخ ارز و افزایش انتظارات تورمی در نتیجه بهبود متغیرهای کلان اقتصادی همچنان ادامه دارد که این موضوع نگرانی هایی در خصوص خروج سرمایه از بازار سرمایه و ورود به سایر بازارها با تبعات اقتصادی نگران کننده دارد. 

نمودارهای 6 و 7 وضعیت تغییرات شاخص کل بورس اوراق بهادار و همچنین روند آن در هفته گذشته را به تصویر کشیده است. همان­طور که ملاحظه می شود بازار سرمایه در هفته گذشته برخلاف هفته قبلی بازده منفی 1.48 درصدی را به ثبت رساند.

تحولات بازار‌های مالی هغته اول دی ۱۴۰۲/ اعتراض طلافروشان علیه آرامش بازار‌های مالی+نمودار

  1.       رمز ارز (تتر ریالی)

متقاضیان رمز ارز در ایران، از تتر (ریالی) به عنوان ابزار سرمایه­گذاری و یا ابزار پرداخت ناقص استفاده می­کنند. بنابراین با توجه به ویژگی­های آن، به عنوان جایگزین ارزهای جهان روا (دلار، یورو و ...) مورد استفاده قرار می ­گیرد.

 در هفته منتهی به 7 دی 1402، تتر (ریالی) میزان شکاف خود را با دلار بیشتر کرد و با بازدهی مثبت 1.8 درصد به مبلغ 51 هزار تومان رسید. با وجود اختلاف قیمت ریالی تتر و نرخ ارز بازار غیر رسمی، روند این دو همسو بوده و با افزایش هرچند ناچیز همراه شده است. با این حال همچنان ریسک سرمایه گذاری در بازار رمز ارز با وجود رویکرد سکوت و انتظار بانک مرکزی بالاست. همان­طور که ملاحظه می شود، بازار رمز ارز تتر (ریالی) هفته گذشته را با بازده مثبت و برخلاف هفته قبلی خود به ثبت رسانده است.

 

تحولات بازار‌های مالی هغته اول دی ۱۴۰۲/ اعتراض طلافروشان علیه آرامش بازار‌های مالی+نمودار

ج) چشم انداز آتی بازارها

همان­طور که گذشت، بازارهای مالی در کل بیشتر تحت تاثیر تحولات منطقه و سیاستگذاری های داخلی بود. با این حال برخی رویدادها و ابهامات سیاست­گذاری وجود دارد که انتظار می رود در هفته های آتی بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. 

از جمله مهم­ترین این تحولات و اقدامات می­توان به:

1) ابهام و چالش های جلسه سازمان بورس با هلدینگ های بزرگ بورسی برای تسهیل تجدید ارزیابی دارایی ها؛

 2) ابهام ها و چالش های واردات 200 هزار خودرو؛

 3) ابهام ها و چالش های حذف قیمت گذاری دستوری خودرو؛

 4) ابهام ها و چالش های تحولات منطقه ای خاورمیانه و مقاومت حماس و جنگ فرسایشی؛ اشاره نمود.

 پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: